Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 29°C
Středa 26. 6. 2024
Svátek má Adriana
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výstava: Od 17. listopadu k Sametové revoluci
Výstavu najdete na radnici. Foto: Praha 4

Výstava: Od 17. listopadu k Sametové revoluci

Ve vestibulu radnice Prahy 4 na ulici Antala Staška je až do 28. listopadu nainstalována výstava s názvem Od 17. listopadu k Sametové revoluci. Praha 4 tak pokračuje v tradici připomínek výrazných milníků našich dějin.

Na třinácti panelech se výstava zaměřuje na to, jak se rodila nezávislá žurnalistika jako jeden z pilířů Sametové revoluce. Na začátku bylo statečné vystoupení studentů pražských vysokých škol, později se přidali divadelníci a široká veřejnost. A někdy v průběhu druhé poloviny listopadu a začátku prosince i novináři. Výstava je volně přístupná v době otevření budovy.

„Přestože od událostí roku 1989 uplynulo více než 30 let, je připomínka 17. listopadu stále aktuální. Nyní sice žijeme ve svobodném a demokratickém státě, za který stávkující a protestující lidé nejen riskovali ztrátu zaměstnání, ale dokonce v dobách komunismu vězení, či dokonce popraviště, a přesto se najdou lidé, kteří si současného stavu neváží, nebo se dokonce snaží pomocí manipulace s fakty, polopravdami, či přímo dezinformacemi poškodit obraz současné kvality života v České republice,“ říká starosta Ondřej Kubín (ODS).

„Svoboda slova, téměř neomezené cestování do celého světa, stabilní ekonomika s přirozenými výkyvy v růstu, bezpečný stát, kvalitní zdravotní péče a možnost každého jedince pro seberealizaci. Luxus, kterého si po 30 letech přestávají mnozí vážit. Své neúspěchy svádí na jiné, jakýkoliv přirozený ekonomický výkyv je tragédií, volné hranice jsou dobré jen pro migranty, nebo si myslí, že členství v EU nám přináší jen diktát z Bruselu. Není to tak dlouho, kdy Češi popravovali Čechy, kteří se chtěli mít jako my nyní,“ dodává starosta a připomíná: „Události 17. listopadu nejsou spojené jen s rokem 1989, ale nesmíme zapomínat ani na rok 1939, kdy nacisté zavírali naše vysoké školy, a dokonce umírali studenti. Podíváme-li se nyní za hranice, zjistíme, že zlo ze světa nevymizelo a události z Izraele nám připomínají, že hrůzy holocaustu nejsou dávnou historií, ale že antisemitismus v té nejhorší možné formě je stále aktivní. Evropská unie a NATO nejsou dokonalé organizace, ale skýtají nám ekonomickou stabilitu a bezpečí. Výměnou za ústupky, které neplatíme našimi životy, tak jako naši předchůdci.“Autor: Alo

Výstava: Josef Sudek a Fotoklub Praha

Včera v 15:05

Po 1. světové válce patřil k významným hybatelům fotografického dění vedle profesionálů pražský Český klub fotografů amatérů. Řada nových členů ale přicházela s podstatně jinou životní zkušeností i názory na tvorbu. V reakci na názorový nesoulad založilo několik mladých 3. června 1922 vlastní...

Petra Skoupilová: Módní fotografie 1975–2003

Včera v 10:01

Fotografický archiv Petry Skoupilové, jehož část získalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze do svých sbírek, představuje výjimečně komplexní doklad jedné módní i kulturní epochy. Zároveň otevírá v českém prostředí doposud opomíjený žánr „módní fotografie“, který si dozajista zasluhuje hlubší...

Tři kameny zmizelých jsou nově v Praze 7

Včera v 08:46

Chodníky před domy v ulicích U Sparty 14 a U Průhonu 30 od 19. června připomínají tři oběti nacistického režimu: JUDr. Evžena Šterna, Karla Seinera a Jindřicha Seinera.

Spolu 3 v přízemí Novoměstské radnice

Včera v 07:39

Od 4. do 28. července se bude konat v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 kolektivní výstava Nového družení pražských umělců. Svá díla vystaví 13 malířek a malířů, 1 sochař a 1 fotograf.

Hudba v Heroldových sadech

24. června 2024 ve 20:26

Praha 10 zve na koncert do Heroldových sadech. Začíná se v 19:30 hodin.

Výstava vítězů soutěže dětí z MŠ a ZŠ

24. června 2024 v 11:56

Ve středu 19. června proběhla za účasti radního pro kulturu, sport a školství Prahy 1 Davida Bodečka a zastupitelky Evy Špačkové vernisáž výstavy vítězných výtvorů soutěže určené pro dětí z mateřských a základních škol v Praze 1.

Osudy zajímavých osobností očima žáků z Prahy 2

24. června 2024 v 11:24

Disidentka a dcera Kamily Moučkové, dcera statkáře živořícího v 50. letech v cihelně, válečný utečenec nebo divadelní a filmový herec, jehož dětství zasáhl proces s Miladou Horákovou. Tyto a mnoho dalších fascinujících příběhů přinášejí žáci z Prahy 2, kteří se zapojili do dokumentaristického...

Mraky v galerii Jilská

24. června 2024 v 11:08

Absolventka Ateliéru filmové a televizní grafiky Magdalena Schmidtová (Bartáková) představí své práce na výstavě Mraky v galerii Jilská 14 v Praze 1.

V The Loop Jazz clubu vystoupí Skety

24. června 2024 v 10:03

Blíží se další akce v hostivařském The Loop Jazz clubu. V rámci festivalu Prague Proms se ve čtvrtek 29. června představí vokální soubor SKETY a předvede průřez svým repertoárem.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 26. týden

24. června 2024 v 07:43

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava fotografií, které nemusíte vidět

24. června 2024 v 07:06

Společnost Canon ve spolupráci se Světluškou – Nadačním fondem Českého rozhlasu a organizací Czech Photo připravily unikátní výstavu Svět nevídaný. Jde o venkovní instalaci 14 velkoformátových fotografií od proslulých autorů, které jsou vytištěné pomocí nejnovější technologie reliéfního tisku....

Další články
Nahoru