Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražská kulturaVíkendVýstavy

Výstava: Dvě tváře Prahy

12. 4. 2022 - 9. 5. 2022
Na Václavském náměstí jsou vystaveny vítězné fotografie fotosoutěže Dvě tváře Prahy. Snímky budou návštěvníkům expozice k dispozici ve středovém pruhu horní poloviny náměstí, před podnikem Café Tramvaj do 9. května. 

Dospělí, mládež i děti měli v období od 15. července 2021 do 15. března 2022 možnost přihlásit několika způsoby své fotografie z Václavského náměstí a ulice Na Příkopě a zabojovat o ceny od partnerů soutěže, kterými jsou Cewe Fotolab, Van Graaf, Primark, Hamleys a Studio DVA divadlo.

„I tento rok se nám sešlo mnoho povedených fotografií ze všech vypsaných kategorií, z čehož máme samozřejmě velikou radost,“ říká k letošnímu ročníku fotosoutěže Dvě tváře Prahy Monika Vlková, projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského, které akci pořádá. „Kromě úctyhodného počtu fotek jsme nadšeni i faktem, že okolí Václavského náměstí a centrum města opět žije. Po dlouhých měsících života v městě duchů je na čase si opět připomenout, jakými krásami naše metropole disponuje,“ dodává Vlková.

Odborná porota měla před sebou vzhledem ke kvalitě přihlášených fotografií vskutku těžký úkol. „Vybrat ty nejlepší snímky bylo letos obzvlášť náročné,“ popisuje složitou roli porotkyně Michaela Antůšková, členka Asociace profesionálních fotografů, sama zkušená fotografka a vedoucí dětského fotokroužku.

„Zvyšující se úroveň fotek je patrná i tento rok a ocenění by si zasloužily téměř všechny. Ráda bych vyzdvihla počiny těch nejmladších účastníků, kteří do soutěže vnášejí odlišný pohled na věci, kterým my dospělí téměř nevěnujeme pozornost,“ oceňuje mladé soutěžící Antůšková a zároveň zve všechny Pražany na výstavu, na které budou jako obvykle vystaveny kromě vítězných fotografií také fotky z výběru toho nejlepšího z fotosoutěže.

Samotné fotografické klání, které vzniká za tradiční podpory městské části Praha 1, má kromě ocenění povedených snímků mimo jiné poukázat na krásy a nedostatky centra metropole. Tento cíl se podle organizátorů podařilo splnit i letos.

„Cílem je jako každý rok vyvolat pomocí fotografie širší diskusi o aktuální podobě Václavského náměstí a jeho okolí. Fotka má, jako většina uměleckých děl, krásnou vlastnost v tom, že pro každého představuje něco jiného a každý si při pohledu na ni vybaví jinou vzpomínku či pocit. Často se pak skrze fotografie dozvíme i více než z běžné konverzace,“ doplňuje k jedné z myšlenek fotosoutěže Monika Vlková. Přihlášené fotografie podle ní splňují výše zmíněnou vizi beze zbytku a některé z nich jsou k nerozeznání od počinů profesionálních umělců. Společně s probíhajícími Václavskými Velikonocemi tak mají Pražané o důvod víc vyrazit do centra města, a kromě příjemného kulturního zážitku mohou navíc na tradičních velikonočních trzích přispět nákupem řemeslných výrobků neziskovým organizacím. Vítězné fotografie najdete zde.


Autor: Hla

Vyrobte si masopustní masku v muzeu

Dnes v 09:19

Chystáte se do masopustního průvodu? Vyrobit si vlastní masku můžete na výtvarné dílně v Národním zemědělském muzeu

Staré komunikace, mapy a doprava s Jiřím Bartoněm

Dnes v 09:07

Spolu s kronikářem Jiřím Bartoněm můžete nahlédnout do minulosti a cestovat starými komunikacemi na mapách jihu Prahy.

Masopust v Roztokách bude zase velký

Dnes v 09:06

Roztoky se chystají 11. února na Masopust. Staronově s velkým šapitó, průvodem a večerní zábavou. Nově velké šapitó a stanové městečko letos dole u řeky na louce u přívozu.

Den plný Pokémonů na radnici

Dnes v 07:52

Pro sběratele, hráče nebo fanoušky Pokémonů je připravena v sobotu 11. února akce na radnici – Den Pokémon!

Fotografie Ivany Frolíkové na radnici

Včera ve 20:40

Výstava fotografií Ivany Frolíkové v budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici.

O princezně, Luciášovi a makových buchtách

4. února 2023 v 07:50

Nedělní pohádkové odpoledne v KD Kyje v Praze 14.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

Poutnice v díle malíře Petra Pavlíka na výstavě v bazilice sv. Ludmily

3. února 2023 v 17:15

Do baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze 2 můžete přijít obdivovat nejen interiér novogotického kostela, ale i výstavy soudobých umělců.

Bezruký hornista vystoupí v Obecním domě

3. února 2023 v 15:33

Felix Klieser zahraje 8. a 9. února v Obecním domě Koncert pro lesní roh Richarda Strausse. Bude se jednat o pražský debut s orchestrem tohoto světově uznávaného hornisty, jehož hra je o to obdivuhodnější, že nástroj ovládá prsty levé nohy. Do své 88. sezony ho přizval Symfonický orchestr hl. m....

Vysočanská Véčka: Imaginárium bratří Formanů a jejich přátel

3. února 2023 v 11:40

Výstava na Chvalském zámku představuje fantastický a tajuplný svět kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků. Vtahuje do říše tvůrčí fantazie a oslavuje lidskou tvořivost a řemeslo, na které si můžeme sáhnout. Připomíná krásu a poctivost umění vytvořeného vlastníma rukama a...

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Výstava: Václav Benedikt v Galerii 9

2. února 2023 v 09:34

Výstavu Václava Benedikta najdete od dnešního dne v Galerii 9 na vysočanské radnici.

Dakh Daughters v Městských divadlech pražských

2. února 2023 v 07:49

V rámci Měsíce Ukrajiny, který proběhne od 24. února do 24. března na jevištích Městských divadel pražských, vystoupí 14. března v divadle Komedie šestičlenná ženská hudebně divadelní skupina Dakh Daughters s kabaretem reagujícím na současné dění Danse Macabre.

Divadlo Na zábradlí chystá několik premiér

31. ledna 2023 v 18:21

Ve druhé polovině jubilejní 65. sezony nabídne Divadlo Na zábradlí návštěvníkům bohatý program. Kromě tří premiér a jedné předpremiéry chystá i nespočet doprovodných akcí, jako jsou výstavy či bonusové uvedení nejnovější inscenace.

Další články
Nahoru