Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kulturaVýstavy

Výstava inspirovaná odkazem fotografa a pedagoga Filipa Lába

11. 2. 2022 - 2. 4. 2022
Do nového roku vkročí Fotograf Gallery projektem Útoky na zboží: Masky, mikrofilm, časové osy. Skupinová výstava ilustruje informační éru naší společnosti. Budou ji provázet obrazy masek v různých podobách. Expozice využije také technologii mikrofilmu, která předcházela všeobecné digitalizaci, a předjímá postdigitální fotografii, což je i název poslední knihy teoretika fotografie a pedagoga Filip Lába. 

Jeho nedávno předčasně přerušená práce byla pro výstavu určujícím podnětem. Kurátorem výstavy je teoretik umění Vojtěch Märc. Navštívit ji bude možné od 11. února do 2. dubna a bude na ni navazovat doprovodný program.

Filip Láb byl fotograf, teoretik fotografie, vedoucí katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a dlouholetý člen redakční rady časopisu Fotograf. Ve své práci se věnoval technice mikrofilmu, dále fenoménu snímků pořízených např. mobilními telefony, které médium fotografie široce zpřístupňují i neprofesionálům bez nutnosti nahlédnout do její technologie samotné.

Jeho poslední publikací z jara 2021 je Postdigitální fotografie (vydalo Karolinum). Předčasný odchod uznávané a oblíbené osobnosti, jež byla kmenovým spolupracovníkem spolku Fotograf, který provozuje Fotograf Gallery, pořádá Fotograf Festival a vydává stejnojmenný časopis, byl základní pohnutkou k uspořádání výstavy Útoky na zboží: Masky, mikrofilm, časové osy.

„Výstava je věnována památce Filipa Lába. Různými zkratkami a oklikami chce připomenout jeho mnohočetný vztah k fotografii, který zahrnoval jak teorii, tak praxi, a překlenoval umění, žurnalismus i pedagogiku,“ přibližuje kurátor výstavy Vojtěch Märc.

Maska i fotografie prozradí jen část příběhu, co uvízne v časové ose, je na nás
Jak umělecká díla pracují s informacemi ve společnosti, která se sama někdy označuje jako informační? Koho a jak vlastně informují a kým a jak jsou formovány? Výstava Útoky na zboží: Masky, mikrofilm, časové osy se spolu s několika umělci a umělkyněmi pokusí na tyto otázky odpovědět. K výpovědi si Vojtěch Märc přitom zvolil tak trochu nechtěnou ikonu poslední doby – masky zakrývající obličej: „Na výstavě se vedle morových masek předvedou i masky karnevalové a masky revolucionářské,“ doplňuje kurátor.

Bez ohledu na rozličné funkce můžeme masky chápat jako membrány mezi vnitřkem a vnějškem těl, mezi lidmi a světem, mezi útočištěm a osvobozením. Masky totiž, tak jako fotografie, vždy něco zakrývají a zároveň něco předvádí. Ostatně, sám Filip Láb v roce 2000 fotil maskované demonstranty protestující proti pražskému zasedání MMF. Tyto snímky budou rovněž součástí výstavy.

Útoky na zboží: Masky, mikrofilm, časové osy
Zahájení: 10. 2. 2022, 14–19 h
Trvání výstavy: 11. 2. – 2. 4. 2022
Místo: Fotograf Gallery, Jungmannova 19, Praha 1
Kurátor: Vojtěch Märc

Více informací: https://fotografgallery.cz/utoky-na-zboziAutor: Cen

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů

Včera v 10:09

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“ uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory radnice Prahy 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem koncert duchovní hudby v pondělí 10. října...

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Víkendová výstava andulek

23. září 2022 v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

23. září 2022 v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

Art Book Fair. Prodejní veletrh zaměřený na literaturu

21. září 2022 v 10:37

Galerie hlavního města Prahy uvede poslední zářijový víkend druhý ročník Art Book Fair – knižního veletrhu zaměřeného na uměleckou a uměnovědnou literaturu. V průběhu dvou dnů nabídne platformu pro více než 60 vystavovatelů – galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství,...

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Musica Dolce Vita ve Vysočanech

20. září 2022 v 18:38

Cyklus koncertů komorní hudby pokračuje v obřadní síni vysočanské radnice ve čtvrtek 22. září vystoupením souboru Musica Dolce Vita.

Festival volného času Prahy 13: Výstava hub v obřadní síni radnice

20. září 2022 ve 12:07

Česká mykologická společnost pořádá v obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí výstavu hub doplněnou soutěžemi pro děti a osvětovými přednáškami.

Midi Lidi a Letní kapela zahrají zdarma na závěr Landscape festivalu

20. září 2022 v 09:15

Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19 hodin kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. 

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Dny Prahy 15: Multikulturní festival Pestrá Praha 15

19. září 2022 ve 21:53

V areálu Galerie Golf Hostivař se ve čtvrtek 22. září koná festival Pestrá Praha 15.

Koncert: Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

19. září 2022 v 18:06

V pátek 30. září vás čeká páteční odpoledne plné muziky u rozhledny Doubravka.

NO NAME vystoupí v Hostivaři

19. září 2022 v 17:16

Praha 15 ve spolupráci s Galerií Golf Hostivař a uměleckou agenturou ZV zvou na koncert slovenské skupiny NO NAME

Další články
Nahoru