Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výstava (Ne)Známí odhaluje svět skla a oprašuje slávu českého sklářství
5 říj
30 říj
Výstavy
Aktuální expozice v Galerii Tančící dům. Foto: galerieskla.cz

Výstava (Ne)Známí odhaluje svět skla a oprašuje slávu českého sklářství

5. 10. 2023 - 30. 10. 2023
Výstavu (Ne)Známí, která přináší díla Tomáše Hlavičky a Petry Hřebačkové, lze v Galerii Tančící dům na Jiráskově náměstí navštívit až do 30. října letošního roku. Výstava odhaluje svět skla skrze oči dvou uměleckých generací, které spojuje láska k tomuto materiálu.

vystava-skla_1 Tomáš Hlavička se vyprofiloval jako význačný tvůrce ve světě skleněného umění. Na této výstavě jsou návštěvníci svědky jeho raných experimentů se stavováním desek skla, což vedlo k vytváření ohromujících efektů lomů světla a pohybu. 

Hlavičkova umělecká cesta postupně zahrnovala integraci pásků plátkového zlata a stříbra, což dodalo jeho dílům další rozměr vizuálního bohatství. Prohloubení formy a materiálové manipulace jsou klíčovými prvky jeho tvorby.​

Petra Hřebačková, Hlavičkova dcera, je umělkyní, která propojuje kreativitu skla a keramiky. Její práce reflektuje organické tvary a inovativní kombinace barev. Na výstavě budou diváci moci obdivovat její nejnovější skleněné objekty, které vynikají jemnou precizností a zdánlivou křehkostí. Její práce se stala syntézou uměleckého vyjádření a řemeslného mistrovství. 

„Výstavu zaštituje spolek Czech Art Point, jehož cílem je propagace zejména českého sklářství jak doma, tak i v zahraničí. „Česká republika byla po staletí sklářskou velmocí a není tomu jinak ani dnes, avšak přijde nám, že ve srovnání s jinými formami umění je sklo nějak v ústraní. To bychom rádi změnili, a i proto vznikla výstava Známí – neznámí,“ uvádí spolek.

„Přijďte si vychutnat toto hluboké ponoření do světa skla, kde Tomáš Hlavička a Petra Hřebačková zkoumají hranice materiálu a uměleckého vyjádření. Tato výstava je pro každého milovníka umění příležitostí prohlédnout si sklo jako médium k rozšiřování hranic kreativity,“ zve k návštěvě Janka Girgošková.

Oba umělci jsou paradoxně známější a populárnější v zahraničí než v Česku, což je opravdu velká škoda. Kromě odborného publika o tvorbě pana Hlavičky ani jeho dcery Petry laická veřejnost vůbec neví. Přitom třeba v Asii nebo Spojených státech jsou sběrateli vyhledávaní a zastoupeni v prestižních sbírkách po celém světě.

Na výstavě je k vidění průřez celou víc než dvacetiletou tvorbou Hlavičky, kde diváci můžou sledovat jeho postupný vývoj a progres. Vyvinul totiž unikátní technologické zpracování tabulového skla, takzvaného floatu, kde mezi jednotlivé tabule pokládá plátky stříbra, které se díky tavení při určité teplotě promění opticky ve „zlaté“.

Inspiraci čerpá zejména z přírody a světa kolem nás. Jako vystudovaný architekt v sobě nezapře řád, který je patrný ve všech jeho uměleckých dílech.

Tvorba Petry Hřebačkové evokuje spíš tvorbu svého dědečka Pavla Hlavy, protože víc kombinuje barevnou sklovinu, kterou precizně lepí a následně brousí. Na výstavě jsou k vidění její nejnovější díla. 

Kdy: 5.10.2023 – 30.10.2023

Kde: Galerie Tančící dům, Jiráskovo nám. 6, Praha 2

Otevírací doba: každý den od 10 do 19 hodin


Autor: red

Výstava na radnici: Vnímání trvalek

Dnes v 07:04

V atriu radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí se koná výstava Vnímání trvalek. Uvidíte mnoho zajímavých fotografií trvalek v rozmanitých prostředích, ve veřejné zeleni, z různých ročních období, v častých i méně častých situacích.

Komentovaná prohlídka výstavy SPOLU 3

Dnes v 06:16

Ve čtvrtek 25. července se od 17 hodin koná komentovaná prohlídka společné výstavy SPOLU 3 Nového sdružení pražských umělců (NSPU), spolku založeného v roce 1992 Jiřím Načeradským.

Grafiku Roberta Junda uvidíte v Galerii 9 do konce července

Včera v 19:14

V Galerii 9 probíhá Léto s Polskou grafikou. V červenci tu najdete digitální grafiku profesora Lodžské Akademie krásných umění Roberta Junda.

Nizozemský národní orchestr mladých hraje v Praze

23. července 2024 v 08:05

Nizozemský orchestr mladých (Jeugdorkest Nederland, neboli JON) se vydává na své každoroční letní turné po Evropě. V tomto symfonickém orchestru se scházejí nejlepší talenty ve věku od 14 do 21 let z celého Nizozemska, aby společně pracovali na nejvyšší úrovni na náročných dílech velkého...

Výstava Nová hmota: Studenti a absolventi ateliéru kresby AVU

23. července 2024 v 07:13

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 18 do 22 hodin v Galerii Portheimka, Štefánikova 68/12, na Smíchově.

Echo v modré v KC Zahrada

21. července 2024 ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Dílna v Galerii 9

21. července 2024 v 07:12

Dílna v Galerii 9 je určena pro všechny kdo rádi tvoří a vyrábí z obyčejných neobyčejné věci. Ve středu 24. července se od 17 hodin koná kurz barevných koláží a v Dámském klubu od 19 do 21 hodin relaxační kreslení a dárkové krabičky.

Léto na Dvojce: Koncerty v Havlíčkových sadech

20. července 2024 v 09:36

Ve středu 24. července se konají v rámci cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2 v Havlíčkových sadech dva koncerty. Začíná se v 18 hodin.

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Další články
Nahoru