dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
0°C
Pražská kultura

Výstava: Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu

Výstava předmětů z Národního muzea Afghánistánu začne 5. února v Náprstkově muzeu.

Afghánistán je dnes často vnímán jako vzdálená země poznamenaná četnými válečnými a vojenskými konflikty. I přesto se zde rozvinula jedinečná a velmi pestrá kulturní tradice, která nemá ve světovém měřítku obdoby.

Výstava Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu, která začne 5. února a potrvá do 30. dubna, přenese návštěvníky do této krajiny a představí jim průběh rozmanitých afghánských dějin, staré civilizace a významné obchodní kontakty, které měly na vývoj této oblasti rozhodující vliv.

Vystaveny budou jedinečné předměty zapůjčené z kábulského Národního muzea Afghánistánu, především památky afghánského buddhismu z období 1. až 9. století po Kr. doložené zejména archeologickými výzkumy na lokalitě Mes Ajnak.

Tyto předměty byly zrestaurovány v České republice v dílnách Národního muzea.

Výstavu také doprovodí předměty a fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu, které představí účast českých vojáků v Afghánistánu.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru