Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kulturaVíkendVýstavy

Výstava: Dvě tváře Prahy

12. 4. 2022 - 9. 5. 2022
Na Václavském náměstí jsou vystaveny vítězné fotografie fotosoutěže Dvě tváře Prahy. Snímky budou návštěvníkům expozice k dispozici ve středovém pruhu horní poloviny náměstí, před podnikem Café Tramvaj do 9. května. 

Dospělí, mládež i děti měli v období od 15. července 2021 do 15. března 2022 možnost přihlásit několika způsoby své fotografie z Václavského náměstí a ulice Na Příkopě a zabojovat o ceny od partnerů soutěže, kterými jsou Cewe Fotolab, Van Graaf, Primark, Hamleys a Studio DVA divadlo.

„I tento rok se nám sešlo mnoho povedených fotografií ze všech vypsaných kategorií, z čehož máme samozřejmě velikou radost,“ říká k letošnímu ročníku fotosoutěže Dvě tváře Prahy Monika Vlková, projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského, které akci pořádá. „Kromě úctyhodného počtu fotek jsme nadšeni i faktem, že okolí Václavského náměstí a centrum města opět žije. Po dlouhých měsících života v městě duchů je na čase si opět připomenout, jakými krásami naše metropole disponuje,“ dodává Vlková.

Odborná porota měla před sebou vzhledem ke kvalitě přihlášených fotografií vskutku těžký úkol. „Vybrat ty nejlepší snímky bylo letos obzvlášť náročné,“ popisuje složitou roli porotkyně Michaela Antůšková, členka Asociace profesionálních fotografů, sama zkušená fotografka a vedoucí dětského fotokroužku.

„Zvyšující se úroveň fotek je patrná i tento rok a ocenění by si zasloužily téměř všechny. Ráda bych vyzdvihla počiny těch nejmladších účastníků, kteří do soutěže vnášejí odlišný pohled na věci, kterým my dospělí téměř nevěnujeme pozornost,“ oceňuje mladé soutěžící Antůšková a zároveň zve všechny Pražany na výstavu, na které budou jako obvykle vystaveny kromě vítězných fotografií také fotky z výběru toho nejlepšího z fotosoutěže.

Samotné fotografické klání, které vzniká za tradiční podpory městské části Praha 1, má kromě ocenění povedených snímků mimo jiné poukázat na krásy a nedostatky centra metropole. Tento cíl se podle organizátorů podařilo splnit i letos.

„Cílem je jako každý rok vyvolat pomocí fotografie širší diskusi o aktuální podobě Václavského náměstí a jeho okolí. Fotka má, jako většina uměleckých děl, krásnou vlastnost v tom, že pro každého představuje něco jiného a každý si při pohledu na ni vybaví jinou vzpomínku či pocit. Často se pak skrze fotografie dozvíme i více než z běžné konverzace,“ doplňuje k jedné z myšlenek fotosoutěže Monika Vlková. Přihlášené fotografie podle ní splňují výše zmíněnou vizi beze zbytku a některé z nich jsou k nerozeznání od počinů profesionálních umělců. Společně s probíhajícími Václavskými Velikonocemi tak mají Pražané o důvod víc vyrazit do centra města, a kromě příjemného kulturního zážitku mohou navíc na tradičních velikonočních trzích přispět nákupem řemeslných výrobků neziskovým organizacím. Vítězné fotografie najdete zde.


Autor: Hla

Výstava 48 Portraits v pražské Karpuchina Gallery

Dnes v 07:46

Karpuchina Gallery, progresivní galerie současného umění, která sídlí v Rybné 22 v centru Prahy, od 23. června do 14. srpna vystavuje soubor s názvem 48 Portraits. Jde o 48 portrétů, na nichž kontroverzní umělec The Wa zachytil opuštěné psy z útulků.

Prosecká zastaveníčka zvou na poslední červnový koncert

Včera ve 21:46

Další z Cyklu komorních koncertů Prahy 9 v úterý 28. června v Parku Přátelství. Začátek je v 18 hodin, vstup volný.

Výstava v Praze 2: Fenomén kočka

Včera v 10:45

Od 1. července do 26. srpna se v knihovně Antonína Švehly v Praze 2 koná výstava Feomén Kočka.

Po rekonstrukci se na Hradčanech otevřela Bílkova vila s novou expozicí

26. června 2022 ve 13:25

Po více než půlroční rekonstrukci se v úterý návštěvníkům znovu otevřela Bílkova vila v Praze na Hradčanech. Neobvyklou stavbu vystavěl sochař a grafik František Bílek (1872 až 1941) podle vlastních plánů, dnes slouží prezentaci jeho tvorby. Objekt se nachází ve správě Galerie hlavního města Prahy...

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

25. června 2022 ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

FestMichael na náměstí Míru

22. června 2022 v 17:38

Přehlídka nejlepších studentských prací SŠ a VOŠ reklamní a umělecké tvorby Michael je k vidění na venkovních panelech umístěných na náměstí Míru před kostelem sv. Ludmily.

Čakovický spolkový den se uskuteční v zámeckém parku

22. června 2022 ve 14:31

Za podpory městské části Praha-Čakovice se v sobotu 25. června uskuteční Čakovický spolkový den 2022. V pořadí již devátý ročník proběhne od 14 hodin v zámeckém parku na louce pod zámkem. Pořadatelem je Spolek Bílej Mlejn a Střípek. Vstup je zdarma. Kromě soutěží pro děti, bude bohatý program na...

Prosecké Pivní Slavnosti 2022

22. června 2022 v 06:39

Po úspěšném loňském ročníku se v pátek 24. a v sobotu 25. června konají v Parku Přátelství na Proseku slavnosti piva.

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Další články
Nahoru