dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražská kultura

Výstava: Druhý život husitství

Výstava představuje různé pohledy na husitské hnutí v průběhu minulosti. Jen nemálo míst u nás mělo takový vliv na utváření historického vědomí jako Národní památník na Vítkově. Z mnoha dějinných obrazů, které jsou s tímto nejednoznačným monumentem spojeny, je asi husitství tím nejvýznamnějším.

Prostřednictvím výstavy „Druhý život husitství“ je představen vznik a rozšíření husitské tradice do populární kultury i symbolického arzenálu národního hnutí v kontextu formování moderního českého národa v 19. století. V tomto období se stalo vytváření sdílených dějinných představ pojítkem nově se rodící veřejnosti.

Podle husitských hrdinů byly pojmenovávány ulice a čtvrti, byly jim odhalovány pomníky a zdobeny budovy. Dějinné zvraty 20. století posléze přinesly další proměny i kontinuity ve významu, interpretaci a užití husitské tématiky. Z ideologie národní se stala rovněž ideologie státní. Zároveň ale budila husitská látka bouřlivé diskuse uvnitř samotné české společnosti.

Dějiny tohoto mýtu jsou tudíž i dějinami vztahu českého národa k vlastní minulosti a jejím interpretacím.

Výstava „Druhý život husitství“ proto přibližuje návštěvníkům jednotlivé proměny obrazů husitství a jejich význam pro identitu české společnosti.

Národní památník na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3.


Další články
Nahoru