dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
Výstava RETRO 70. a 80. let: Reálnými instalacemi doby provádí pan Vajíčko
Pan Vajíčko.

Výstava RETRO 70. a 80. let: Reálnými instalacemi doby provádí pan Vajíčko

Galerie Tančící dům vrací návštěvníky do éry Československa. Novou výstavu RETRO 70. a 80. let lze navštívit až do poloviny října. Průvodcem výstavy je oblíbená animovaná postavička pana Vajíčka od výtvarníka Eduarda Hofmana, která oddělovala reklamní spoty v Československé televizi. 

Rutinu městského života představí reálná instalace panelového bytu včetně obývacího pokoje, koupelny či kuchyně. Nakupování připomene dobový obchod, ve kterém prodávala i hlavní hrdinka ze slavného seriálu Žena za pultem. Sekce rovněž zobrazí oblíbené produkty a originální obaly výrobků předních národních podniků a značek.

Součástí instalace jsou také sekce věnované populární hudbě či tehdejší filmové a televizní tvorbě. Návštěvníci tak uvidí unikátní kostýmy Heleny Vondráčkové, Karla Gotta, Hany Zagorové či originální tričko Libuše Šafránkové z filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo kostým Dagmar Patrasové ze seriálu Návštěvníci.

Jak vyrůstaly v této době děti, ilustrují hračky či autenticky zařízená školní třída, a naopak píchačka a klasická pánská podniková šatna ukazují denní rutinu dospělých. Kromě všedního života se na výstavě nastíní také prostředí, v němž žili prominenti tehdejšího režimu.

V sekci věnované exkluzivnímu designu je vystaven nábytek jako například křeslo, stůl a konvice z již neexistujícího hotelu Praha, křesla z hotelu Thermal a Federálního shromáždění či židle z hotelu Ještěd.

Sedmdesátá a osmdesátá léta jsou spojena s nebývalým rozvojem chatařství, kempinku nebo trampingu, jež připomene instalace prázdninového stanu. Poprvé bude v rámci výstavy využit venkovní prostor galerie, který znázornění typický dvorek u domu. V přízemí Tančícího domu bude ukázán design automobilu Škoda 110 R a motocyklu JAWA.

Celá výstava je doplněna texty o jednotlivých tematických sekcích, audiovizuálními ukázkami, dobovými plakáty a fotografiemi česko-švýcarské fotografky Iren Stehli.

Výstava RETRO 70. a 80. let je v Galerii Tančící dům otevřena každý den mezi 9. a 20. hodinou.

Uvidíte na výstavě:

retro-1-nahled

retro-2-nahled

retro-3-nahled

retro-4-nahled

retro-5-nahled

retro-6-nahled


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru