Dnes Pátek - polojasno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kulturaVýstavy

Výstava připomene desáté výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

1. 12. 2021 - 29. 1. 2022
V prostorách Galerie 1 ve Štěpánské 47 bude od 2. prosince do 29. ledna zpřístupněna výstava k 10. výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem. Jejími autory jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva ze spolku Ars Metropolis. Vernisáž se uskuteční ve středu 1. prosince od 18 hodin.

„Je nám velkou ctí, že si můžeme výraznou osobnost pana prezidenta Václava Havla a jeho nezpochybnitelný přínos pro získání svobody a nastolení demokracie připomenout právě na území Prahy 1. Tedy městské části, kde se odehrály i zásadní události sametové revoluce roku 1989, v jejímž čele Václav Havel stanul,“ říká 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr, který má Galerii 1 ve své gesci.

Výstavu tvoří pět vzájemně propojených částí. První mapuje dramatickou cestu Václava Havla od vůdce sametové revoluce až k opakovanému zvolení prezidentem.

Druhá část představuje třicet osobností, které Václava Havla touto složitou dobou doprovázely.

Třetí část expozice připomíná přijetí České republiky do NATO a čtvrtá část významné události a setkání Václava Havla během jeho prezidentského úřadu.

Poslední pátá část je věnována poslednímu rozloučení s Václavem Havlem a umístění jeho busty do budovy amerického Kongresu 19. listopadu 2014 i její kopie do Pražské křižovatky 17. listopadu 2019.

„Od úmrtí pana prezidenta Václava Havla uplynulo dlouhých deset let a nutno říct, že jeho význam a přínos mnoho lidí bohužel náležitě ocenilo až po jeho odchodu. Vedle toho je ale krásné pozorovat mladé lidi, kteří ho i dnes mají rádi a obracejí se k němu. Naplňuje mě to radostí a přesvědčením, že odkaz pana Václava Havla bude navždy aktuální, působivý a motivující. A to je moc dobře,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Autory výstavy jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva. „V komentářích velmi často slýcháme o tom, co Václav Havel neudělal, ale je naopak nutné připomenout všechno to, co udělal,“ upozornil Alan Pajer a Tomáš Oliva ho doplnil: „Obdiv a respekt, s jakým přijala Václava Havla celá světová veřejnost, jsou výjimečné. Svoji popularitu si získal hlavně tím, že postavil svobodu lidského ducha do centra všeho, o co v životě usiloval. Tomu všemu obětoval vlastní svobodu i zdraví.“

Jakýmsi ústředním mottem výstavy o Václavu Havlovi v Galerii 1 je pak jeho citát z projevu v americkém Kongresu v únoru 1990: „Záchrana tohoto lidského světa není nikde jinde než v lidském srdci, lidském rozmyslu, lidské pokoře a lidské odpovědnosti.“

Provozovatelem Galerie 1 je městská část Praha 1.

Otvírací doba:
út–pá: 10–12, 13–18
so: 10–14
neděle, pondělí a svátky zavřenoAutor: TZ, red

Kostelní slavnosti: Od klasiky k jazzu

Dnes v 11:24

Praha 1 zve na další koncert cyklu Kostelní slavnosti s pěvkyní Marketou Fassati Soprano.

Božena Němcová: Osobnost – dílo – mýtus

Včera v 10:31

Výstava Osobnost – dílo – mýtus ve Výstavní chodbě Klementina představuje Němcovou ve vzájemném napětí známých biografických reálií, literárního díla a jeho pozdějšího fungování v české kultuře i ohlasu ve světě.

Komentovaná procházka: Žižkovské osobnosti 19. a 20. století

Včera v 08:38

Olšanskými hřbitovy provede Šárka Těšíková.

Galapágy – poslední naděje na přežití

Včera v 07:10

Galapágy jsou tichomořské souostroví i název kliniky asistované reprodukce, kde se hrstka vyvolených snaží prostřednictvím svých genů zachránit lidstvo. Alespoň v autorské inscenaci Galapágy oceňované slovenské režisérky Júlie Rázusové. Inscenace vznikla podle šestého románu Kurta Vonneguta,...

Výstava inspirovaná odkazem fotografa a pedagoga Filipa Lába

25. ledna 2022 ve 13:28

Do nového roku vkročí Fotograf Gallery projektem Útoky na zboží: Masky, mikrofilm, časové osy. Skupinová výstava ilustruje informační éru naší společnosti. Budou ji provázet obrazy masek v různých podobách. Expozice využije také technologii mikrofilmu, která předcházela všeobecné digitalizaci, a...

Dvacet lidí, tři psy a dvě kočky zachránili hasiči

25. ledna 2022 ve 13:22

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly v pondělí 24. ledna od 23:21 hodin v ulici Vikova v Praze 4 u požáru vybavení bytu obytného domu.

Dvě divadelní představení během jednoho večera

25. ledna 2022 v 11:28

V pátek 28. ledna zve Praha 13 od 19:30 do KD Mlejn. Během jednoho večera můžete vidět hned dvě divadelní představení. Půjde o dialog dvou sólových představení na pomezí fyzického divadla a současného cirkusu, které se jedinečným způsobem prolnou v čase i prostoru.

Komentovaná prohlídka výstavy Václav Havel

24. ledna 2022 v 06:41

Praha 1 zve na komentovanou prohlídku výstavy „Václav Havel – občan, disident a prezident, kterého si vážil celý svět“ v Galerii 1

Radosti a neřesti v lidové hudbě

22. ledna 2022 v 08:37

Muzika folklorního souboru Šáteček zve na koncert na téma Radosti a neřesti v lidové hudbě v sobotu 29. ledna od 17 hodin.

Výstava: Česko-baltské století

21. ledna 2022 v 11:13

Praha 5 zve na výstavu, mapující vztahy naší země s pobaltskými státy za posledních 100 let.

Fotografie vítězů posledního ročníku Czech Press Photo v Národním muzeu

21. ledna 2022 v 08:06

V Národním muzeu i letos spatříte to nejlepší, co soutěž Czech Press Photo může nabídnout. Na velkoformátových fotografiích můžete obdivovat nejen vítězné snímky již 27. ročníku této prestižní soutěže, ale nově i fotografie, které vzešly z letošního úplně prvního ročníku soutěže Czech Photo Junior...

Další články
Nahoru