dnes
Pondělí - jasno
0°C
zítra
Úterý - jasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
1°C
Pražská kultura

Výstava Propojeni ukazuje zblízka krásu dobrovolnictví

Prostory Ústřední knihovny na Mariánském náměstí budou hostit výstavu fotografií zachycujících neobyčejné chvíle dobrovolníků organizace ADRA. Expozice započne vernisáží 4. června od 17:30 a potrvá až do 27. června. 

Humanitární organizace ADRA připravila ve spolupráci s fotografem Danielem Kašparem výstavu trefně nazvanou Propojeni. 21 černobílých velkoformátových fotografiích ukazuje dobrovolníky věnující se například osamělým seniorům, pacientům s duševními chorobami nebo nemocným dětem. Právě tyto neobyčejné chvíle zachycuje fotograf s vnímavostí a velkou empatií.

Název výstavy symbolizuje propojení v mnoha rovinách – mezi dobrovolníkem a klientem a mezi těmi, kteří pomoc potřebují a těmi, kdo jsou ochotni pomoci. Cílem je představit široké veřejnosti, jaké hodnoty dobrovolnická práce přináší klientovi, dobrovolníkovi a zprostředkovaně také společnosti jako celku.

Absence barev umožňuje divákovi soustředit se na samotnou podstatu zobrazovaných momentů. Z fotografií vyzařuje vřelost, lidská blízkost a porozumění. Přestože dobrovolníci svým klientům věnují pravidelně třeba jen hodinu týdně, věnují jim tím sami sebe, kus svého srdce – to dělá dobrovolnickou práci nedocenitelnou.

„Cítím, že je to nejlépe strávený čas. Mám radost, že můžu někomu pomoct. A když si povídám se starými lidmi, vím, že právě oni jsou naše budoucnost. Myslím, že pro dobrovolníka je to jen hodina času, ale pro ty druhé to znamená strašně moc,“ přiznává jeden z dobrovolníků, jehož příběh Kašpar zachytil.

Jak taková dobrovolnická návštěva vypadá?
Dobrovolníci organizace ADRA svoji činnost provádějí zdarma bez finanční odměny. Svým klientům věnují většinou 60 minut týdně. A jsou opravdu k nezaplacení. Společně tráví čas povídáním, vzpomínáním, procházkou, hraním společenským her nebo ručními pracemi. A k čemu je dobrá? Přítomnost dobrovolníka výrazně ovlivňuje psychické, ale i fyzické zdraví klienta, navrací lidem pocit hodnoty, smyslu života, lidské blízkosti a sounáležitosti. Dobrovolnické návštěvy přispívají také k trénovaní paměti, jemné i hrubé motoriky či k vůli vstát z lůžka.
 


Praha 13 zve na koncert na radnici

Dnes ve 14:11

V úterý 21. ledna se od 18:30 koná v Obřadní síni radnice na Slunečním náměstí novoroční koncert Základní umělecké školy Stodůlky.

Praha 6 zve na Farní večer s operou: Hoffmannovy povídky

Dnes v 09:16

Projekce filmového ztvárnění opery J. Offenbacha v sobotu 25. ledna od 19:30 hodin.

Zimní oheň

Včera v 10:46

Dvojnásobný držitel ocenění za nejlepší švédský krimiromán roku přichází s dalším napínavým psychothrillerem.

Praha 12: Černobílý svět Olgy Štohrové

Včera v 09:52

V Galerii Modrého klíče ve Smolkově ulici 4, vystavuje od 16. ledna Olga Štohrová, která tvrdí, že kreslení ji pomáhá udržovat rovnováhu v životě.

Praha 1 zve na setkání v Redutě

18. ledna 2020 ve 20:06

V pondělí 20. ledna se můžete přijít pobavit se Saskií Burešovou a Marií Tomsovou.

Výstava v Galerii pod radnicí

17. ledna 2020 v 07:54

S vědomím rizika se jmenuje výstava, kterou můžete vidět v Galerii pod radnicí, Havlíčkovo nám. 9 v Praze 3.

Praha 6 zve na Farní večer s filmem: Mlčení

16. ledna 2020 v 09:29

Příběh dvou portugalských jezuitů, který se odehrává v polovině 17. století v Japonsku uvidíte na faře u sv. Matěje, Hanspaulka, Praha 6 v sobotu 18. ledna od 19:30 hodin.

Divadelní archeologie podle Aloise Jiráska: Husitská trilogie

15. ledna 2020 v 07:12

Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč – tři tváře husitské revoluce, tři velké osobnosti českých dějin a také tři divadelní hry Aloise Jiráska, které v úpravě a režii Lukáše Brutovského uvedou v premiéře 25. ledna Městská divadla pražská pod názvem Husitská...

Komentované prohlídky výstavy Poprvé svobodně

15. ledna 2020 v 07:05

Navštivte v sobotu 18. ledna bývalé sídlo Federálního shromáždění a nechte se provést výstavami připravenými k 30. výročí sametové revoluce.

Výstava Petra Síse je prodloužena do 10. února

15. ledna 2020 v 06:10

Výstava O létání a jiných snech v pražském Centru současného umění DOX, věnovaná tvorbě mezinárodně uznávaného ilustrátora Petra Síse, se od svého zahájení 13. září 2019 těší nebývalé návštěvnické pozornosti.

Další články
Nahoru