Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životVýstavy

Výstava snímků z válečné Ukrajiny v Betlémské kapli do konce ledna

11. 1. 2024 - 31. 1. 2024
Na půdě ČVUT, ve Svatováclavském sálu Betlémské kaple, byla včera zahájena putovní výstava fotografií Ukraine: War and Resistance. Tento projekt vznikl z iniciativy Fulbrightovy komise na Ukrajině, realizace se ujala Fulbrightova komise v České republice a ČVUT v Praze. 

Slavnostní vernisáže se ve středu 10. ledna účastnili rektor ČVUT Vojtěch Petráček, velvyslanec USA Bijan Sabet, charge d'affairs Velvyslanectví Ukrajiny v ČR Vitalij Usatyj a zástupkyně Fulbrightovy komise – za ČR Andrea Semancová a za Ukrajinu Mariia Kravčenko.

Rektor Petráček připomněl, že ruská agrese vůči Ukrajině, ale i vůči svobodě a západním hodnotám trvá již téměř dva roky. „Nesmíme propadnout otupělosti, a tyto tvrdé fotky z válečné Ukrajiny nás budou burcovat. Známe přitom sami, jaké je mít Rusy na svém území. I proto musíme dál pomáhat, aby tato válka skončila vítězstvím Ukrajiny, aby ti, co vstoupili na cizí území, z něj zase odešli,“ uvedl rektor Petráček. Hovořil také o pomoci, kterou ČVUT poskytuje ukrajinským uprchlíkům v ČR (například ubytování na kolejích ČVUT na Strahově) i o pomoci zaslané přímo na Ukrajinu. Zmínil však i spolupráci univerzity s Armádou ČR na vývoji a výzkumu obranných systémů či ve zdravotnické sféře.

Americký velvyslanec Bijan Sabet označil vystavené snímky za velmi emotivní. Zároveň sdělil, že je rád, že se tyto fotografie v Praze objevily a umožňují vidět pravdu. V pomoci Ukrajině a ukrajinskému lidu při jejich obraně podle něj nesmíme ustat. Hovořil také o odkazu arkansaského senátora J. Williama Fulbrighta, z jehož popudu byl Fulbrightův program v roce 1946 založen.

Smysl Fulbrightova programu připomněla také Andrea Semancová z české Fulbrightovy komise. „Nejedná se jen o kulturní a akademické výměny, širším cílem Fulbrightova programu je porozumění mezi národy. Blízko našich hranic zuří válka, které si všímáme poslední dva roky. A nesmíme přestat si jí všímat. Vystavené fotografie ukazují ukrajinskou tragédii, ale také naději,“ řekla Semancová.

Charge d'affairs Velvyslanectví Ukrajiny v ČR Vitalij Usatyj poděkoval všem, kdo se na výstavě podíleli, a mimo jiné zmínil počet střel a raket vyslaných Ruskem na Ukrajinu jen mezi 20. prosincem a 2. lednem. Vitalij Usatyj také podotkl, že Rusko je teroristickým státem a jako takový by měl být potrestán podle mezinárodního práva.

Na závěr hovořila Mariia Kravčenko z Fulbright Ukraine, kde myšlenka putovní výstavy vznikla. Ta vyjádřila vděčnost autorům snímků – sedmi talentovaným fotografům z Ukrajiny a z USA, kteří jsou z alumni Fulbrightova programu. Mariia Kravčenko přijela na zahájení výstavy přímo z Kyjeva.

Výstava padesáti velkoformátových fotografií s popisky v angličtině bude přístupná veřejnosti zdarma v otevírací době Betlémské kaple, a to do konce ledna.Autor: Alo

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

Včera v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

Včera v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

Včera v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

Včera v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

Včera v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru