dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Pražská kultura

Výstava: Souboj psaný střelným prachem

Sbírka zbraní obsahuje více než tisíc kusů, které se do muzea dostaly různými nákupy, dary, ale i nálezy. V evidenčních knihách z nejstaršího období katalogizace nalezneme půvabnou dobovou terminologii (puška na křesivku, ručnice na doutnák apod.).

Středověkých a raně novověkých palných zbraní v depozitářích MMP není sice mnoho, ale o to zajímavější jsou to exempláře. Mezi nimi budí pozornost především mušketa s doutnákovým zámkem s pažbou německého typu ze začátku 17. stol.

Stejně tak i další dva unikátní předměty – skleněná nádobka s černým střelným prachem patrně z konce 16. stol. a přední plát kyrysu z konce 18. stol. s jamkou po zásahu puškovým projektilem.

Před návštěvníkem tak ožívá krátký, ale z hlediska sbírkových předmětů zastoupených v našich muzeích značně neobvyklý příběh odvěkého souboje mezi střelnou zbraní a ochranou v podobě osobního brnění.

Hlavní budova muzea, Na Poříčí 52/1554, Praha 8.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru