Dnes Čtvrtek - oblacno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVíkendVýstavy

Výstava: Dvě tváře Prahy

12. 4. 2022 - 9. 5. 2022
Na Václavském náměstí jsou vystaveny vítězné fotografie fotosoutěže Dvě tváře Prahy. Snímky budou návštěvníkům expozice k dispozici ve středovém pruhu horní poloviny náměstí, před podnikem Café Tramvaj do 9. května. 

Dospělí, mládež i děti měli v období od 15. července 2021 do 15. března 2022 možnost přihlásit několika způsoby své fotografie z Václavského náměstí a ulice Na Příkopě a zabojovat o ceny od partnerů soutěže, kterými jsou Cewe Fotolab, Van Graaf, Primark, Hamleys a Studio DVA divadlo.

„I tento rok se nám sešlo mnoho povedených fotografií ze všech vypsaných kategorií, z čehož máme samozřejmě velikou radost,“ říká k letošnímu ročníku fotosoutěže Dvě tváře Prahy Monika Vlková, projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského, které akci pořádá. „Kromě úctyhodného počtu fotek jsme nadšeni i faktem, že okolí Václavského náměstí a centrum města opět žije. Po dlouhých měsících života v městě duchů je na čase si opět připomenout, jakými krásami naše metropole disponuje,“ dodává Vlková.

Odborná porota měla před sebou vzhledem ke kvalitě přihlášených fotografií vskutku těžký úkol. „Vybrat ty nejlepší snímky bylo letos obzvlášť náročné,“ popisuje složitou roli porotkyně Michaela Antůšková, členka Asociace profesionálních fotografů, sama zkušená fotografka a vedoucí dětského fotokroužku.

„Zvyšující se úroveň fotek je patrná i tento rok a ocenění by si zasloužily téměř všechny. Ráda bych vyzdvihla počiny těch nejmladších účastníků, kteří do soutěže vnášejí odlišný pohled na věci, kterým my dospělí téměř nevěnujeme pozornost,“ oceňuje mladé soutěžící Antůšková a zároveň zve všechny Pražany na výstavu, na které budou jako obvykle vystaveny kromě vítězných fotografií také fotky z výběru toho nejlepšího z fotosoutěže.

Samotné fotografické klání, které vzniká za tradiční podpory městské části Praha 1, má kromě ocenění povedených snímků mimo jiné poukázat na krásy a nedostatky centra metropole. Tento cíl se podle organizátorů podařilo splnit i letos.

„Cílem je jako každý rok vyvolat pomocí fotografie širší diskusi o aktuální podobě Václavského náměstí a jeho okolí. Fotka má, jako většina uměleckých děl, krásnou vlastnost v tom, že pro každého představuje něco jiného a každý si při pohledu na ni vybaví jinou vzpomínku či pocit. Často se pak skrze fotografie dozvíme i více než z běžné konverzace,“ doplňuje k jedné z myšlenek fotosoutěže Monika Vlková. Přihlášené fotografie podle ní splňují výše zmíněnou vizi beze zbytku a některé z nich jsou k nerozeznání od počinů profesionálních umělců. Společně s probíhajícími Václavskými Velikonocemi tak mají Pražané o důvod víc vyrazit do centra města, a kromě příjemného kulturního zážitku mohou navíc na tradičních velikonočních trzích přispět nákupem řemeslných výrobků neziskovým organizacím. Vítězné fotografie najdete zde.


Autor: Hla

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

Dnes v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Setkání na Patnáctce. Radnice zve na Veronské náměstí

Včera v 15:47

Druhé Adventní setkání na Patnáctce se koná v neděli 17. prosince na Veronském náměstí, kde bude také v 17 hodin rozsvícen vánoční stromeček.

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

Včera v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Vánoční koncert v kostele sv. Václava

3. prosince 2023 v 15:03

Praha 10 a vršovická farnost pořádají vánoční koncert v kostele sv. Václava s pěveckým sborem Vox Nymburgensis.

Praha 13: Sousedské koledování se slavnostním rozsvícením betlému

2. prosince 2023 ve 20:06

V neděli 3. prosince se od 17 hodin uskuteční v Centrálním parku Prahy 13 u Kuželkárny Sousedské koledování se slavnostním rozsvícením betlému. „Přijďte si zazpívat, nebo se jen zaposlouchat do hlasů svých sousedů, přátel a lidí kolem sebe. Budeme společně zpívat známé vánoční koledy za doprovodu...

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Zoo Praha rozsvítí svůj vánoční strom na Veselovského louce

30. listopadu 2023 ve 12:04

V neděli 3. prosince rozsvítí Zoo Praha svůj vánoční strom na Veselovského louce. Návštěvníci se mohou těšit na průvod, betlém, vánoční koledy v provedení dětského pěveckého sboru a také vzácné hosty – herce Ondřeje Vetchého a taneční pár z probíhající řady soutěže StarDance cukráře Josefa...

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

Další články
Nahoru