Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životVýstavy

Výstava Právo na bydlení představuje české umělecké a protestní iniciativy

20. 12. 2023 - 10. 3. 2024
Sedmdesát čtverečních metrů pražské Galerie Jaroslava Fragnera se od poloviny prosince stalo nedostupnými pro návštěvníky a návštěvnice. Střed výstavního sálu obestavěla kurátorka Karolína Plášková stavebním plotem, aby tak poukázala na rostoucí nedostupnost bydlení a představila české iniciativy a umělecké či protestní akce, které volají po bydlení jako základním lidském právu.

Stavební oplocení, jako symbol výstavby, vymezuje plochu průměrného pražského bytu – za jeho pronájem zaplatí obyvatelé a obyvatelky Prahy průměrně 25 tisíc korun, za koupi 25 průměrných ročních platů, což je nejvíce v Evropě. Ačkoliv je právo na bydlení zakotveno v řadě mezinárodních úmluv, náklady na bydlení po celém světě rostou a pro řadu lidí je bydlení nedostupné – např. čtvrtina českých domácností platí za bydlení více než 40 % ze svých celkových příjmů.

„Výstava se záměrně nevěnuje odborné diskusi, ale prezentuje české iniciativy a umělecké či protestní akce, které upozorňují na problémy s bydlením a usilují o zlepšení jeho dostupnosti. Samotní aktéři a aktérky těchto iniciativ mají s dopady rostoucích cen bydlení často osobní zkušenosti – nemají adekvátní bydlení či jsou ohroženi jeho ztrátou a vedou své boje na úkor vlastního času a prostředků,“ říká o výstavě kurátorka Karolína Plášková.

Na výstavě je např. prezentována činnost iniciativy Chceme bydlet!, která pomáhala obyvatelům a obyvatelkám brněnské ubytovny v emancipačním boji proti obchodníkovi s chudobou. Umělecký a aktivistický kolektiv Jezevky na krizi bydlení upozornil již v rámci několika happeningů, např. na ministerstvu pro místní rozvoj postavili nestabilní domeček z karet jako symbol nefunkčních základů české bytové politiky. Společně se sochařem Pavlem Karousem také dotlačili beranidlo na Mariánské náměstí, kde symbolicky prorazili bránu pražského magistrátu, aby upozornili na přehlížení potřeb občanů a občanek. Multimediální umělec Vladimír Turner na výstavě prezentuje instalaci Master Lock, která reaguje na problematický fenomén využívání bytů ke krátkodobým pronájmům turistům a turistkám.

Součástí výstavy jsou umělecká díla, dokumentární videa, ale například i stany a lehátka. Proč? Přijďte se na výstavu podívat.

Výstava Právo na bydlení
Galerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1
výstava: 20. prosince 2023 – 10. března 2024
otevírací doba: středa – neděle, 14:00–19:00
vstup zdarma


Autor: Alo

Praha 2: Setkání nad proměnou Sekaninovy ulice a Ostrčilova náměstí

Dnes ve 13:21

Setkání nad proměnou Sekaninovy ulice a Ostrčilova náměstí se bude konat v Boothill baru v Jaromírově ulici v úterý 12. března v 16 hodin.

Den otevřených dveří na Pražském hradě

Dnes ve 12:58

Pro návštěvníky jsou v neděli 10. března připraveny dva okruhy, které si budou moci projít a dostat se tak do řady běžně nepřístupných sálů a prostor v nichž se odehrávají nejvýznamnější státní, protokolární a společenské události.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 10. týden

Dnes v 10:49

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Debata: Máma v práci

Dnes v 08:03

U příležitosti Mezinárodního dne žen se pátek 8. března koná debata Máma v práci – jak skloubit rodinu a práci. Vezměte s sebou i děti, na které bude čekat zábavný dětský koutek.

Setkání k revitalizaci parku Bělčická

Dnes v 07:36

Loni v říjnu prodiskutovala radnice Prahy 4 s veřejností možnosti proměny parku Bělčická. Na základě těchto podnětů a analýz provedených přímo na místě navrhli studentky a studenti Katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity možnosti, jak tento park...

Praha 9: Mezinárodní den žen na Kluzišti Střížkov

Dnes v 07:34

Vezměte manželky, maminky a babičky slavit a užijte si 8. března hezký den.

Nemocné a staré stromy v bubenečském parku nahradí nové

Dnes v 07:31

Zdravotní kácení v bubenečském parku Generála Lázaro Cárdenase si vyžádá úbytek čtrnácti starých stromů. Jako náhrada je uložena výsadba 21 stromů nových. Kácení proběhne v průběhu března.

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

1. března 2024 v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

1. března 2024 v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

1. března 2024 v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

1. března 2024 v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

1. března 2024 v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

Další články
Nahoru