Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Výstava Elišky Podzimkové zve do magického světa Filipín
12 srp
31 srp
Výstavy
Eliška Podzimková sbírala inspiraci pro svou novou výstavu na filipínském ostrově Negros. Foto: archiv autorky

Výstava Elišky Podzimkové zve do magického světa Filipín

12. 8. 2021 - 31. 8. 2021
Letná, Praha 7,
Festival Letní Letná nabídne návštěvníkům to nejlepší z nového cirkusu. Přehlídku představení doplní tradičně doprovodný program. Jedním z lákadel je výstava umělkyně Elišky Podzimkové s názvem „Filipínské zvířectvo“. Unikátní díla inspirovaná magickým světem filipínských ostrovů se díky mobilní aplikaci rozpohybují v rozšířené realitě a vtáhnou návštěvníky do tamní divoké džungle. V šapito, kde budou ilustrace k vidění, bude možné ochutnat mimo jiné filipínské drinky speciálně vytvořené k jednotlivým dílům. Stylový bar Don Papa sdílí navíc prostor s netradiční střelnicí, která exotickou atmosféru dotvoří. 

Pozorováním obyčejného života obvykle poznáte to nejzajímavější
Eliška Podzimková sbírala inspiraci pro svou novou výstavu na filipínském ostrově Negros. „Negros není turisty tak hojně navštěvovaný, o to víc pro mě byl zajímavým. Chtěla jsem poznat filipínskou náturu a lokální způsob života. To je mým cílem ostatně vždy, když někam jedu. Snažím se zjistit, jak místní lidé žijí, jaké mají záliby nebo čím se živí. Chci se dostat trošku jinam, než kam by zavítal klasický turista. Musíte být opatrní, ale zároveň trochu přidrzlí, to vám to nejzajímavější pak doslova padá do klína,“ popisuje Podzimková. 

Inspirace v rozmanitosti místních pokladů
Souostroví v Tichém oceánu, na němž leží Filipíny, sestává z více než 7600 ostrovů a malých ostrůvků. Zdvihají se z prosluněných moří až do výšky téměř 3000 metrů. Už to dává tušit, že Filipíny skrývají neobvyklou rozmanitost.

„Ostrov Negros nás přivítal pohledem z letadla na rozsáhle lány cukrové třtiny. Putování mezi poli, horami a oceánem bylo neuvěřitelným zážitkem a úlovků v podobě fotek a nápadů na ilustrace bylo hned po prvním rozhlédnutí se požehnaně. Filipíny leží v tropické oblasti, tak mě nejvíce zajímalo, co uvidím za zvířectvo a rostliny. Je jich tu spousty a ty, co mě nejvíce uchvátily, jsou endemitní druhy. Nádherná barevná holubice s krvácejícím srdcem, nártoun, jehož oči svítí daleko ve tmě, buvol tamarau, se kterým místní tahají třtinu z polí, a plno dalších, které prostě jinde na světě nepotkáte. Zaujetí touto rozmanitostí se promítlo i do směřování a názvu výstavy – Filipínské zvířectvo,“ vysvětluje ilustrátorka a animátorka.

Filipínská flora a fauna se staly inspirací a hlavním motivem pěti ilustrací, které jsou na festivalu Letní Letná k vidění. Každá z nich se rozpohybuje v rozšířené realitě díky mobilní aplikaci Artivive a pootevře tak návštěvníkům výstavy alespoň trochu bránu do filipínské džungle. Vedle rozličných zvířat a rostlin se v dílech Elišky Podzimkové objevují i další filipínské vlivy.

„K Filipínám neodmyslitelně patří pestré barvy, festivaly nebo masky. I když to nebylo úplně jednoduché, jsem ráda, že se nám podařilo sehnat tradiční filipínské látky a že jsem je tak mohla do ilustrací zapojit,“ dodává Podzimková. 

Výstavu ilustrací doplní drinky i nevšední atrakce
Ilustrace jsou k vidění denně od 14 do 24 hodin po celou dobu konání festivalu Letní Letná, tedy od 12. do 31. srpna 2021. Výstavu Filipínské zvířectvo v šapito Aréna Filipína doplní Don Papa střelnice, kde budou i daleko exotičtější výhry než jen papírové růže, a stylový bar, který nabídne k ochutnání mimo jiné drinky ladící s jednotlivými díly výstavy.Autor: TZ, red

Výstava v Centru DOX: Bolest těch druhých

Včera v 08:24

Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.

Pět nejistých situací představí nové hudební kompozice

Včera v 07:13

Pět nejistých situací je první spolupráce ansámblu Prague Quiet Music Collective s Galerií hlavního města Prahy. PQMC oslovil pět současných skladatelů, kteří se nechali inspirovat pěti výtvarnými díly ze sbírek GHMP, v reakci, na něž zkomponovali nové skladby. 

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

4. prosince 2022 v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Vánoční zvyky a starobylé dekorace

1. prosince 2022 v 08:54

Výstavu najdete v Botanické zahradě Na Slupi do 1. ledna.

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

30. listopadu 2022 v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Botanica – Karel Štědrý / Jakub Berdych / Kristýna Šnajdrová

26. listopadu 2022 v 19:11

Vernisáž výstavy, která probudí vaše smysly. Obrazy Karla Štědrého, objekty Jakuba Berdycha a floristické instalace Kristýny Šnajdrové společně tvoří silnou výtvarnou kompozici, v níž čas existuje pouze pro ty, kteří v něj věří.

Dubajské EXPO v Praze

25. listopadu 2022 v 10:10

Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Bohumil Míra a Milan Míšek: silná dvojka českého designu

24. listopadu 2022 v 07:30

Národní technické muzeum otevírá první retrospektivní výstavu věnovanou ojedinělému tvůrčímu tandemu designérů, fungujícího v šedesátých letech a na počátku sedmdesátých let minulého století. Bohumil Míra a Milan Míšek rozvinuli např. pozoruhodnou designérskou tvorbu pro několik závodů podniku...

Další články
Nahoru