dnes
Čtvrtek - polojasno
14°C
zítra
Pátek - zatazeno
18°C
pozítří
Sobota - polojasno
19°C
Pražská kultura

Výstava na Jungmannově náměstí připomíná fenomén exilu

Až do 12. října můžete na Jungmannově náměstí vidět venkovní výstavu věnovanou jednotlivým vlnám českého a slovenského exilu během dvacátého století. Představuje a připomíná jev, který zásadně ovlivnil životy statisíců lidí, kteří odešli do zahraničí, ale i těch, kteří v zemi zůstali.

„Během dvacátého století musely v několika vlnách opustit naši zemi v tom pravém slova smyslu elity – vědci, umělci, novináři, politici, lékaři, podnikatelé a další po svobodě toužící osobnosti, což samozřejmě negativně ovlivnilo tehdejší společnost. Odchod těchto lidí poznamenal charakter národa a státu i na mnoho dalších let,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Výstava na venkovních panelech věnuje vždy dva z nich jednotlivé exilové vlně. Jeden popisuje její průběh a druhý její nejvýznamnější osobnosti.

Expozice je rozdělena do následujících období:
Exil 1914–1918 – v tomto období skupina exulantů v čele s T. G. Masarykem výrazně přispěla ke vzniku samostatné Československé republiky.
Exil 1938–1945 – v době 2. světové války se jednalo hlavně o odchod vojáků, občanů židovského původu a intelektuálů.
Exil po komunistickém puči v roce 1948 – první mohutná exilová vlna tvořená minimálně 60 000 uprchlíky.
Exil po srpnu 1968 – dosud nejmasovější exil začal po okupaci Československa 21. srpna 1968. Do roku 1970 emigrovalo přes 150 000 lidí.
Exil 70. a 80. let – nedosahoval už tak vysokých čísel, ale byl trvalý. Podepsaly se na něm i represe následující po Chartě 77.  

„Odchodu do exilu jsme byli svědky už před staletími, ale ve 20. století – díky nacismu a komunismu – nabyl masové podoby,“ vysvětlil Jan Cholínský, historik a spoluautor výstavy, jež vznikla z iniciativy spolku Československý exil.


Hana Marie Körnerová: Hlas kukačky

Včera v 10:29

Psychologové tvrdí, že se všemi křivdami dětství se má člověk vyrovnat do čtyřiceti. Po čtyřicítce by měl s konečnou platností přestat řešit, že byl buď sirotek, anebo ho rodiče měli méně rádi než sourozence. Že se mu spolužáci posmívali a učitelé si na něho zasedli. Že nikdy neměl nové kolo a do...

Výstava o proměnách Motolského údolí prodloužena!

Včera v 10:09

Výstava Plzeňská/Motol, která veřejnosti představuje stejnojmennou urbanisticko architektonickou studii II. etapy proměny Motolského údolí, bude k vidění až do pátku 26. dubna. Praha 5 a studio A69-architekti se o jejím prodloužení rozhodli na základě velkého zájmu.

innogy podporuje vznik Poslední aristokratky, film se natáčí na pěti zámcích

Včera v 07:21

innogy ročně investuje více než 25 milionů korun do české kinematografie. Podporuje konání prestižních festivalů, udílení filmových cen. Věnuje se pomoci nadějným scenáristům a mladým filmařům. Jedním z podporovaných filmů je Poslední aristokratka. Film se natáčí hned na pěti...

Koncert skupiny a křest knihy: Jethro Tull – Půlstoletí s kouzelnou flétnou

19. března 2019 v 16:31

Žánrově lze Quanti Minoris zařadit jako historizující folkrock s keltskými kořeny. Za nejvýstižnější označení lze považovat hradní podobu rocku, tedy „hradrock“. Repertoár tvoří, kromě vlastní tvorby, většinou zhudebněná poezie středověkých autorů (anonymních, ale i známých jako např. F. Villon)....

Hrabalovy stolní slavnosti v Divadle Karla Hackera zdarma

19. března 2019 v 09:03

Městská část Praha 8 a Sdružení Serpens zvou na Hrabalovy stolní slavnosti ve čtvrtek 28. března od 19 hodin.

Harfový kvartet Prah-a-harP - koncert Na kopci

16. března 2019 ve 21:20

Unikátní harfový kvartet se představí v rámci Koncertů na kopci ve středu 20. března od 19 hodin.

Můj tajný les a Děti úplňku. Kino Světozor zprostředkuje různé pohledy na autismus

16. března 2019 ve 13:13

Atypická kampaň vznikla, aby ukázala, co nám zrcadlí autismus, a pozvala k zamyšlení i aktivnímu zapojení. Chce přiblížit svět autistů jako inspiraci a příležitost k zamyšlení nad „normálním“ fungováním naší společnosti i jednotlivců. Klade si za cíl přispět k tomu, aby autisté i jejich rodiče...

Nashle na skle. Současná tvorba studentů a pedagogů Sklářské školy v Novém Boru

15. března 2019 v 08:10

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 24. března do 13. října ve spolupráci s Vyšší odbornou školou sklářskou a Střední školou v Novém Boru v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou sklářskému řemeslu. 

Další články
Nahoru