dnes
Úterý - zatazeno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
17°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
15°C
Pražská kultura

Výstava Propojeni ukazuje zblízka krásu dobrovolnictví

Prostory Ústřední knihovny na Mariánském náměstí budou hostit výstavu fotografií zachycujících neobyčejné chvíle dobrovolníků organizace ADRA. Expozice započne vernisáží 4. června od 17:30 a potrvá až do 27. června. 

Humanitární organizace ADRA připravila ve spolupráci s fotografem Danielem Kašparem výstavu trefně nazvanou Propojeni. 21 černobílých velkoformátových fotografiích ukazuje dobrovolníky věnující se například osamělým seniorům, pacientům s duševními chorobami nebo nemocným dětem. Právě tyto neobyčejné chvíle zachycuje fotograf s vnímavostí a velkou empatií.

Název výstavy symbolizuje propojení v mnoha rovinách – mezi dobrovolníkem a klientem a mezi těmi, kteří pomoc potřebují a těmi, kdo jsou ochotni pomoci. Cílem je představit široké veřejnosti, jaké hodnoty dobrovolnická práce přináší klientovi, dobrovolníkovi a zprostředkovaně také společnosti jako celku.

Absence barev umožňuje divákovi soustředit se na samotnou podstatu zobrazovaných momentů. Z fotografií vyzařuje vřelost, lidská blízkost a porozumění. Přestože dobrovolníci svým klientům věnují pravidelně třeba jen hodinu týdně, věnují jim tím sami sebe, kus svého srdce – to dělá dobrovolnickou práci nedocenitelnou.

„Cítím, že je to nejlépe strávený čas. Mám radost, že můžu někomu pomoct. A když si povídám se starými lidmi, vím, že právě oni jsou naše budoucnost. Myslím, že pro dobrovolníka je to jen hodina času, ale pro ty druhé to znamená strašně moc,“ přiznává jeden z dobrovolníků, jehož příběh Kašpar zachytil.

Jak taková dobrovolnická návštěva vypadá?
Dobrovolníci organizace ADRA svoji činnost provádějí zdarma bez finanční odměny. Svým klientům věnují většinou 60 minut týdně. A jsou opravdu k nezaplacení. Společně tráví čas povídáním, vzpomínáním, procházkou, hraním společenským her nebo ručními pracemi. A k čemu je dobrá? Přítomnost dobrovolníka výrazně ovlivňuje psychické, ale i fyzické zdraví klienta, navrací lidem pocit hodnoty, smyslu života, lidské blízkosti a sounáležitosti. Dobrovolnické návštěvy přispívají také k trénovaní paměti, jemné i hrubé motoriky či k vůli vstát z lůžka.
 


V KC Novodvorská se můžete těšit na dva koncerty

Dnes v 08:48

V Kulturním centru Novodvorská v Praze 4 se v posledním říjnovém týdnu konají dva koncerty. V úterý 29. října se představí Melissa Aldana a její kvartet.  O den později, ve středu 30. října, přivítá KCN Lindu OH s jejím kvartetem v obměněném složení.

Praha 2 zve na koncert Jany Koubkové

Dnes v 08:08

Na Novoměstské radnici si 20. listopadu poslechnete českou jazzovou zpěvačku Janu Koubkovou.

Praha 11: Jablkoň – benefiční koncert pro Fosu

18. října 2019 v 08:02

Kapela Jablkoň zahraje 24. října od 20 hodin v KC Zahrada.

Praha 5: Koncert k výročí sametové revoluce zdarma

17. října 2019 v 17:03

Koncert k 30. výročí sametové revoluce pořádá pátá městská část v kostele sv. Václava na Smíchově.

Divadlo ABC otevírá sezonu Havlovou Žebráckou operou

17. října 2019 v 07:10

Pro divadlo ABC začne sezona 2019/2020 Žebráckou operou. Jediné dílo Václava Havla napsané na cizí námět bude mít v režii Davida Radoka premiéru již tuto sobotu 19. října.

Praha má novou galerii současného českého umění. PragArtworks Gallery otevřela své prostory

16. října 2019 v 18:43

Nová galerie současného českého umění PragArtswork Gallery se dnes otevřela veřejnosti. Na adrese Vinohradská 39 bude vystavovat díla současných českých umělců a pořádat workshopy a diskusní večery věnované současné scéně i konzultacím v oblasti investic do umění pro soukromé i korporátní zájemce....

Julien van Middendorp vzdává hold Praze

16. října 2019 v 08:39

Výstavu Living Colour s díly nizozemského malíře Juliena van Middendorpa najdete v pražském BB Centru. Expozice představující šest velkých barevných pláten tohoto umělce je pro veřejnost k vidění do 3. listopadu v budově ALPHA ve Vyskočilově ulici v BB Centru...

Sbírky Národního muzea můžete vidět na fotografiích

16. října 2019 v 07:33

Od dnešního dne jsou k vidění v Historické budově Národního muzea umělecké velkoformátové fotografie zachycující předměty z přírodovědecké sbírky Národního muzea. Autorem fotografií je Petr Jan Juračka.

Kytara napříč žánry představí špičkové hudebníky z Austrálie, USA i Evropy

15. října 2019 ve 14:02

Kytara je nástroj nepřeberných možností, které bez ohledu na stylové a jiné kategorie mapuje již 22 let festival Kytara napříč žánry. V sobotu 19. října jej otevře v Písecké bráně australský kytarista Joe Robinson a 27. listopadu jej uzavře koncert čtyř mladých kytaristek – Christie Lenée z USA,...

Další články
Nahoru