Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výstava na Pražském hradě představí desítky druhů jarních cibulovin a mladé umění
7 bře
17 bře
Výstavy
Výstava Předjaří na Pražském hradě. Foto: hrad.cz

Výstava na Pražském hradě představí desítky druhů jarních cibulovin a mladé umění

7. 3. 2024 - 17. 3. 2024
V Královské zahradě na Pražském hradě se od 7. do 17. března uskuteční tradiční výstava květin a umění Předjaří: Pokušení smyslů. Výběr uměleckých děl se však tentokrát neobrací do minulosti jako v předchozích ročnících, ale představí tvorbu umělců a umělkyň mladé generace. Výstava se koná pod záštitou Evy Pavlové, manželky prezidenta republiky.

V Empírovém skleníku Královské zahrady si návštěvníci vychutnají spojení dvou vábivých světů – květin a umění. Zahradnickou část výstavy tvoří rychlené jarní cibuloviny pěstované ve sklenících v hradních zahradách.

Připraveno je 43 odrůd tulipánů, 26 odrůd narcisů a 7 druhů drobných cibulovin, celkově kolem 4,5 tisíce květin. Květiny a probouzející se příroda jsou i ústředním motivem vybraných děl zastoupených umělců a umělkyň.

Návštěvníci si prohlédnou obrazy, sochy a objekty 21 mladých tvůrců: Patrika Adamce, Dominika Běhala, Andreje Dúbravského, Tomáše Honze, Josefíny Jonášové, Miriam Kaminské, Ester Knapové, Jana Kováříka, Patrika Kriššáka, Pavlíny Kvita, Lizy Libenko, Laury Limbourg, Martina Mrkvy, Martina Mulače, Tomáše Němce, Magdalény Roztočilové, Iva Škuty, Kristýny Šormové, Jakuba Špaňhela, Ondřeje Vyhnánka a Evy Yurkové.

K výstavě je připraven také doprovodný program pro děti i dospělé. Nejmenším návštěvníkům nabídne o víkendech výtvarné dílny s edukátorkou, s jejíž pomocí si vyzkouší malbu běžnou i netradiční technikou.

Zájemci se mohou dále zúčastnit komentovaných prohlídek Královské zahrady se zahradníky Pražského hradu nebo komentovaných prohlídek výstavy s kurátorkou Kristýnou Jirátovou a zastoupenými umělci. Kompletní nabídka programu včetně rezervací je zde

Předjaří: Pokušení smyslů 

kdy: 7–17. března 2024, denně od 10 do 17 hodin (poslední vstup v 16:30)
kde: Empírový skleník v Královské zahradě, Pražský hrad
vstupné na výstavu je 50 korun, děti do 6 let mají vstup zdarma
doprovodné programy jsou zdarma pro předchozí rezervaci

Výstavu pořádá Správa Pražského hradu.


Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Výstavy v Pragovka Gallery pokračují do 2. května

10. dubna 2024 ve 12:26

V Pragovka Gallery mohou návštěvníci až do 2. května vidět čtyři výstavy. Aktuální tvorbu umělkyně Karímy Al-Mukhtarové představuje výstava First Principles. Výstava Unexpected Existence demonstruje podobenství o civilizaci mladé umělkyně Tiny Hrevušové. V intermediálně laděné instalaci Pohlednice...

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Doba plastová v galerii Dejvická Bubec

6. dubna 2024 v 10:07

Výstava Doba plastová v galerii Dejvická Bubec ve vestibulu metra představuje tvorbu Ivany Hanzlíkové zaměřenou na její práci s plastovými obaly.

Začala výstava Svět jinýma očima

5. dubna 2024 v 07:47

Ve středu 3. dubna byla v galerii na radnici Prahy 2 zahájena výstava s názvem „Svět jinýma očima“, která představuje obrazy umělců na spektru autismu.

Barevní ptáci a květy

5. dubna 2024 v 07:34

Výstava Barevní ptáci a květy z dílny DDM Stodůlky je od středy 4. dubna k vidění v atriu radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí.

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera ukazuje umělecké využití opomíjených míst

4. dubna 2024 ve 14:42

Jak si můžeme poradit s nevyužitými prostory a budovami? Na to odpovídá nová výstavní intervence v Galerii Jaroslava Fragnera od kolektivu Public Space Lab. Zabývá se problematikou dočasného využití míst, což se propisuje i do koncepce samotného projektu: výstava i doprovodný program budou ve...

Výstava: Autismus, svět jinýma očima

2. dubna 2024 v 10:01

Praha 2 zve příznivce Adventoru, pestrého světa a obdivovatele uměleckých děl na vernisáž výstavy Autismus – svět jinýma očima.

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Vernisáž výstavy Jiřího Vaňka v Galerii 1

31. března 2024 v 07:58

Praha 1 zve na výstavu Jiřího Vaňka Ejhle Hlava, kde nahlédnete do hlubin nitra lidského bytí, do oblasti, kde se rodí myšlenky, emoce a vnímání.

Další články
Nahoru