dnes
Úterý - jasno
19°C
zítra
Středa - obcasny-dest
24°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Pražská kultura

Výstava „Praha světová“ je prodloužena do konce června

Výstava „Praha světová – 25 let UNESCO“ na Kampě slaví úspěch a k vidění bude až do 29. června. Během května ji navštívily desítky tisíc Pražanů i turistů. 

Expozice připomíná na velkoformátových fotografiích, grafikách a kresbách výročí 25 let od zapsání Pražské památkové rezervace do prestižního seznamu světového dědictví UNESCO.

Na devatenácti oboustranných panelech mohou návštěvníci vidět mimo jiné nejstarší známý pohled na Prahu z roku 1493 a poznají podobu „původních obyvatel“ před 400 miliony let. Mnohé z děl jsou k vidění vůbec poprvé.

Panely nabízejí pohled na známé i méně známé grafiky a mapy Prahy, vybrané fotografie, kresby spojené s historií hlavního města i dosud nepublikované plány a výkresy. Expozice navíc odhaluje neznámé zajímavosti a pohledy na českou metropoli. Návštěvníci výstavy například zjistí, proč je Praha nazývána „Zlatou“, na základě čeho byla zařazena do seznamu UNESCO a co všechno je k vidění na pražských fasádách.

„O vybudování obludného pomníku sovětského diktátora J. V. Stalina v 50. letech vědí asi všichni.  Ale málo se ví, že podobná obludária měla ozdobit i pravý břeh řeky a to hned v sousedství Karlova mostu. A při prohlídce projektů z doby nacistické okupace Vám bude opravdu běhat mráz po zádech,“ odkrývá další zajímavosti expozice její autor Ondřej Šefců, který je zároveň ředitelem Národního památkového ústavu v Praze. Expozice je přístupná denně 24 hodin. Speciální panely navíc umožňují efektní noční nasvícení.


Knižní novinka: Mrazivý thriller Hračkář slibuje napětí, husí kůži a bušící srdce

21. dubna 2019 ve 21:39

Hračkář, mrazivý thriller od autora bestselleru Šelma, je knižní novinkou nakladatelství Kalibr. Profesor Theo Cray se tentokrát vydává na stopu děsivé pověsti o Hračkářovi, který hodným dětem dává hračky a ty zlobivé… No, o tom se jenom šeptá. Připravte se na husí kůži a bušící srdce, Andrew...

Bukureští se projdete na náměstí Míru

18. dubna 2019 v 07:16

U příležitosti předsednictví Rumunska v Radě Evropské unie se ve výstavních prostorách radnice na náměstí Míru, v těsné blízkosti Rumunské ulice, koná výstava Procházky Bukureští.

EPOS 257: Dýmová hora

16. dubna 2019 v 16:25

Jak dnes v Praze žijí lidé bez domova? Někdy stačí odbočit z ulice, přelézt plot a ocitnout se uprostřed skryté periferie. Výstava představí jedno takové místo v Praze na Třebešíně, kterému jeho obyvatelé říkali Dýmová hora.

Panochovo kvarteto ve lhoteckém kostele

16. dubna 2019 v 08:41

Benefiční koncert klasické hudby pořádá v pondělí 27. května od 19 hodin farnost při kostele Panny Marie Královny míru v Praze – Lhotce.

Výstava: Malešická průmyslová oblast

14. dubna 2019 v 06:45

Malešická průmyslová oblast je převážně součástí katastrálního území Malešice. Malou částí zasahuje do katastru Strašnice, Hostivař, Štěrboholy a Kyje. Administrativně spadá pod městskou část Praha 10, Praha 14 a Praha 15.

Pavlína Jíšová zve na křest a koncert

12. dubna 2019 v 08:04

Folková zpěvačka Pavlína Jíšová vydává své již desáté album.

Další články
Nahoru