dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Advent v Praze

Výstava: Půjdem spolu do muzea na betlémy

Národní zemědělské muzeum Praha pořádá ojedinělou adventní výstavu betlémů, která nabízí veřejnosti možnost vidět na jednom místě to nejzajímavější z české betlémářské tradice. Výstava potrvá až do 31. ledna.

Exponáty byly muzeu zapůjčeny z Národního muzea, z Třebechovického muzea betlémů a především od soukromých betlémářů a sběratelů betlémů.

Dominantním prvkem a symbolem výstavy je podle organizátorů třímetrový papírový betlém ilustrátora Pavla Peciny, na kterém bude návštěvníkům vysvětlena tradice stavění betlémů a rozmístění jednotlivých figur.

Na výstavě nechybí ani vánoční zařízení staročeské světničky se stromečkem zavěšeným u stropu a s instalací králických betlémů z 19. století. K nejstarším vystaveným betlémům patří také Krkonošský betlém, Valašský betlém Karla Langera, betlémy Josefa Chwaly, Josefa Korejze – Blatinského nebo Josefa Reichla a Josefa Frimla.

Díla současných betlémářů jsou zastoupena pracemi všestranné betlemářky Jany Pulcové, keramika Bohumila Housky, řezbářů Romana Galka, Michala Tesaře nebo Miroslava Čeňka. Pro nejmenší návštěvníky je hlavním lákadlem pohyblivý betlém Bohumila Duška.


U stánků se budou rozdávat zbytky ze štědrovečerních stolů

19. prosince 2016 v 10:21

Platforma Studentské hnutí za solidaritu a kolektiv Studenti Pomáhají společně organizují akci Vánoce společně, která se uskuteční 25. prosince od 13 do 19 hodin v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad, Strossmayerově náměstí a ve Vrchlického sadech.

Další články
Nahoru