Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Výstava lamp a historie veřejného osvětlení začala na Mariánském náměstí
19 říj
15 lis
Výstavy
Vystavené lampy před magistrátem. Foto: MHMP

Výstava lamp a historie veřejného osvětlení začala na Mariánském náměstí

19. 10. 2023 - 15. 11. 2023
Na Mariánském náměstí před budovou magistrátu začala výstava, která připomíná 300 let od prvního trvalého osvětlení města olejovými lucernami. Historický vývoj pouličních lamp přibližují dobové ilustrace, fotografie a zajímavosti z provozu osvětlení. Volně přístupnou expozici, kterou připravila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), je možné navštívit až do 15. listopadu.

Výstavní panely doplňuje funkční instalace s více než desítkou svítidel, která byla pro pražské ulice typická od 60. let minulého století do současnosti. V době konání výstavy budou lampy každý večer od západu slunce do půlnoci svítit. Součástí instalace je i plynová lucerna a „poznávačka“ pro děti se slangovými názvy lamp.  

„Tři sta let je krásné výročí a mimořádná příležitost ohlédnout se za zajímavým historickým vývojem, který postupně přinášel světlo a bezpečí do pražských ulic. Všechny Pražany bych na výstavu rád pozval a věřím, že je zaujme,“ řekl radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09), pod jehož záštitou se výstava koná. 

„Dnes je soustava veřejného osvětlení klíčovou infrastrukturou města. S jeho rozvojem se rozrostla na více než 140 tisíc světelných míst a prochází další evoluční proměnou. Zastaralé sodíkové zdroje postupně nahrazujeme energeticky účinnějšími LED technologiemi a směřujeme k využití lamp jako chytrých zařízení. Výstava ukazuje i konkrétní projekty, kde už takto pražské lampy fungují,“ doplnil.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka je veřejné osvětlení velmi pozoruhodnou oblastí. „Prostřednictvím výstavy chceme pozvat širokou veřejnost do pestrého světa veřejného osvětlení a ukázat jí, co obnáší péče o městské lampy a jejich obnova nebo jak se osvětlují historické památky. Výstavu jsme doplnili ukázkou zajímavých typů svítidel, které jsme renovovali pro tuto příležitost. K vidění je například svítidlo známé pod slangovým názvem laminátka z 60. let minulého století, téměř dvacetikilová svítidla typu kufr a převracečka, která v Praze svítila v 70. letech nebo takzvaný. velbloud z let osmdesátých,“ uvedl Tomáš Jílek.  

V rámci výstavy je pro veřejnost na listopad připravena také komentovaná procházka s průvodcem věnovaná zajímavému historickému osvětlení v centru města nebo zážitková akce na Petřínské rozhledně zaměřená na slavnostní osvětlení pražských památek ve spolupráci se společností Prague City Tourism. 

Program završí procházka s lampářem po pražských kandelábrech ve spolupráci s Plynárenským muzeem. Oslavu třistaletého výročí zahájily THMP již v červnu speciálním osvětlením Petřínské rozhledny, která se rozsvítila do animované podoby ohně symbolizujícího světlo olejových luceren a postupně také v několika barvách typických pro světla zářící z pražských lamp od minulosti až po současnost.


Autor: Hla

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

Praha 1 zve na dětskou fotografickou výstavu

27. listopadu 2023 v 05:01

Praha 1 zve na vernisáž fotografické výstavy s názvem PF 2024, která bude probíhat od 29. listopadu do 31. ledna 2024 v 7. patře radnice ve Vodičkově ulici 18.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Co bude, Vltavská? Eva Truncová a Monika Přikrylová

24. listopadu 2023 v 08:19

Včera byla zahájena devátá a zároveň poslední výstava v Galerii Vltavská, která je provozována programem Umění pro město. Autorky Eva Truncová a Monika Přikrylová zde uvedly instalaci Co bude, Vltavská?, která se – stejně jako předchozí zdejší výstavy – vztahuje k místu Vltavské, ale kriticky...

Gabreta. Výstava v Galerii 14

21. listopadu 2023 v 09:09

Výstavu fotografií Jana Petříka Gabreta – pohoří kozorožců najdete od 23. listopadu v Galerii 14. Otevřena bude vždy v úterý, středu a čtvrtek od 14 do 18 hodin.

Jubilejní výstava JÁ-MY

19. listopadu 2023 ve 20:51

Ve dnech 7. prosince až 24. února 2024 se v Galerii Jilská 14 uskuteční jubilejní výstava s názvem JÁ—MY, kterou připravuje výstavní společnost TS (Topičova salonu) společně s Uměleckou besedou.

Galerie 1: Tomáš Jetela X-Hyde Star Ancient Rhymes

19. listopadu 2023 v 10:55

Výstava malíře Tomáše Jetely v Galerii 1 od 29. listopadu.

Výstava: Konečně doma

17. listopadu 2023 v 10:51

Ve dnech 20. listopadu až 10. prosince se na piazzettě Národního divadla uskuteční exteriérová výstava s názvem Konečně doma, jejímž hlavním cílem je přiblížit veřejnosti důležitost náhradní rodinné péče.

Podzim v Galerii 9: Martin Frind

14. listopadu 2023 v 08:25

Od 14. listopadu do 7. prosince se v Galerii 9 koná výstava s názvem Naléhavé nejistoty

Pokoje 2023: Palác Hrzánů v Celetné se opět otevírá veřejnosti

11. listopadu 2023 v 11:56

Od pátku 10. listopadu do neděle 19. listopadu se veřejnosti znovu otevírá historický palác Hrzánů z Harasova na rohu Celetné a Kamzíkovy ulice. Právě zde vypuknul již 12. ročník přehlídky mladého umění Pokoje, která představí tvorbu studentek a studentů uměleckých oborů z Česka, Slovenska,...

Vánoční výstava v botanické zahradě Na Slupi

10. listopadu 2023 v 07:42

Na výstavu pořádanou v adventních týdnech a o vánočních svátcích v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK se můžete podívat od 1. prosince do 1. ledna příštího roku.

V KC Zahrada se bude volit Miss Kočka 2023

7. listopadu 2023 v 08:54

Nej kočku nebo kocoura můžete zvolit při návštěvě v KC Zahrada, kde se 12. listopadu koná Miss kočka 2023

Další články
Nahoru