dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Pražská kultura

Výstava: Katici, ty to zvládneš

Výstava ilustrací autobiografické knižní série o dětství a dospívání romské holčičky Katici od švédské autorky Katariny Taikon začne ve středu 15. října v Českém centru Praha.

Katarina  Taikon se narodila v roce 1932 ve stanu u švédského města Örebro. Číst a psát se naučila teprve v dospělosti. První knížka pod názvem Cikánka jí vyšla v roce 1963, kdy jí bylo jednatřicet let.

Doslova přes noc se tehdy Katarina Taikon díky své prvotině stala symbolickou mluvčí švédských Romů a přední bojovnicí za lidská práva romské menšiny ve švédské společnosti. 

V roce 1982 prodělala Katarina Taikon zástavu srdce a upadla do komatu. Vědomí už nenabyla a zesnula v roce 1995. V úterý 29. července 2014 by se dožila dvaaosmdesáti let.

V češtině vyšel v roce 1999 první díl série o Katici v překladu Venduly Bohuslavové. Švédské velvyslanectví na výstavě v Českém centru Praha představí knižní vydání a ilustrace této unikátní knižní řady.

České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1. Otevřeno pondělí až pátek 11–18, sobota 11–17 hodin.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru