dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská kultura

Výstava: Negrelliho viadukt

Do 25. října můžete vidět v budově Úřadu městské části Praha 8 výstavu o unikátní technické památce – Negrelliho viaduktu.

Negrelliho viadukt je druhým nejstarším mostem v Praze a zároveň nejstarším železničním mostem přes řeku Vltavu. Do roku 1910 byl dokonce nejdelším viaduktem v Evropě. Výstavba mostu měla za úkol přivést železniční tratě ze severu, z Děčína a Drážďan, do jediného tenkrát již postaveného, nádraží Společnosti státní dráhy (nynějšího Masarykova nádraží).

Viadukt postavil rakouský inženýr Alois Negrelli von Moldelbe (1799–1858), odtud také pochází jeho jméno. Stavba, na které souběžně pracovalo kolem 3000 dělníků, byla započata v roce 1846 a již o čtyři roky později byl most uveden do provozu.

Na výstavě uvidíte unikátní reprodukce obrazů, které zachycují průběh stavby mostu a jeho současnou podobu. Autoři těchto děl byli významní malíři své doby jako třeba Carl Robert Croll nebo Fridrich Anděl. Vůbec poprvé se zde představí, spolu se známými fotografiemi, také nepublikované záběry mostu. Některé pocházejí již z konce 19. století.

Budova Úřadu městské části Praha 8 – tzv. „Bílý dům“, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň.

Otevřeno:
po a st: 8,00–18,00
út a čt: 8,00–15,30
pá: 8,00–15,00
so, ne a svátky: zavřeno


Další články
Nahoru