Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Výstava Elišky Podzimkové zve do magického světa Filipín
12 srp
31 srp
Výstavy
Eliška Podzimková sbírala inspiraci pro svou novou výstavu na filipínském ostrově Negros. Foto: archiv autorky

Výstava Elišky Podzimkové zve do magického světa Filipín

12. 8. 2021 - 31. 8. 2021
Letná, Praha 7,
Festival Letní Letná nabídne návštěvníkům to nejlepší z nového cirkusu. Přehlídku představení doplní tradičně doprovodný program. Jedním z lákadel je výstava umělkyně Elišky Podzimkové s názvem „Filipínské zvířectvo“. Unikátní díla inspirovaná magickým světem filipínských ostrovů se díky mobilní aplikaci rozpohybují v rozšířené realitě a vtáhnou návštěvníky do tamní divoké džungle. V šapito, kde budou ilustrace k vidění, bude možné ochutnat mimo jiné filipínské drinky speciálně vytvořené k jednotlivým dílům. Stylový bar Don Papa sdílí navíc prostor s netradiční střelnicí, která exotickou atmosféru dotvoří. 

Pozorováním obyčejného života obvykle poznáte to nejzajímavější
Eliška Podzimková sbírala inspiraci pro svou novou výstavu na filipínském ostrově Negros. „Negros není turisty tak hojně navštěvovaný, o to víc pro mě byl zajímavým. Chtěla jsem poznat filipínskou náturu a lokální způsob života. To je mým cílem ostatně vždy, když někam jedu. Snažím se zjistit, jak místní lidé žijí, jaké mají záliby nebo čím se živí. Chci se dostat trošku jinam, než kam by zavítal klasický turista. Musíte být opatrní, ale zároveň trochu přidrzlí, to vám to nejzajímavější pak doslova padá do klína,“ popisuje Podzimková. 

Inspirace v rozmanitosti místních pokladů
Souostroví v Tichém oceánu, na němž leží Filipíny, sestává z více než 7600 ostrovů a malých ostrůvků. Zdvihají se z prosluněných moří až do výšky téměř 3000 metrů. Už to dává tušit, že Filipíny skrývají neobvyklou rozmanitost.

„Ostrov Negros nás přivítal pohledem z letadla na rozsáhle lány cukrové třtiny. Putování mezi poli, horami a oceánem bylo neuvěřitelným zážitkem a úlovků v podobě fotek a nápadů na ilustrace bylo hned po prvním rozhlédnutí se požehnaně. Filipíny leží v tropické oblasti, tak mě nejvíce zajímalo, co uvidím za zvířectvo a rostliny. Je jich tu spousty a ty, co mě nejvíce uchvátily, jsou endemitní druhy. Nádherná barevná holubice s krvácejícím srdcem, nártoun, jehož oči svítí daleko ve tmě, buvol tamarau, se kterým místní tahají třtinu z polí, a plno dalších, které prostě jinde na světě nepotkáte. Zaujetí touto rozmanitostí se promítlo i do směřování a názvu výstavy – Filipínské zvířectvo,“ vysvětluje ilustrátorka a animátorka.

Filipínská flora a fauna se staly inspirací a hlavním motivem pěti ilustrací, které jsou na festivalu Letní Letná k vidění. Každá z nich se rozpohybuje v rozšířené realitě díky mobilní aplikaci Artivive a pootevře tak návštěvníkům výstavy alespoň trochu bránu do filipínské džungle. Vedle rozličných zvířat a rostlin se v dílech Elišky Podzimkové objevují i další filipínské vlivy.

„K Filipínám neodmyslitelně patří pestré barvy, festivaly nebo masky. I když to nebylo úplně jednoduché, jsem ráda, že se nám podařilo sehnat tradiční filipínské látky a že jsem je tak mohla do ilustrací zapojit,“ dodává Podzimková. 

Výstavu ilustrací doplní drinky i nevšední atrakce
Ilustrace jsou k vidění denně od 14 do 24 hodin po celou dobu konání festivalu Letní Letná, tedy od 12. do 31. srpna 2021. Výstavu Filipínské zvířectvo v šapito Aréna Filipína doplní Don Papa střelnice, kde budou i daleko exotičtější výhry než jen papírové růže, a stylový bar, který nabídne k ochutnání mimo jiné drinky ladící s jednotlivými díly výstavy.Autor: TZ, red

Kostýmy z pohádky Tajemství staré bambitky najdete na zámcích

25. května 2022 v 07:59

Filmová pohádka Tajemství staré bambitky 2, kterou koprodukovala innogy, patří k divácky nejúspěšnějším českým filmům letošního roku. Pokračování pohádky se v roce 2021 natáčelo také na hradě a zámku v Jindřichově Hradci a na zámku v Mníšku pod Brdy.

Osmdesáté výročí heydrichiády zahájí výstava na Žižkově

24. května 2022 v 10:26

V předvečer 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha bude v parku Ohrada v Praze 3 otevřena výstava „Za národ, drahou vlast“ připomínající operaci Anthropoid a osudy členů zahraničního odboje, kteří se před svým hrdinským činem ukrývali na Žižkově.

Výstava: 80 let Operace Anthropoid

24. května 2022 v 06:27

Panelová výstava s názvem 80 let Operace Anthropoid začne na náměstí Míru ve čtvrtek 26. května v 17 hodin a potrvá až do 18. června.

Den dětí v Parku pod Rajskou zahradou

23. května 2022 v 06:44

V sobotu 4. června v Parku pod Rajskou zahradou pořádá Praha 14 Den dětí.

Praha 6: Výstava v Písecké bráně

19. května 2022 v 16:03

V Písecké bráně v Praze 6 můžete najít výstavu snímků ukrajinských fotografů, které vytvořili před vpádem ruské okupační armády.

Čestmír Suška: Věci venku

19. května 2022 ve 12:06

Výstavu Čestmíra Sušky s názvem Věci venku najdete od 27. května do 30. června přímo ve Studiu Bubec. Na výstavě budou k vidění studie a nerealizované projekty, které dosud nebyly veřejnosti přístupné. Vernisáž proběhne 26. května od 18 hodin v prostorách studia...

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

18. května 2022 v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

17. května 2022 v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Výstava Záhadné pouto v Galerii Skleňák

13. května 2022 v 11:38

Výstava v Galerii Skleňák v Praze 6 se jmenuje Záhadné pouto a vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Prohlédnout si ji můžete až do konce května.

Mikrosvět radosti Jany Beranové

10. května 2022 v 11:03

Praha 5 zve do galerie D na výstavu Jany Beranové Mikrosvět radosti. Výstava se koná od 16. května do 13. června.

Válka očima současných ukrajinských umělců

9. května 2022 v 10:00

Výstava Invaze v Kobce 17 na Smíchovské náplavce ukazuje válku očima současných ukrajinských umělců – Danyla Movchana (Lvov), Igora Guseva (Oděsa), Alexandra Naselenka (Oděsa). Všichni jsou nyní na Ukrajině a jejich díla vznikla v posledních týdnech válečného...

Výstava: Život má tisíce tváří

8. května 2022 v 07:23

I v květnu připravila Praha 11 tradiční výstavu v prostorách radnice. Své kresby na téma Život má tisíce tváří vystavuje Eva Frantálová.

Další články
Nahoru