dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Výstava o Marilyn Monroe brzy končí. Nabízí kontrasty: sexy fotky i smutek na duši
Výstava Marilyn v Jízdárně Pražského hradu. Foto: Martin Polák / www.marilynprague.com

Výstava o Marilyn Monroe brzy končí. Nabízí kontrasty: sexy fotky i smutek na duši

Až do 20. září potrvá výstava věnovaná Marylin Monroe, která je k vidění v Jízdárně Pražského hradu. Je plná protikladů.

Šaty, boty, fotografie, obrázky Andyho Warhola, obálky časopisů, promítání z filmů… Ale i promítání a fotografie z narozeninové párty prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho, kdy mu Marylin, která měla poměr s ním i jeho bratrem Robertem, zazpívala Happy Birthday.

Vedle toho výstava, o které server Pražský patriot už informoval, nabízí také méně známé citáty slavné herečky, která sice byla v záři reflektorů, ale na duši často měla těžko. Podle svých slov byli diváci její jediná rodina, nikomu jiném nepatřila, jeviště bylo „jediný domov, o němž jsem kdy snila“.

Jinde zase Marylin, která vyšla z chudých poměrů a začínala jako dělnice, říká, že by chtěla prožít stáří bez plastických operací, anebo zemřít mladá – to by ale zase její život nebyl úplný.

Nechtěla nahrazovat celuloidová afrodiziaka

Zemřela mladá (v roce 1963, v šestatřiceti letech), podle oficiální verze na předávkování narkotiky, neoficiálně se dodnes spekuluje o vraždě. Marylin byla dokonce v hledáčku FBI, kvůli stykům s americkými komunisty z exilu v Mexiko City.

Kontrastem na pražské výstavě je, že ačkoli Marylin záři reflektorů milovala, vnitřně bojovala s tím, že byla brána především jako sexy symbol. Jak sama uváděla, nechtěla publiku nahrazovat „celuloidová afrodiziaka“.

Sténala též, že v Hollywoodu je možné za tisíc dolarů prodat polibek, ale jen za padesát centů duši, tu prý prodala víckrát… Výstava nabízí plno zajímavostí i vyslovených kontrastů. Proto stojí za zhlédnutí. Plné vstupné je 240 korun, snížené 120 korun.


Autor: Anna Skálová

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru