dnes
Pátek - jasno
1°C
zítra
Sobota - zatazeno
0°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Pražská kultura

Výstava na Jungmannově náměstí připomíná fenomén exilu

Až do 12. října můžete na Jungmannově náměstí vidět venkovní výstavu věnovanou jednotlivým vlnám českého a slovenského exilu během dvacátého století. Představuje a připomíná jev, který zásadně ovlivnil životy statisíců lidí, kteří odešli do zahraničí, ale i těch, kteří v zemi zůstali.

„Během dvacátého století musely v několika vlnách opustit naši zemi v tom pravém slova smyslu elity – vědci, umělci, novináři, politici, lékaři, podnikatelé a další po svobodě toužící osobnosti, což samozřejmě negativně ovlivnilo tehdejší společnost. Odchod těchto lidí poznamenal charakter národa a státu i na mnoho dalších let,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Výstava na venkovních panelech věnuje vždy dva z nich jednotlivé exilové vlně. Jeden popisuje její průběh a druhý její nejvýznamnější osobnosti.

Expozice je rozdělena do následujících období:
Exil 1914–1918 – v tomto období skupina exulantů v čele s T. G. Masarykem výrazně přispěla ke vzniku samostatné Československé republiky.
Exil 1938–1945 – v době 2. světové války se jednalo hlavně o odchod vojáků, občanů židovského původu a intelektuálů.
Exil po komunistickém puči v roce 1948 – první mohutná exilová vlna tvořená minimálně 60 000 uprchlíky.
Exil po srpnu 1968 – dosud nejmasovější exil začal po okupaci Československa 21. srpna 1968. Do roku 1970 emigrovalo přes 150 000 lidí.
Exil 70. a 80. let – nedosahoval už tak vysokých čísel, ale byl trvalý. Podepsaly se na něm i represe následující po Chartě 77.  

„Odchodu do exilu jsme byli svědky už před staletími, ale ve 20. století – díky nacismu a komunismu – nabyl masové podoby,“ vysvětlil Jan Cholínský, historik a spoluautor výstavy, jež vznikla z iniciativy spolku Československý exil.


Lonely horny only v A studiu Rubín již tento pátek

Včera v 08:49

Jak se proměňuje podoba intimity, vnímáním sexu, partnerských vztahů a lásky nejen v závislosti na nových technologií, prozkoumá nová inscenace A studia Rubín. Autoři textu, umělecká šéfka divadla, Dagmar Radová, a režisér, Ondřej Štefaňák, budou scénicky reflektovat podoby současných milostných...

The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely

12. prosince 2018 v 07:44

V domě U Zlatého prstenu začne výstava The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely, která se pro veřejnost otevře dnes a bude k vidění až do 23. března 2019. Netradičně pojatá výstava vypráví příběh kapely – bývalých studentů a žáků Jedličkova ústavu. Muzikanti a kapelník Šimon Ornest jsou ztvárněni...

Tóny Vinohrad letos naposledy rozezní Grébovku

10. prosince 2018 v 15:01

Tóny Vinohrad 2018, cyklus komorní hudby, který připravuje pro zájemce zdarma radnice druhé městské části, zve na poslední letošní koncert. Naposledy se do Gröbeho vily v Havlíčkových sadech podíváte 12. prosince v 18 hodin, kdy se můžete zaposlouchat pásma vánočních koled a...

Jáchym Topol představí knižní rozhovor s Ladislavem Heryánem

9. prosince 2018 v 18:10

Knižní rozhovor nazvaný U Božího mlýna bude představen 18. prosince od 19 hodin v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici 13, Praha 1. Ladislav Heryán je populární katolický kněz, který miluje bibli i rockovou hudbu. Málokdo dokáže přiblížit dnešním lidem prastaré kouzlo Vánoc...

Čtení z textů Václava Havla v divadle

8. prosince 2018 v 09:27

V úterý 18. prosince uběhne sedm let od smrti Václava Havla. Od 17 do 21 hodin bude v divadle Alfred ve dvoře probíhat pátý ročník „Čtení z Havla“. Akci organizátoři plánují především jako klidné zastavení nad myšlenkovou i politickou alternativou, kterou texty představují. Pozváni jsou všichni,...

Zlatá Praha. Výstava v muzeu na Florenci

5. prosince 2018 v 17:10

V budově muzea na Florenci najdete od dnešního dne výstavu Zlatá Praha. Prostřednictvím dobových vyobrazení z časopisů Zlatá Praha, Světozor a Květy představí originální výstava návštěvníkům období šedesátých až osmdesátých let 19. století v Praze, a to s důrazem na urbanistický, architektonický...

Fabrice Midal: Zachraňte si kůži! Staňte se narcistou

3. prosince 2018 ve 14:11

Máte dojem, že se obětujete pro druhé. Máte pocit, že vás druzí využívají a nechovají se k vám hezky. Jste na pokraji vyhoření, ale netroufáte si říkat ne.

Vernisáž obrazů v Galerii Bijoux Nemesis

3. prosince 2018 v 11:18

Vladimíra Prošková a Galerie Bijoux Nemesis zvou na vernisáž a výstavu – Anaviga Art, od krajiny k abstrakci. Obrazy, které uvidíte, jsou průřezem autorčiny dvouleté tvorby.

Další články
Nahoru