Výstava: Drátovat, flikovat! Příběh drátenického řemesla
Výstava Drátovat, flikovat! bude slavnostně zahájena za účasti autorů v sobotu 1. března v 11 hodin. Těšit se můžete na ukázku drátenického řemesla a stylové pohoštění v zámecké kuchyni za doprovodu lidové hudby.
Z Kysuc až na kraj světa a zase zpátky
Drátenictví se začalo rozvíjet před více než třemi sty lety v chudých horských oblastech severního Slovenska, jejichž obyvatelé se museli vyrovnat s místními tvrdými podmínkami a hledat další zdroje obživy. Vedle domácké celoroční činnosti se začala objevovat také vandrovní forma řemesla, která postupně převážila. „Dráteníci putovali za vidinou lepšího výdělku napříč všemi kraji. Jednotlivci nebo skupiny řemeslníků vandrovali po celém území Evropy i na další kontinenty včetně Ameriky. Někteří se tam trvale usadili a zakládali malé drátenické dílny, z některých vznikly i velké průmyslové firmy,“ vysvětluje autorka výstavy Hana Řepková.
Dráteníci se stali nepostradatelnými zručnými řemeslníky, kteří opravovali hliněné nádobí, hospodářské náčiní a vše další, co bylo potřeba. Později obohacovali svou nabídku o vlastní výrobky z drátu a plechu. Vyráběli například pasti na myši, klece pro ptáky, koše, kvedlačky a další užitkové předměty pro domácnost a hospodářství. Zaměřili se také na předměty dekorativního charakteru, v nichž mnozí dosáhli naprostého mistrovství a osobitého výtvarného projevu.
Po 2. světové válce drátenictví ve své původní formě prakticky zaniklo. Oživení nastalo až v 60. letech 20. století. Na Slovensku a později i v Čechách získalo svébytnou řemeslnou a uměleckou podobu.
Výstava nabídne inspiraci pro celou rodinu
Na výstavě uvidíte exponáty, které ilustrují rozmanitost a význam drátenického řemesla od minulosti až po současnost. „Pocházejí jak z fondů Středočeského muzea a dalších muzejních a galerijních institucí, tak ze sbírek soukromých sběratelů. „Výstava se zaměří nejen na samotnou historii drátenictví, ale také na jeho odraz v umění. V 19. století se drátenictví stalo inspirací pro řadu malířů, spisovatelů a divadelních tvůrců, jejichž díla budou na výstavě rovněž prezentována,“ doplňuje jedna z kurátorek výstavy Ivana Kubečková, etnografka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.
V současnosti se drátenictví stále těší oblibě, přičemž tuto techniku využívají spíše výtvarníci pro tvorbu užitého i volného umění. Zároveň se snaží šířit povědomí o tomto řemesle mezi další generace, aby zajímavá technika neupadla v zapomnění.
Přijďte se podívat a nechte se inspirovat tím, jaké úžasné věci se dají vyrobit ze zdánlivě obyčejného materiálu. Nezapomeňte s sebou vzít i děti, pro které jsou ve výstavě připraveny interaktivní prvky a stolní hra „Z Kysuc až na kraj světa“, inspirovaná vandrovní povahou drátenického povolání.
Výstava potrvá až do konce června a návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program. Během tvořivých dílen si sami vyzkouší drátenické techniky. Ve vybraných dnech pak budou přímo ve výstavních prostorech probíhat ukázky tohoto krásného řemesla. Pro školky a školy zde připravují speciální projektové dny kombinující hudební, výtvarné a pohybové prvky, které dětem přiblíží historii řemesla a jeho techniky.
Podrobnosti o termínech a dalších aktivitách naleznete na webových stránkách muzea www.muzeum-roztoky.cz.