dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská kultura

Výstava: Příběhy našich sousedů

Vizuálně i obsahově působivá venkovní výstava Příběhy našich sousedů bude zahájena tento čtvrtek 20.3. od 10 hodin před budovou radnice Prahy 10. 

Projekt „Příběhy našich sousedů“ určený pro školáky zrealizovala Praha 10 ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum. V jeho rámci žáci mapovali osobní vzpomínky pamětníků na významné momenty české historie pamětníků z naší městské části.

Čtvrteční akce se zúčastní mj. Jan Skopeček, jehož příběh zpracovaný žáky ZŠ Hostýnská byl vítězný. Tento herec židovského původu byl za války vězněn v koncentračním táboře. Dalším z pamětníků, kteří se akce účastní, bude i Antonín Štícha, který byl zapojen do domácího i zahraničního odboje a aktivně se zúčastnil Pražského povstání.

Projekt „Příběhy našich sousedů“, který je určen pro žáky 2. stupně základních škol, zahájila městská část Praha 10 ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum v březnu letošního roku. Vznikl na základě doporučení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k výuce dějin 20. století. Smyslem projektu je podpořit změny ve výuce vytvořením multimediálního výukového materiálu reflektujícího historii 20. století v evropských souvislostech, který využívá metody slovního podání historie (vzpomínek pamětníků).

pribehy-sousedu-nahled Cílem projektu bylo přispět k výuce moderních dějin zajímavou formou a zároveň napomoci ke zmapování historie naší městské části s využitím technik a znalostí z předmětu mediální výchova. Projekt „Příběhy našich sousedů“ je založen na oslovování pamětníků a čerpání informací z veřejně dostupných zdrojů. Vše je zaznamenáváno pomocí audio techniky a následně prezentováno na portálu Paměť národa. Účelem bylo, aby žáci poznali nejen pamětníky a osobnosti naší městské části, ale získali i řadu zajímavých a možná i unikátních informací o historii Prahy 10.

S nabídkou působení v projektu bylo počátkem tohoto roku osloveno všech třináct základních škol zřizovaných MČ Praha 10. Zájem o účast v něm projevilo deset základních škol, které sestavily čtrnáct dětských „reportážních“ týmů, které pod vedením svých pedagogů, zpracovávaly příběhy osobností majících vztah k Praze 10. Jednotlivé týmy získávaly informace o konkrétních osudech pamětníků nejen přímými rozhovory s nimi, ale i návštěvami archivů, diskusí s historiky a prací s odbornou literaturou. Do projektu se zapojilo 60 žáků přímo a další desítky žáků nepřímo.

Žáci a žákyně měli v rámci projektu příležitost setkat se s lidmi, kterým dějiny z učebnic skutečně mnohdy zásadně zasáhly do života. Galerie zpracovaných příběhů je pestrá, o životě v koncentračních táborech vyprávěl např. herec Jan Skopeček nebo Eva Roubíčková, o bojích na západní frontě paní Zdena Ehrmannová, o zážitky z Pražského povstání se podělili mezi jinými paní Málková nebo pan Štícha. Nechyběly ani příběhy z období komunismu – o věznění v padesátých letech promluvil Vojtěch Janoušek a o době disentu poslední mluvčí Charty 77 Věra Roubalová.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru