Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Výstava: Od 17. listopadu k Sametové revoluci
Výstavu najdete na radnici. Foto: Praha 4

Výstava: Od 17. listopadu k Sametové revoluci

Ve vestibulu radnice Prahy 4 na ulici Antala Staška je až do 28. listopadu nainstalována výstava s názvem Od 17. listopadu k Sametové revoluci. Praha 4 tak pokračuje v tradici připomínek výrazných milníků našich dějin.

Na třinácti panelech se výstava zaměřuje na to, jak se rodila nezávislá žurnalistika jako jeden z pilířů Sametové revoluce. Na začátku bylo statečné vystoupení studentů pražských vysokých škol, později se přidali divadelníci a široká veřejnost. A někdy v průběhu druhé poloviny listopadu a začátku prosince i novináři. Výstava je volně přístupná v době otevření budovy.

„Přestože od událostí roku 1989 uplynulo více než 30 let, je připomínka 17. listopadu stále aktuální. Nyní sice žijeme ve svobodném a demokratickém státě, za který stávkující a protestující lidé nejen riskovali ztrátu zaměstnání, ale dokonce v dobách komunismu vězení, či dokonce popraviště, a přesto se najdou lidé, kteří si současného stavu neváží, nebo se dokonce snaží pomocí manipulace s fakty, polopravdami, či přímo dezinformacemi poškodit obraz současné kvality života v České republice,“ říká starosta Ondřej Kubín (ODS).

„Svoboda slova, téměř neomezené cestování do celého světa, stabilní ekonomika s přirozenými výkyvy v růstu, bezpečný stát, kvalitní zdravotní péče a možnost každého jedince pro seberealizaci. Luxus, kterého si po 30 letech přestávají mnozí vážit. Své neúspěchy svádí na jiné, jakýkoliv přirozený ekonomický výkyv je tragédií, volné hranice jsou dobré jen pro migranty, nebo si myslí, že členství v EU nám přináší jen diktát z Bruselu. Není to tak dlouho, kdy Češi popravovali Čechy, kteří se chtěli mít jako my nyní,“ dodává starosta a připomíná: „Události 17. listopadu nejsou spojené jen s rokem 1989, ale nesmíme zapomínat ani na rok 1939, kdy nacisté zavírali naše vysoké školy, a dokonce umírali studenti. Podíváme-li se nyní za hranice, zjistíme, že zlo ze světa nevymizelo a události z Izraele nám připomínají, že hrůzy holocaustu nejsou dávnou historií, ale že antisemitismus v té nejhorší možné formě je stále aktivní. Evropská unie a NATO nejsou dokonalé organizace, ale skýtají nám ekonomickou stabilitu a bezpečí. Výměnou za ústupky, které neplatíme našimi životy, tak jako naši předchůdci.“Autor: Alo

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 1 zve na dětskou fotografickou výstavu

27. listopadu 2023 v 05:01

Praha 1 zve na vernisáž fotografické výstavy s názvem PF 2024, která bude probíhat od 29. listopadu do 31. ledna 2024 v 7. patře radnice ve Vodičkově ulici 18.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Další články
Nahoru