dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - polojasno
25°C
pozítří
Středa - zatazeno
23°C
Pražská kultura

Výstava Propojeni ukazuje zblízka krásu dobrovolnictví

Prostory Ústřední knihovny na Mariánském náměstí budou hostit výstavu fotografií zachycujících neobyčejné chvíle dobrovolníků organizace ADRA. Expozice započne vernisáží 4. června od 17:30 a potrvá až do 27. června. 

Humanitární organizace ADRA připravila ve spolupráci s fotografem Danielem Kašparem výstavu trefně nazvanou Propojeni. 21 černobílých velkoformátových fotografiích ukazuje dobrovolníky věnující se například osamělým seniorům, pacientům s duševními chorobami nebo nemocným dětem. Právě tyto neobyčejné chvíle zachycuje fotograf s vnímavostí a velkou empatií.

Název výstavy symbolizuje propojení v mnoha rovinách – mezi dobrovolníkem a klientem a mezi těmi, kteří pomoc potřebují a těmi, kdo jsou ochotni pomoci. Cílem je představit široké veřejnosti, jaké hodnoty dobrovolnická práce přináší klientovi, dobrovolníkovi a zprostředkovaně také společnosti jako celku.

Absence barev umožňuje divákovi soustředit se na samotnou podstatu zobrazovaných momentů. Z fotografií vyzařuje vřelost, lidská blízkost a porozumění. Přestože dobrovolníci svým klientům věnují pravidelně třeba jen hodinu týdně, věnují jim tím sami sebe, kus svého srdce – to dělá dobrovolnickou práci nedocenitelnou.

„Cítím, že je to nejlépe strávený čas. Mám radost, že můžu někomu pomoct. A když si povídám se starými lidmi, vím, že právě oni jsou naše budoucnost. Myslím, že pro dobrovolníka je to jen hodina času, ale pro ty druhé to znamená strašně moc,“ přiznává jeden z dobrovolníků, jehož příběh Kašpar zachytil.

Jak taková dobrovolnická návštěva vypadá?
Dobrovolníci organizace ADRA svoji činnost provádějí zdarma bez finanční odměny. Svým klientům věnují většinou 60 minut týdně. A jsou opravdu k nezaplacení. Společně tráví čas povídáním, vzpomínáním, procházkou, hraním společenským her nebo ručními pracemi. A k čemu je dobrá? Přítomnost dobrovolníka výrazně ovlivňuje psychické, ale i fyzické zdraví klienta, navrací lidem pocit hodnoty, smyslu života, lidské blízkosti a sounáležitosti. Dobrovolnické návštěvy přispívají také k trénovaní paměti, jemné i hrubé motoriky či k vůli vstát z lůžka.
 


Koncert: Sólo pro violu

Včera ve 21:02

První koncert nové sezony již 12letého cyklu komorních koncertů Hudba bez hranic se koná 24. září. Je věnován viole jako sólovému nástroji. Vynikajícího violistu Karla Untermüllera doprovodí soubor Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského.

Kniha roku: Hlasování ve čtenářské anketě je v plném proudu

17. září 2020 v 18:16

Druhý ročník čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění, je v plném proudu. Anketa vznikla v loňském roce, důvodem byla snaha ocenit nejen literární kvalitu knih, ale také jejich „oblíbenost" u běžných čtenářů. Právě oni zde totiž rozhodují...

Devatero řemesel v Praze 8

17. září 2020 ve 13:32

Výstava studentských prací SOŠ uměleckořemeslné se od 16. září do 27. listopadu koná v Libeňském zámku.

Kate Hodgesová: Milované a obávané

17. září 2020 v 09:37

Padesát příběhů mytických žen ze všech koutů světa. Kniha Milované a obávané se skládá ze starých mýtů a lidových příběhů o legendárních mytických bytostech, ale vypráví je novým způsobem. Nezávislé víly, svůdné dívky v lesích, strašidelné čarodějnice nebo málo známé bohyně – kniha pokrývá širokou...

Allie Reynoldsová: Mráz pod kůží

17. září 2020 v 09:17

Odříznutá chata v horách, pět bývalých kamarádů a nevyřízený účet s desetiletým úrokem. Pět bývalých přátel přijíždí do Le Rocher, malého lyžařského resortu ve francouzských Alpách. Mají se zde setkat poprvé po deseti letech od doby, kdy společně trénovali na jeden z nejdůležitějších...

Koncert v parku Přátelství

15. září 2020 v 18:41

Večer v neděli 20. září v parku Přátelství na Proseku bude patřit milovníkům klasické hudby. Zazní Má vlast Bedřicha Smetany a Novosvětská Antonína Dvořáka v podání Orchestru Praga Sinfonietta pod vedením dirigentky Miriam Němcové.

Dernisáž výstavy Slavné vily Prahy 6: Hanspaulka

15. září 2020 v 15:15

Na konci září letošního roku vyjde další z knih v edici Slavných vil, tentokrát o vilách na Hanspaulce. K vydání knihy připravila radnice Prahy 6 stejnojmennou výstavu v Galerii Skleňák.

Devětkrát s devítkou pokračuje čtvrtým koncertem

13. září 2020 v 07:31

Dvacátý ročník festivalu komorní a orchestrální tvorby Devětkrát s devítkou je rozdělen je do dvou etap a čtvrtý koncert jeho podzimní části se koná ve pondělí 14. září.

Praha 4: Divadlo Bravo začne pestrým a zdarma přístupným programem

13. září 2020 v 06:07

Dnes, 13. září. proběhne slavnostní otevření a předání Divadla Bravo! do rukou předního novocirkusového souboru Losers Cirque Company. Pro první návštěvníky nové scény v dřívějším Branickém divadle je připraven na celé odpoledne zdarma přístupný program pro celou rodinu, který nabídne nový cirkus,...

Další články
Nahoru