Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Výstava Dveře budoucnosti dokořán představí bezpilotní studentskou formuli
Unikát mezi bezpilotními vozy. Foto: ČVUT

Výstava Dveře budoucnosti dokořán představí bezpilotní studentskou formuli

To nejlepší, s čím se prezentovalo Česko na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji, zpřístupní Národní technické muzeum koncem června pro české návštěvníky. Do užšího výběru exponátů se dostala i unikátní bezpilotní formule, kterou zkonstruovali studenti a studentky z týmu eForce na Fakultě elektrotechnické ČVUT. 

Výstava s názvem „Dveře budoucnosti dokořán. České inovace, které zazářily na Světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji“ bude k vidění od 28. června 2023 do 31. března 2024 v hlavní budově Národního technického muzea. Ve 20 instalacích výstava představí české inovace, které změní život ve městech budoucnosti, a to v pěti oblastech: dostupnost potravin, čistá energie, životní prostředí, ochrana přírody a využití 3D tiskáren.

Unikát mezi bezpilotními vozy
Formule DV.01 je prvním tuzemským vozem s autonomním řízením a jedním z prvních v celé Evropě. Koncepčně po mechanické stránce vychází ze sedmé generace pilotovaného elektrického modelu. Schopnost plně autonomní jízdy zajišťuje sestava senzorů v čele s kamerou a LiDARem (Light Detection and Ranging; senzory mapující vzdálenosti objektů na základě výpočtu doby šíření impulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu – pozn.). Signály jsou zpracovávány neuronovou sítí. Ze zpracovaných dat pak formule plánuje trasu a rychlostní profil, podle kterých se pak samostatně naviguje.

„Jedním z největších úspěchů našeho týmu byla možnost zúčastnit se EXPO 2020 v Dubaji, kde byla naše formule v českém pavilonu vystavená. Byla to pro nás velká výzva, jelikož jsme museli během 14 dnů připravit formuli na odlet do Dubaje, vyřešit všechny potřebné dokumenty, a hlavně dokončit zkoušky, jelikož jsme odletěli před koncem zkouškového období. Nakonec se vše podařilo a my jsme získali neopakovatelnou zkušenost a inspiraci například při setkání se studenty vysokých škol ve Spojených arabských emirátech,“ řekl vedoucí autonomní skupiny Ondřej Kuban.

Tým eForce vznikl v roce 2010 pod záštitou FEL ČVUT. Už je to tedy 13 let, co vyvíjí a staví elektrické monoposty. Pro letošní sezónu tým postavil 12. generaci elektrické formule, která bude schopna pilotované i čistě autonomní jízdy. Reaguje tak na změnu pravidel, která požaduje pro všechny vozy účast i v čistě autonomních disciplínách. Tým se skládá ze 45 studentů a studentek bakalářského a magisterského studia zejména z Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní ČVUT. Podle aktuálního světového žebříčku je studentská formule 17. na světě, v evropském měřítku zaujímá 9. místo a v Česku pak nemá konkurenci.

Vzdušní roboti připomněli sto let od Čapkovy R.U.R.
Největší světové přehlídky technologií budoucnosti v Dubaji se před dvěma lety zúčastnila i skupina Multirobotických systémů (MRS) z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Bylo to v rámci rotační expozice Robot´s 100th Birthday v českém pavilonu, která připomínala sto let od momentu, kdy v divadelní hře Karla Čapka poprvé zaznělo slovo robot.

Na EXPO 2020 se tak představil mimo jiné i společný pilotní projekt FEL a skupiny Packeta pro autonomní doručování zásilek pomocí dronů. Vzdušní roboti skupiny MRS přitom nebyli ve Spojených arabských emirátech poprvé.

„Právě ve Spojených arabských emirátech jsme se poprvé prosadili v mezinárodním kontextu, když jsme se v roce 2017 zúčastnili prestižní mezinárodní soutěže Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) v Abu Zabí a vybojovali první a druhé místo v jednotlivých disciplínách. Na tento úspěch se nám podařilo navázat hned při dalším ročníku v roce 2020, kdy jsme byli navíc vyhlášeni celkovým vítězem soutěže,“ uvedl tehdy doc. Martin Saska, vedoucí výzkumné skupiny MRS.


Autor: Alo

Princezny v mlíku. Výstava Jiřího Petrboka

Dnes v 15:14

Jiří Petrbok (1962) je ikona současné malby. Rád vytváří nejrůznější postavy a převádí je v bytosti dnešního hypebeast světa do svých obrazů. Vernisáž proběhne v úterý 10. října v 19 hodin.

Osvícení Otužilci. Ve Vltavě si u Karlova mostu po setmění zaplavalo 50 lidí

Dnes v 09:52

Na pět desítek otužilců si v úterý večer zaplavalo ve Vltavě u přístaviště Čertovka pod Karlovým mostem. Účastníci osmého ročníku akce Osvícení otužilci byli vybaveni barevnými světly, čelovkami a svítícími páskami, na vodě tak během plavání vytvářeli světelné efekty. „Před pár lety bylo deset...

Procházka s prohlídkou: Ztracené ozvěny židovské Libně

Dnes v 09:50

Procházka s Dagmar Winklerovou, vypravěčkou příběhů a zasvěcenou průvodkyní, vás v úterý 10. října v 16:30 zavede do čtvrti, v jejíchž uličkách tepal ruch druhého největšího židovského osídlení na území Prahy.

Urbanistická studie Nový Sedlec – komentovaná vycházka

Dnes v 08:41

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) připravuje Urbanistickou studii Nový Sedlec. Jejím cílem je zajistit podmínky pro prodloužení tramvajové trati z Nádraží Podbaba do Suchdola a nastavit pravidla pro koncepční rozvoj celé lokality.

Festival izraelského filmu KOLNOA 2023

Dnes v 07:37

Festival nabídne od 20.–22. října nejnovější hrané i dokumentární snímky předních izraelských režisérů, přehlídku studentských filmů i zajímavý doprovodný program. Festival již tradičně hostí pražské Kino Pilotů. Zahájit jej přijde izraelsko-americký režisér Micah Smith, který představí svůj nový...

Bazárek v Modré škole

Včera v 11:34

Tradiční bazárek se koná v sobotu 14. října od 9 do 16 hodin v prostoru atria a školní jídelny v Modré škole ZŠ Kupeckého v Praze 11.

Praha 6: Den zvířat na faře

Včera v 09:45

Mši s požehnáním zvířatům, divadlo pro děti a táborák nabídne Den zvířat, který se bude konat na faře u sv. Matěje v Dejvicích.

Procházka s prohlídkou: O brutalismu a tak

Včera v 09:44

Poznávat pražské brutalistické stavby vznikající v 70. a 80. letech 20. století můžete v neděli 8. října v 16:30 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

Včera v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Papír Fest

Včera v 07:25

Milujete vůni papíru? Jste vášniví sběratelé sešitů, bloků, plánovačů a dalších papírenských pokladů? Nenechte ujít podzimní edici Papír Festu, který spojuje lásku k papírnictví s originální lokální tvorbou.  

Setkání: Plánované proměny Prahy 4

Včera v 06:59

Na základě veřejných diskuzí s obyvateli městské části zpracoval autorský tým všechny podněty a připomínky z řad veřejnosti a výsledkem je finální návrh proměn několika lokalit v Praze 4.

Swap oblečení a knížek v knihovně

Včera v 05:32

Máte doma oblečení či knížky, které již nevyužijete? Přijďte je vyměnit za jiné. Stačí v sobotu 7. října dorazit do volnočasového centra H55.

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

2. října 2023 v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

2. října 2023 v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Další články
Nahoru