dnes
Úterý - prehanky-dest
26°C
zítra
Středa - jasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
28°C
Pražská kultura

Výstava na Jungmannově náměstí připomíná fenomén exilu

Až do 12. října můžete na Jungmannově náměstí vidět venkovní výstavu věnovanou jednotlivým vlnám českého a slovenského exilu během dvacátého století. Představuje a připomíná jev, který zásadně ovlivnil životy statisíců lidí, kteří odešli do zahraničí, ale i těch, kteří v zemi zůstali.

„Během dvacátého století musely v několika vlnách opustit naši zemi v tom pravém slova smyslu elity – vědci, umělci, novináři, politici, lékaři, podnikatelé a další po svobodě toužící osobnosti, což samozřejmě negativně ovlivnilo tehdejší společnost. Odchod těchto lidí poznamenal charakter národa a státu i na mnoho dalších let,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Výstava na venkovních panelech věnuje vždy dva z nich jednotlivé exilové vlně. Jeden popisuje její průběh a druhý její nejvýznamnější osobnosti.

Expozice je rozdělena do následujících období:
Exil 1914–1918 – v tomto období skupina exulantů v čele s T. G. Masarykem výrazně přispěla ke vzniku samostatné Československé republiky.
Exil 1938–1945 – v době 2. světové války se jednalo hlavně o odchod vojáků, občanů židovského původu a intelektuálů.
Exil po komunistickém puči v roce 1948 – první mohutná exilová vlna tvořená minimálně 60 000 uprchlíky.
Exil po srpnu 1968 – dosud nejmasovější exil začal po okupaci Československa 21. srpna 1968. Do roku 1970 emigrovalo přes 150 000 lidí.
Exil 70. a 80. let – nedosahoval už tak vysokých čísel, ale byl trvalý. Podepsaly se na něm i represe následující po Chartě 77.  

„Odchodu do exilu jsme byli svědky už před staletími, ale ve 20. století – díky nacismu a komunismu – nabyl masové podoby,“ vysvětlil Jan Cholínský, historik a spoluautor výstavy, jež vznikla z iniciativy spolku Československý exil.


Léta naděje rychle pominula. Výstava v Galerii pod radnicí

Dnes v 08:31

Výstava s názvem 1968 Praha 3 – Léta naděje rychle pominula… připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3. Některé dosud...

Praha 6 zve na vernisáž výstavy k 50. výročí okupace Československa 1968

Dnes v 07:45

Výstavu, která bude rozmístěna po celé Dejvické třídě od Vítězného náměstí až k metru Hradčanská, vytvořila Praha 6 společně s Post Bellum o. p. s. Vernisáž bude věnována také druhé výstavě, kterou pořádá radnice souběžně ve spolupráci s Národní...

Koncert v Centrálním parku

12. srpna 2018 v 07:27

Akce pro celou rodinu pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky se koná v Praze 13 v neděli 2. září již po sedmnácté.

Precedens s Ivou Marešovou na Střeleckém ostrově. Hosté Jan Sahara Hedl a Petr Kolář

10. srpna 2018 ve 12:46

V nynější, výrazně omlazené kapele, hrají vynikající muzikanti v čele se zpěvačkou Ivou Marešovou a během večera vystoupí i hosté – Petr Kolář, který léta s kapelou nahrával a koncertoval – Jsi můj anděl, Berlínská zeď, La, la, lá, a Jan Sahara Hedl – Tisíc jmen, Vlci, Co nám zbejvá, který...

Starosta zval do kina, lidé si vybírali

8. srpna 2018 v 10:46

Kinobus bude v srpnu devětkrát na Devítce. Starosta deváté městské části Jan Jarolím, který jej letos organizoval, vyzval příznivce filmů, aby si vybírali filmy i místa, kde je uvidí. Z výsledků hlasování na facebooku vznikl program, na který se můžete podívat.

Vycházka: Hradčanské paláce

6. srpna 2018 v 10:00

Co vše uvidíte ze zahrady Salmovského paláce a z terasy paláce Schwarzenberského? Které další významné domy, paláce i sochařská díla najdete v nejbližším okolí?

Výstava malíře Kamila Lhotáka

4. srpna 2018 v 09:52

Do 25. srpna najdete v Galerii 1 výstavu „Léto Kamila Lhotáka“, kterou pro milovníky díla tohoto jedinečného malíře a kreslíře připravily městská část Praha 1 a Spolek přátel Kamila Lhotáka.

Výstava v galerii Slovenského institutu

2. srpna 2018 ve 22:03

V prostorách galerie Slovenského institutu se koná od 7. srpna výstava žáků Střední umělecké školy z Trenčína. Představí jedenáct uměleckých oborů a uvidíte práce z oděvní tvorby, dizajnové kousky i digitální tvorbu jako fotografie, vizualizace a grafiku.

Další články
Nahoru