Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská kulturaVýstavy

Výstava Evropský gulag připomíná historii východoevropských táborů otrockých prací

7. 6. 2023 - 30. 6. 2023
V prostorách Galerie Ambit v klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze se v úterý 6. června otevře výstava s názvem Evropský gulag. Expozice, kterou připravily Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století, se věnuje polozapomenuté historii desítek pracovních táborů v bývalém sovětském bloku včetně Československa. Výstava bude trvat až do konce letošního června.

„Tisíce mužů a žen, kteří se provinili pouze tím, že nesouhlasili s totalitou a tyranií komunistického režimu ve východní Evropě, skončili v pracovních lágrech, které měly jediný cíl: izolovat jedince, umlčet – a zlikvidovat. Tato výstava je nejenom svědectvím o utrpení, ale také mementem doby, což považuji za mimořádně důležité. Neboť, jak víme, ti, kteří si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali," uvádí Jiří Pospíšil, náměstek primátora  pro oblast kultury, pod jehož záštitou se akce koná.

Samotná vernisáž se uskuteční ve středu 7. června od 18 hodin v refektáři františkánského kláštera u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. Součástí vernisáže bude debata, které se zúčastní historici Adam Hradilek, Jan Dvořák, Zdeněk Bauer a Łukasz Kamiński. Debatu bude moderovat Petr Blažek. K výstavě vychází také stejnojmenný anglicko-český katalog.

Výstava přináší fotografie, stručné příběhy i texty připomínající historii pracovních táborů v řadě evropských zemí i v samotném Sovětském svazu. Připomíná také československé občany, kteří v sovětských lágrech zemřeli.

Pojem „gulag“ zpopularizoval ruský spisovatel Alexander Solženicyn ve svém románu Souostroví GULAG, který popisoval systém tisíců táborů nucených prací rozesetých po celém Sovětském svazu. Téměř totožný systém ale existoval v každé evropské zemi, kterou po druhé světové válce ovládli komunisté.

„Asi nejznámější z československých táborů otrockých prací bylo 18 uranových lágrů v okolí Jáchymova, Horního Slavkova a Příbrami. Vězni tu těžili uranovou rudu, která se pak posílala do Sovětského svazu. V těchto táborech postupně pracovalo přes 70 000 lidí a odhaduje se, že polovina z nich byli političtí vězni,“ říká historik Petr Blažek, spoluautor české verze výstavy.








Autor: Alo

V Arše zazní hlas Filipa Topola

Dnes v 11:57

Hlas zpěváka, pianisty, skladatele a básníka Filipa Topola zazní v jedenácti písních, které pro osmnáctičlenné hudební těleso Agon Orchestra aranžoval Petr Kofroň. Koncert připomene nejen deset let od Topolovy smrti, ale především projekt, který se uskutečnil před dvaadvaceti lety na popud...

Premiéra GEO z dílny Temporary Collective v divadle Ponec

Dnes v 11:51

Divadelně-taneční platforma Temporary Collective, jejíž jádro tvoří tanečnice a choreografka Tereza Ondrová a režisérka Petra Tejnorová, poprvé představí novinku GEO. Premiéra se uskuteční 7. října od 20 hodin v Ponci – divadle pro tanec v rámci programu festivalu 4+4 dny...

Dvojka filmová zve do kina

Včera v 08:22

V pondělí 9. října se od 17:30 v Kině MAT můžete těšit na další film z cyklu Dvojka filmová. Uvidíte film Muž, který stál v cestě režiséra Petra Nikolaeva a následovat bude beseda s tvůrci.

Modrá Vopice zveřejnila říjnový program

1. října 2023 v 18:23

MusicClub Modrá Vopice (ul. K Žižkovu) zveřejnil svůj říjnový program. Návštěvníci se mohou těšit na řadu koncertů punkových i metalových kapel.

Praha 6: Říjen v Kaštanu

1. října 2023 v 09:10

I v říjnu připravil Kaštan v Praze 6 koncerty, přednášky, poslechovky, audiovizuální večery, divadelní představení i vernisáž výstavy, tentokrát výtvarníka a hudebníka Petra Hilského.

Galerie Jaroslava Fragnera a Národní památkový ústav představují novou výstavu

30. září 2023 v 10:18

Mají poválečné budovy místo v naší historii? Nová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera „Poválečná architektura jako památka“ se zaměří na proměny pražských staveb z období 1945–1989. Jak chráníme poválečné stavby v Praze a jak je přizpůsobit současnosti tak, aby neztrácely své výtvarné kvality?...

Roman Čerňák vystavuje v Galerii 14

30. září 2023 v 08:24

Ve středu 4. října otevře Praha 14 v Galerii 14 na náměstí Plk. Vlčka výstavu obrazů a dekorací ze dřeva autora Romana Čerňáka.

Cyklus Hybatelé rezonance otevře klavírista Jan Bartoš

30. září 2023 v 07:23

V pořadí šestý ročník cyklu sólových recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí mimořádná setkání s českou klavírní špičkou, otevře v pondělí 2. října Jan Bartoš. Umělec, jehož mezinárodní kritika označuje za jednoho z nejlepších evropských klavíristů, vystoupí s programem z oceňovaného posledního...

Koncert: 130 let s vámi v chrámu sv. Ludmily

29. září 2023 v 09:41

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily na náměstí Míru se pojí řada oslavných akcí. Kromě posvěcení vína, výstavy nebo hudebně dramatického pásma to bude i slavnostní koncert v chrámu sv. Ludmily v sobotu 7. října od 19 hodin.

Homo faber-člověk tvůrce

29. září 2023 v 08:12

V úterý 3. října v 18 hodin bude v Galerii 1 v Praze 1 zahájena výstava Spolek pražských výtvarných umělců, která navazuje na dobu První republiky, kdy spolky a sdružení zajišťovaly nové a tradiční ideje, zrcadlící život výtvarného umění.

Tóny nad městy. Praha 9 zve na koncert Edity Randové

28. září 2023 v 19:13

Mimořádný zážitek nabídne zahajovací koncert festivalu Tóny nad městy ve čtvrtek 19. října od 19 hodin na vysočanské radnici Prahy 9. Uslyšíte duo složené z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristky Šárky Knížetové.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

Další články
Nahoru