Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Výstava: Podoba 4. kvadrantu Vítězného náměstí v CAMPu

Výstava s názvem Praha zítra? 4. kvadrant Vítězného náměstí prezentuje modely a vizualizace celkem pěti týmů, které se probojovaly do finálního kola mezinárodní architektonické soutěže. Návrhy budou k vidění v Bílém sálu CAMPu do 12. listopadu.

Stávající bloková struktura pražských Dejvic byla založena ve 20. letech 20. století podle urbanistického konceptu profesora Antonína Engela. Koncept je založen na osové, symetrické kompozici s ústředním prostorem Vítězného náměstí. Severozápadní kvadrant Vítězného náměstí však není dodnes zastavěn, náměstí není uzavřeno a původní urbanistická koncepce ztrácí na čitelnosti.

Společnost Fourth Quadrant s.r.o., tvořená investory Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain, ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou plánují toto prázdné místo ve struktuře Dejvic zastavět. Na architektonické řešení dostavby 4. kvadrantu byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž, která proběhla formou soutěžního workshopu. Na přípravě soutěže se podílelo hlavní město Praha s městskou částí Praha 6.

Cílem soutěže bylo najít optimální architektonické a urbanistické řešení dostavby 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Návrhy měly respektovat původní urbanistickou koncepci Dejvic Antonína Engela z roku 1924 a zároveň navázat na záměry Prahy ohledně revitalizace Vítězného náměstí a rozvoje veřejných prostranství kampusu Dejvice. Současně měly zohlednit soudobé požadavky na polyfunkční zástavbu splňující nejvyšší enviromentální standardy, která bude místem čilého společenského, ekonomického a kulturního života Prahy 6. Soutěžící měli za úkol navrhnout multifunkční objekt s byty, kancelářemi, obchody, službami i restauracemi, ale i novou univerzitní budovu Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. V té vzniknou kromě učeben a zázemí pro studenty také veřejné prostory či minipivovar. Součástí zadání byl také návrh nového kulturního centra Prahy 6, které nabídne prostory nejen pro koncerty, výstavy a divadelní představení, ale i komunitní akce.

Soutěž byla vyhlášena v srpnu 2022. Do soutěže se celkem přihlásilo 44 týmů, z nichž v září 2022 porota na základě zaslaných portfolií vybrala 10 účastníků pro první kolo soutěže. Do druhého kola v únoru 2023 postoupilo pět soutěžních týmů.

Na základě kritérií a s ohledem na zadání soutěže mezinárodní porota rozhodla o udělení těchto cen:
1. místo: Benthem Crouwel Architects (NL) + OVA (ČR)
2. místo: Cityförster (NL) + Studio Perspektiv (ČR)
3. místo: A69 – architekti (ČR)

Do finálního, druhého, kola soutěže se probojovalo celkem pět týmů, dalšími účastníky druhého kola byly nizozemská kancelář MVRDV a česko-německé konsorcium Pavel Hnilička Architects+Planners a Baumschlager Eberle Architects. Tyto týmy představily v polovině června své návrhy mezinárodní soutěžní porotě.Autor: Alo

V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Dnes v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Včera v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

8. prosince 2023 v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Další články
Nahoru