Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Výstava (Ne)Známí odhaluje svět skla a oprašuje slávu českého sklářství
5 říj
30 říj
Výstavy
Aktuální expozice v Galerii Tančící dům. Foto: galerieskla.cz

Výstava (Ne)Známí odhaluje svět skla a oprašuje slávu českého sklářství

5. 10. 2023 - 30. 10. 2023
Výstavu (Ne)Známí, která přináší díla Tomáše Hlavičky a Petry Hřebačkové, lze v Galerii Tančící dům na Jiráskově náměstí navštívit až do 30. října letošního roku. Výstava odhaluje svět skla skrze oči dvou uměleckých generací, které spojuje láska k tomuto materiálu.

vystava-skla_1 Tomáš Hlavička se vyprofiloval jako význačný tvůrce ve světě skleněného umění. Na této výstavě jsou návštěvníci svědky jeho raných experimentů se stavováním desek skla, což vedlo k vytváření ohromujících efektů lomů světla a pohybu. 

Hlavičkova umělecká cesta postupně zahrnovala integraci pásků plátkového zlata a stříbra, což dodalo jeho dílům další rozměr vizuálního bohatství. Prohloubení formy a materiálové manipulace jsou klíčovými prvky jeho tvorby.​

Petra Hřebačková, Hlavičkova dcera, je umělkyní, která propojuje kreativitu skla a keramiky. Její práce reflektuje organické tvary a inovativní kombinace barev. Na výstavě budou diváci moci obdivovat její nejnovější skleněné objekty, které vynikají jemnou precizností a zdánlivou křehkostí. Její práce se stala syntézou uměleckého vyjádření a řemeslného mistrovství. 

„Výstavu zaštituje spolek Czech Art Point, jehož cílem je propagace zejména českého sklářství jak doma, tak i v zahraničí. „Česká republika byla po staletí sklářskou velmocí a není tomu jinak ani dnes, avšak přijde nám, že ve srovnání s jinými formami umění je sklo nějak v ústraní. To bychom rádi změnili, a i proto vznikla výstava Známí – neznámí,“ uvádí spolek.

„Přijďte si vychutnat toto hluboké ponoření do světa skla, kde Tomáš Hlavička a Petra Hřebačková zkoumají hranice materiálu a uměleckého vyjádření. Tato výstava je pro každého milovníka umění příležitostí prohlédnout si sklo jako médium k rozšiřování hranic kreativity,“ zve k návštěvě Janka Girgošková.

Oba umělci jsou paradoxně známější a populárnější v zahraničí než v Česku, což je opravdu velká škoda. Kromě odborného publika o tvorbě pana Hlavičky ani jeho dcery Petry laická veřejnost vůbec neví. Přitom třeba v Asii nebo Spojených státech jsou sběrateli vyhledávaní a zastoupeni v prestižních sbírkách po celém světě.

Na výstavě je k vidění průřez celou víc než dvacetiletou tvorbou Hlavičky, kde diváci můžou sledovat jeho postupný vývoj a progres. Vyvinul totiž unikátní technologické zpracování tabulového skla, takzvaného floatu, kde mezi jednotlivé tabule pokládá plátky stříbra, které se díky tavení při určité teplotě promění opticky ve „zlaté“.

Inspiraci čerpá zejména z přírody a světa kolem nás. Jako vystudovaný architekt v sobě nezapře řád, který je patrný ve všech jeho uměleckých dílech.

Tvorba Petry Hřebačkové evokuje spíš tvorbu svého dědečka Pavla Hlavy, protože víc kombinuje barevnou sklovinu, kterou precizně lepí a následně brousí. Na výstavě jsou k vidění její nejnovější díla. 

Kdy: 5.10.2023 – 30.10.2023

Kde: Galerie Tančící dům, Jiráskovo nám. 6, Praha 2

Otevírací doba: každý den od 10 do 19 hodin


Autor: red

Láska se nedělí. Láska se násobí. Výstava na radnici

Dnes v 08:59

Praha 4 hostí expozici, jejímž cílem je podpořit a propagovat náhradní rodičovství a nalézt co nejširší spektrum nových pěstounů. Výstava nazvaná „Láska se nedělí. Láska se násobí.“ je součástí stejnojmenné kampaně hlavního města a veřejnosti představí sedm různých příběhů lidí, kteří jsou již...

Ruce plné talentu. Předvánoční prodejní výstava klientů Domova Petra

Dnes v 08:02

Domov Petra Mačkov se nachází v krásném koutě jižních Čech, v okrese Strakonice, 3 km od města Blatná. Byl uveden do provozu v roce 1999. Od roku 2003 je zřizován Jihočeským krajem v Českých Budějovicích.

Projekt plný radosti v divadle DISK

9. prosince 2023 v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

8. prosince 2023 v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Další články
Nahoru