Dnes Čtvrtek - oblacno 17°C
Zítra Pátek - polojasno 11°C
Čtvrtek 21. 10. 2021
Svátek má Brigita
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Výstava Elišky Podzimkové zve do magického světa Filipín
12 srp
31 srp
Výstavy
Eliška Podzimková sbírala inspiraci pro svou novou výstavu na filipínském ostrově Negros. Foto: archiv autorky

Výstava Elišky Podzimkové zve do magického světa Filipín

12. 8. 2021 - 31. 8. 2021
Letná, Praha 7,
Festival Letní Letná nabídne návštěvníkům to nejlepší z nového cirkusu. Přehlídku představení doplní tradičně doprovodný program. Jedním z lákadel je výstava umělkyně Elišky Podzimkové s názvem „Filipínské zvířectvo“. Unikátní díla inspirovaná magickým světem filipínských ostrovů se díky mobilní aplikaci rozpohybují v rozšířené realitě a vtáhnou návštěvníky do tamní divoké džungle. V šapito, kde budou ilustrace k vidění, bude možné ochutnat mimo jiné filipínské drinky speciálně vytvořené k jednotlivým dílům. Stylový bar Don Papa sdílí navíc prostor s netradiční střelnicí, která exotickou atmosféru dotvoří. 

Pozorováním obyčejného života obvykle poznáte to nejzajímavější
Eliška Podzimková sbírala inspiraci pro svou novou výstavu na filipínském ostrově Negros. „Negros není turisty tak hojně navštěvovaný, o to víc pro mě byl zajímavým. Chtěla jsem poznat filipínskou náturu a lokální způsob života. To je mým cílem ostatně vždy, když někam jedu. Snažím se zjistit, jak místní lidé žijí, jaké mají záliby nebo čím se živí. Chci se dostat trošku jinam, než kam by zavítal klasický turista. Musíte být opatrní, ale zároveň trochu přidrzlí, to vám to nejzajímavější pak doslova padá do klína,“ popisuje Podzimková. 

Inspirace v rozmanitosti místních pokladů
Souostroví v Tichém oceánu, na němž leží Filipíny, sestává z více než 7600 ostrovů a malých ostrůvků. Zdvihají se z prosluněných moří až do výšky téměř 3000 metrů. Už to dává tušit, že Filipíny skrývají neobvyklou rozmanitost.

„Ostrov Negros nás přivítal pohledem z letadla na rozsáhle lány cukrové třtiny. Putování mezi poli, horami a oceánem bylo neuvěřitelným zážitkem a úlovků v podobě fotek a nápadů na ilustrace bylo hned po prvním rozhlédnutí se požehnaně. Filipíny leží v tropické oblasti, tak mě nejvíce zajímalo, co uvidím za zvířectvo a rostliny. Je jich tu spousty a ty, co mě nejvíce uchvátily, jsou endemitní druhy. Nádherná barevná holubice s krvácejícím srdcem, nártoun, jehož oči svítí daleko ve tmě, buvol tamarau, se kterým místní tahají třtinu z polí, a plno dalších, které prostě jinde na světě nepotkáte. Zaujetí touto rozmanitostí se promítlo i do směřování a názvu výstavy – Filipínské zvířectvo,“ vysvětluje ilustrátorka a animátorka.

Filipínská flora a fauna se staly inspirací a hlavním motivem pěti ilustrací, které jsou na festivalu Letní Letná k vidění. Každá z nich se rozpohybuje v rozšířené realitě díky mobilní aplikaci Artivive a pootevře tak návštěvníkům výstavy alespoň trochu bránu do filipínské džungle. Vedle rozličných zvířat a rostlin se v dílech Elišky Podzimkové objevují i další filipínské vlivy.

„K Filipínám neodmyslitelně patří pestré barvy, festivaly nebo masky. I když to nebylo úplně jednoduché, jsem ráda, že se nám podařilo sehnat tradiční filipínské látky a že jsem je tak mohla do ilustrací zapojit,“ dodává Podzimková. 

Výstavu ilustrací doplní drinky i nevšední atrakce
Ilustrace jsou k vidění denně od 14 do 24 hodin po celou dobu konání festivalu Letní Letná, tedy od 12. do 31. srpna 2021. Výstavu Filipínské zvířectvo v šapito Aréna Filipína doplní Don Papa střelnice, kde budou i daleko exotičtější výhry než jen papírové růže, a stylový bar, který nabídne k ochutnání mimo jiné drinky ladící s jednotlivými díly výstavy.Autor: TZ, red

Vernisáž: Múzy dětem v Portheimce 2021

Včera v 10:28

Praha 5 zve na vernisáž výstavy Múzy dětem v Portheimce 2021 v galerii D v letohrádku Portheimka ve čtvrtek 21. října od 19 hodin.

Výstava černobílých fotografií Juana Davida Cavallose

11. října 2021 v 07:30

Ve středu 13. října se v Tibet Open House uskuteční vernisáž výstavy fotografií Juana Davida Cevallose. Fotograf, který pochází z Ekvádoru a momentálně žije v Praze, představí svou práci nabitou experimentálním jazykem, kdy v důsledku neustálé hry s využíváním klasických i moderních metod...

Výstava Juraje Kukury

6. října 2021 v 15:31

Vernisáž výstavy slovenského herce a ředitele Divadla Aréna Juraje Kukury Od stvorenia ku krížu se koná zítra, 7. října, v 18 hodin ve Slovenském institutu v Praze.

Výstava v Portheimce: Krása řemesel Starého Smíchova

4. října 2021 v 11:51

V druhé polovině listopadu 2020 byla pod patronací městské části Praha 5 připravena pro galerii Portheimka výstava Bohumila Blažka „Krása řemesel Starého Smíchova“. Výběr fotografií a grafik ze Smíchova, kde Bohumil Blažek již více než 20 let žije, měly připomenout u příležitosti 80. narozenin...

Autor komiksů JAZ míří do Villy Pellé

30. září 2021 ve 13:14

Jen pouhých deset dní od 1. do 10. října bude ve Ville Pellé trvat výstava Kabel Čapeg & Horory s TGM oblíbeného autora Oprásků sčeskí historije. Výstava s podtitulem Divná výstava do divné doby má na mušce blížící se volby, Pátečníky i předvolební hovory TGM s Karlem...

Výstava hub na faře u sv. Matěje

28. září 2021 ve 23:03

V Praze 6 se v sobotu 9. října koná výstava hub spojená s besedou a ochutnávkou. Začíná ve 13 hodin.

Výstavu Literatura proti režimu najdete na radnici

27. září 2021 v 07:18

Ve foyer Úřadu MČ Praha 4 v ulici Antala Staška 2059/80b bude v říjnu k vidění zajímavá výstava s názvem Literatura proti režimu. Představena bude česká literatura a kultura v 70. a 80. letech 20. století, ale i zničené knihy z let 1969/1970.

Výstava Skleník přestaví velkoformátové organické olejomalby Sofie Švejdové

25. září 2021 v 17:34

Abstraktní malířka Sofie Švejdová přichází s novou výstavu Skleník v pražské Karpuchina Gallery. Její energická stopa gestické tvorby je již vepsána do povědomí nejen českého, ale i zahraničního publika. V patnácti se odstěhovala z Karlových Varů do Prahy, aby dobyla umělecký svět pod pseudonymem...

Výstava citrusů a dalších subtropických užitkových rostlin

20. září 2021 ve 12:05

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu, která bude probíhat v horním skleníku zahrady od 24. září.

Další články
Nahoru