Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražská kulturaVýstavy

Výstava inspirovaná odkazem fotografa a pedagoga Filipa Lába

11. 2. 2022 - 2. 4. 2022
Do nového roku vkročí Fotograf Gallery projektem Útoky na zboží: Masky, mikrofilm, časové osy. Skupinová výstava ilustruje informační éru naší společnosti. Budou ji provázet obrazy masek v různých podobách. Expozice využije také technologii mikrofilmu, která předcházela všeobecné digitalizaci, a předjímá postdigitální fotografii, což je i název poslední knihy teoretika fotografie a pedagoga Filip Lába. 

Jeho nedávno předčasně přerušená práce byla pro výstavu určujícím podnětem. Kurátorem výstavy je teoretik umění Vojtěch Märc. Navštívit ji bude možné od 11. února do 2. dubna a bude na ni navazovat doprovodný program.

Filip Láb byl fotograf, teoretik fotografie, vedoucí katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a dlouholetý člen redakční rady časopisu Fotograf. Ve své práci se věnoval technice mikrofilmu, dále fenoménu snímků pořízených např. mobilními telefony, které médium fotografie široce zpřístupňují i neprofesionálům bez nutnosti nahlédnout do její technologie samotné.

Jeho poslední publikací z jara 2021 je Postdigitální fotografie (vydalo Karolinum). Předčasný odchod uznávané a oblíbené osobnosti, jež byla kmenovým spolupracovníkem spolku Fotograf, který provozuje Fotograf Gallery, pořádá Fotograf Festival a vydává stejnojmenný časopis, byl základní pohnutkou k uspořádání výstavy Útoky na zboží: Masky, mikrofilm, časové osy.

„Výstava je věnována památce Filipa Lába. Různými zkratkami a oklikami chce připomenout jeho mnohočetný vztah k fotografii, který zahrnoval jak teorii, tak praxi, a překlenoval umění, žurnalismus i pedagogiku,“ přibližuje kurátor výstavy Vojtěch Märc.

Maska i fotografie prozradí jen část příběhu, co uvízne v časové ose, je na nás
Jak umělecká díla pracují s informacemi ve společnosti, která se sama někdy označuje jako informační? Koho a jak vlastně informují a kým a jak jsou formovány? Výstava Útoky na zboží: Masky, mikrofilm, časové osy se spolu s několika umělci a umělkyněmi pokusí na tyto otázky odpovědět. K výpovědi si Vojtěch Märc přitom zvolil tak trochu nechtěnou ikonu poslední doby – masky zakrývající obličej: „Na výstavě se vedle morových masek předvedou i masky karnevalové a masky revolucionářské,“ doplňuje kurátor.

Bez ohledu na rozličné funkce můžeme masky chápat jako membrány mezi vnitřkem a vnějškem těl, mezi lidmi a světem, mezi útočištěm a osvobozením. Masky totiž, tak jako fotografie, vždy něco zakrývají a zároveň něco předvádí. Ostatně, sám Filip Láb v roce 2000 fotil maskované demonstranty protestující proti pražskému zasedání MMF. Tyto snímky budou rovněž součástí výstavy.

Útoky na zboží: Masky, mikrofilm, časové osy
Zahájení: 10. 2. 2022, 14–19 h
Trvání výstavy: 11. 2. – 2. 4. 2022
Místo: Fotograf Gallery, Jungmannova 19, Praha 1
Kurátor: Vojtěch Märc

Více informací: https://fotografgallery.cz/utoky-na-zboziAutor: Cen

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

29. března 2023 v 10:57

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.

Oslavy Mezinárodního dne Romů

29. března 2023 v 07:17

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

27. března 2023 ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

27. března 2023 ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

27. března 2023 v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Další články
Nahoru