dnes
Středa - jasno
35°C
zítra
Čtvrtek - jasno
26°C
pozítří
Pátek - skorojasno
24°C
Pražská kultura

Výstava Propojeni ukazuje zblízka krásu dobrovolnictví

Prostory Ústřední knihovny na Mariánském náměstí budou hostit výstavu fotografií zachycujících neobyčejné chvíle dobrovolníků organizace ADRA. Expozice započne vernisáží 4. června od 17:30 a potrvá až do 27. června. 

Humanitární organizace ADRA připravila ve spolupráci s fotografem Danielem Kašparem výstavu trefně nazvanou Propojeni. 21 černobílých velkoformátových fotografiích ukazuje dobrovolníky věnující se například osamělým seniorům, pacientům s duševními chorobami nebo nemocným dětem. Právě tyto neobyčejné chvíle zachycuje fotograf s vnímavostí a velkou empatií.

Název výstavy symbolizuje propojení v mnoha rovinách – mezi dobrovolníkem a klientem a mezi těmi, kteří pomoc potřebují a těmi, kdo jsou ochotni pomoci. Cílem je představit široké veřejnosti, jaké hodnoty dobrovolnická práce přináší klientovi, dobrovolníkovi a zprostředkovaně také společnosti jako celku.

Absence barev umožňuje divákovi soustředit se na samotnou podstatu zobrazovaných momentů. Z fotografií vyzařuje vřelost, lidská blízkost a porozumění. Přestože dobrovolníci svým klientům věnují pravidelně třeba jen hodinu týdně, věnují jim tím sami sebe, kus svého srdce – to dělá dobrovolnickou práci nedocenitelnou.

„Cítím, že je to nejlépe strávený čas. Mám radost, že můžu někomu pomoct. A když si povídám se starými lidmi, vím, že právě oni jsou naše budoucnost. Myslím, že pro dobrovolníka je to jen hodina času, ale pro ty druhé to znamená strašně moc,“ přiznává jeden z dobrovolníků, jehož příběh Kašpar zachytil.

Jak taková dobrovolnická návštěva vypadá?
Dobrovolníci organizace ADRA svoji činnost provádějí zdarma bez finanční odměny. Svým klientům věnují většinou 60 minut týdně. A jsou opravdu k nezaplacení. Společně tráví čas povídáním, vzpomínáním, procházkou, hraním společenským her nebo ručními pracemi. A k čemu je dobrá? Přítomnost dobrovolníka výrazně ovlivňuje psychické, ale i fyzické zdraví klienta, navrací lidem pocit hodnoty, smyslu života, lidské blízkosti a sounáležitosti. Dobrovolnické návštěvy přispívají také k trénovaní paměti, jemné i hrubé motoriky či k vůli vstát z lůžka.
 


Prosecká zastaveníčka dnes pozvou na Hudbu pro kratochvíli

Včera v 07:23

Umělecký projekt koncertního cyklu Proseckých zastaveníček podporuje Praha 9 již desátým rokem.  V areálu Parku Přátelství na Proseku vždy v úterý v 18 hodin, zdarma.

Praha 9 připravila kulturní akce i na druhou polovinu roku

24. června 2019 ve 14:45

Radnice Prahy 9 zve na pestrý program ve druhé polovině roku. Těšit se můžete na akce v Parku Podviní, vinici Máchalka nebo u kostela sv. Václava.

Výstava Caution: Contents Hot!

19. června 2019 ve 12:21

Museum skla Portheimka uvede sobotu 22. června novou výstavu Caution: Contents Hot! Sklo v netradičních souvislostech, která potrvá až do 3. listopadu. Výstava děl Vendulky Prchalové a Heleny Todd představuje experimentální přístupy k současné sklářské tvorbě a designu.

Výstava v Galerii 1: Adam Jílek - Anticipace

19. června 2019 v 07:22

Adam Jílek, malíř z mladé generace českých umělců. Hlavním motivem jeho tvorby jsou zvířecí motivy, kterým zapůjčuje lidské vlastnosti.

Gereon Rath je zpět. Tentokrát se Spisem Vaterland

17. června 2019 v 10:25

Krimi série Volkera Kutschera v hlavní roli se sympatickým policejním inspektorem Gereonem Rathem vyšetřujícím zločin a korupci v Berlíně v době Výmarské republiky se prodalo už hodně přes milion výtisků v mnoha jazykových mutacích, na motivy této knižní série vznikl velmi úspěšný koprodukční...

Vernisáž výstavy: Studentské projekty Bubeneč, Podbaba, Troja

16. června 2019 v 07:30

Radní pro strategický rozvoj a památkovou péči šesté městské části Eva Smutná zve do Galerie Skleňák na novou výstavu studentských projektů.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhé polovině roku

14. června 2019 v 19:56

Celkem šest koncertů ve druhém pololetí letošního roku připravila na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty jsou zdarma.  

Prosecká zastaveníčka. Do konce června uslyšíte ještě dva koncerty

14. června 2019 v 08:08

Koncerty pod širým nebem, Prosecká zastaveníčka, podporuje radnice deváté městské části již desátým rokem. Koncerty se konají vždy v úterý od 18 hodin.

Barvou, tlakem, žárem, tahem. Výstava v Bílém domě ještě týden

14. června 2019 v 07:55

Do 21. června můžete v Bílém domě, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň, navštívit výstavu, kterou pořádá Praha 8 a Střední odborná škola uměleckořemeslná. Vstup zdarma.

Další články
Nahoru