Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Výstava Kniha je Art na Hradě představuje knihy jako umělecké předměty

7. 6. 2024 - 20. 10. 2024
V Královském letohrádku na Pražském hradě si návštěvníci mohou prohlédnout novou výstavu Kniha je Art, která na knihy nahlíží netypicky ne skrze obsah, ale skrze jejich formu. Představuje je jako estetické či umělecké předměty a nabízí výběr knih pozoruhodných z hlediska typografického či písařského provedení, řemeslného zpracování či vynikající unikátními ilustracemi. Součástí je i čítárna s nejzajímavějšími publikacemi o umění a architektuře.

Výstava je členěna na několik částí: v jedné si návštěvníci prohlédnou poklady ze sbírek Památníku národního písemnictví / Muzea literatury a Archivu Pražského hradu, další představuje kolekci publikací oceněných v soutěži Nejkrásnější české knihy roku uplynulého i současného století. Jiná část výstavy pak umožní nahlédnout do knihovny jednoho z nejvlivnějších a nejznámějších spisovatelů světa – Franze Kafky. V prvním patře si zájemci rovněž mohou vychutnat vzdušnou čítárnu, kde si lze zapůjčit publikace o umění a architektuře a mnohé další. V rámci výstavy je přístupná i terasa letohrádku, která poskytuje výjimečné pohledy na Prahu i Hrad a jeho zahrady.

„Královský letohrádek byl veřejnosti delší dobu nepřístupný, což byla škoda, protože jde o unikátní stavbu a například výhledy na město a Hrad z terasy v prvním patře, která se zpřístupnila až loni v létě, jsou úchvatné. Věděli jsme, že letohrádek chceme otevřít veřejnosti i toto léto a hledali jsme proto zajímavý projekt, kterým jej naplnit. A myslím, že se to povedlo, během návštěvy tak lidé mohou obdivovat knižní umění i architekturu stavby, je to vlastně takové 2v1,“ uvedla na zahájení výstavy kulturní a programová ředitelka Hradu Veronika Wolf.

„Naším cílem je, aby si návštěvník uvědomil i jiný, často opomíjený rozměr, které knihy mají: že jsou nositeli emocí a jsou i estetickým a někdy dokonce výtvarným dílem. Snaha o jejich umělecké zpracování je patrná od počátku jejich vzniku, ve 20. a 21. století jsou poté odrazem nových přístupů a možností; knihy jsou artefaktem, který vypovídá o stylu dané doby mnohem více, než si uvědomujeme,“ sdělil kurátor výstavy Zdeněk Freisleben z Památníku národního písemnictví / Muzea literatury.

Záměr výstavy dále doplňuje spoluautor David Korecký z projektu Identita: „Výstava by měla návštěvníka podnítit zkoumat knihy neustále novým pohledem. Nejen jako úložiště vědění či bránu do světa fantazie, ale i jako otisk proměny kulturního vývoje a touhu neustálého hledání nových forem.“

Kniha je Art
kdy: 7. června až 20. října 2024, denně od 10 do 18 hodin
kde: Královský letohrádek (Belveder), Pražský hrad
vstupné: základní 150 Kč
               snížené 70 Kč
               rodinné 300 Kč

Doprovodné programy zdarma k platné vstupence, místo je třeba si rezervovat zde.
Autor: Alo

Praha 10: Letní scéna na Skalce

Včera ve 21:19

V parčíku u Aldašínské sev rámci Letní scény Prahy 10 můžete těšit na hudbu a divadlo pro děti. 

Startuje letní kino na Pragovce. Sezónu zahájí filmem Daaaaaalí!

17. června 2024 ve 13:37

V úterý 18. června zahájí Pragovka Gallery sedmou sezónu letního kina filmem Quentina Dupieuxe Daaaaaalí! Každé úterý po setmění bude Pragovka opět patřit filmům.

Letní scéna Prahy 10: Tento týden v Malešicích

17. června 2024 v 08:13

Hudbu a divadlo pro děti nabízí Praha 10. Ve čtvrtek 20. června hraje Radka Hronovská a v neděli 23. června uvidí děti pohádku.

Circus Brothers vystoupí v Praze 15

14. června 2024 v 17:01

Jako každý rok se mohou zájemci těšit na hudební večery na zahradě pivovaru Hostivar H2. Již nyní je známa první hudební hvězda – kapela Circus Brothers.

Výstava: Koblen & Lazar

14. června 2024 v 17:01

Výstava Koblen & Lazar nabízí pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata...

Florea Theatrum v létě ožije dvojicí výpravných historických baletů

14. června 2024 ve 12:32

Hudební ansámbl Musica Florea a Helena Kazárová, přední historička, režisérka a choreografka, připravují pro letošní letní sezónu obnovenou premiéru dvou baletů z poloviny 18. století. Na prkna převozního barokního divadla Florea Theatrum na nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla Hudební a...

Víkendový tip: Příběhy Afriky s tancem, workshopy, korálky, batikou a africkými bubny

13. června 2024 v 16:23

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2024 zve také na doprovodné akce.  Víkend 15. a 16. června bude v prostorech Krenovky a na Žižkov Highline za Krenovkou patřit Příběhům Afriky. 

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

12. června 2024 v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

Čeští madrigalisté zahrají v kostele. Vstupné dobrovolné

12. června 2024 v 11:56

V kostele sv. Václava na Proseku se bude v pátek 14. června konat koncert. Hrát budou Čeští madrigalisté

Letní scéna Prahy 10 v Heroldových sadech

11. června 2024 v 19:27

Dílničky pro děti a divadlo. V Heroldových sadech se koná Letní scéna Prahy 10.

Letní scéna Prahy 10: Malešičák

11. června 2024 v 18:05

Praha 10 zve v rámci Letní scény do Malešického parku. Příští týden se tam koná koncert a divadlo pro děti.

Operní arie v průběhu staletí

11. června 2024 v 07:49

Další koncert z cyklu Tóny Vinohrad, který připravila radnice Prahy 2, uslyšíte ve středu 12. června.

Další články
Nahoru