Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 17. 7. 2024
Svátek má Martina
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Výstava: Koblen & Lazar

20. 6. 2024 - 25. 7. 2024
Výstava Koblen & Lazar nabízí pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata i kontrasty.

Karolína Koblen
Karolína Koblen, talentovaná umělkyně s hlubokými kořeny v popkultuře, přináší svou tvorbu kombinující digitální a tradiční umění. Její cesta do světa umění začala již v raném dětství a formativním momentem pro ni byla návštěva výstavy Andyho Warhola v Českém Krumlově, která jí otevřela oči do světa popkulturního umění a inspirovala její budoucí tvorbu. Karolína postupně prošla různými fázemi své tvorby. Dnes její práce připomínají spíše rané experimenty, kdy začíná skicou na tabletu, kombinuje fotografie, kresby a AI filtry. Digitální koláž pak převádí na plátno, kde se její styl vyznačuje „počítačovou kolážovitostí“. Používá kombinaci akrylových barev a olejomalby. Akrylové barvy používá většinou na začátku tvůrčího procesu v podobě vodové, volné malby, kterou později „zapřáhne“ realistickou olejomalbou a místy nechá prosvítat podmalbu. Tímto způsobem dosahuje určitého kontrastu a „dramatu“ mezi světlem a tíhou, světlem a potemněním, hravostí a vážností. Inspiraci čerpá ze světa kolem sebe – ze sociálních sítí, internetových bazarů, starých fotografií, snů a příběhů přátel. Svůj jedinečný styl nazývá „melancholický diskorealismus“.

Roman Lazar
Roman Lazar, významný slovenský umělec a představitel outsiderského umění, vnáší do svých děl energii a inovaci. Lazarova díla se vymykají kontextu slovenského umění a nenavazují na žádnou konkrétní místní školu či směr. Jeho tvorba je ovlivněna světovým neoexpresionismem a jeho bohémským životem v jihovýchodní Asii, přičemž inspiraci čerpá od umělců, jako jsou Jiří Šalamoun, Jean-Michel Basquiat a Marc Chagall. Jeho díla jsou pečlivě promyšlená, ale zároveň obsahují spontánní prvky. Kombinuje akryl s olejovým pastelem a perem a tuší a často používá koláž. Lazarova díla jsou plná barevných kontrastů a kompozic, které vytvářejí silnou atmosféru a emoce a často odhalují vnitřní konflikty a otázky identity. 

Dialog mezi Koblen & Lazar
Stejně jako Warhol a Basquiat, i Karolína a Roman tvoří v kontrastu a dialogu. Karolínina práce je metodická a precizní, s jasnou digitální estetikou, která odráží Warholův vliv. Naproti tomu Romanova tvorba je spontánní a plná neoexpresionistických prvků, což ho přibližuje Basquiatovi. Spolupráce těchto dvou umělců přináší nové pohledy a obohacuje jejich díla.
Výstava Koblen & Lazar zve návštěvníky k objevování paralel mezi dvěma odlišnými přístupy k umění. Je to cesta do světa, kde se setkávají digitální a tradiční techniky, světlé a temné emoce a kde si každý může najít něco, co ho zaujme a obohatí. Tato výstava je oslavou tvůrčího dialogu, kde se metodická preciznost setkává se spontánní energií.

Autor: Roman Lazar & Karolína Koblen
Kurátor: Kristína Kadáková
Termín výstavy: 20.6. – 25.7. 2024
Vernisáž: 20.6. 2024 v 18:00
Místo: Gram – Záhřebská 23, Vinohrady, Praha
Autor: Alo

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

Včera v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

Včera v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Nový termín zrušeného koncertu

15. července 2024 v 10:01

Náhradní termín zrušeného koncertu s názvem Učitel a jeho žák – tchán a jeho zeť, který měl původně proběhnout 23. května, se uskuteční 11. září od 17 hodin v sále Nuselské radnice v Praze 4.

Výstava: Fire Walk With Me!

14. července 2024 v 09:34

The Design, designový obchod s prodejní galerií a kavárnou nabízí více než 3× do roka spatřit výstavu umělců, kteří se zabývají designem, malbou, keramikou, šperky nebo módními doplňky.

Karaoke blues u Keplera

13. července 2024 ve 13:54

Jedno osudové setkání, spousta melancholie i několik litrů kořalky. Finský režisér Aki Kaurismaki vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis dalšímu filmu. Rozněžnil přitom srdce svých příznivců i okoralých, cynických kritiků.

Jiří Mastil: Obrazy a kresby

12. července 2024 v 10:35

Výstava amatérské tvorby autora, který žije v Praze 13. Instalace v atriu radnice předvede ukázky různých technik malby a kresby s tematikou figurální, historické architektury, krajiny, zvířat a dojmů z cest.

V parku Prahy 2 začalo Hudební léto

11. července 2024 ve 14:50

Včera začalo Hudební léto v parcích Prahy 2. První letošní koncert v Riegrových sadech se vydařil navzdory předpovědi počasí.

Výstava: Kafka a Praha aneb ozvěny kafkovského kolokvia

11. července 2024 v 07:37

Fotografie v Galerii Point z porevolučního mezinárodního kolokvia Kafka a Praha jsou historickým dokladem doby nedlouho po převratu v roce 1992. Kolokvium se konalo v dsd Goethe-Institut Prag a bylo symbolickým znovuotevřením svobodné diskuse nad Kafkovým dílem.

Born a Oliva v Chodovské tvrzi

9. července 2024 v 16:37

Chodovská tvrz je otevřena, a do 29. září zde najdete výstavu Adolfa Borna a Miroslava Olivy.

Další články
Nahoru