dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Pražská kultura

Výstava: 25. výročí sametové revoluce

Připomenout si, jak to vypadalo za komunistické totality ve srovnání s dnešní realitou, mohou návštěvníci výstavy „25 obrazů – Tehdy a Teď“. K vidění je až do konce roku ve výstavních prostorách městské části Praha 2 na náměstí Míru 20.

Výstavní projekt představuje porovnání života před rokem 1989 a dnes v tématech velmi vážných, ale i s nadsázkou a humorem. K těm „vážným“ patří nesvoboda, všeobecné omezování a kontrola (například zadrátované hranice) a dnes zcela volný průjezd dálnicí, kdy si ani nevšimneme, že nějakou hranici překračujeme. Patří sem také omezování svobody slova a dalších základních práv a svobod. A patří sem i to nejvážnější, kdy se představitelé totalitního režimu nerozpakovali zabíjet lidi, věznit je jen kvůli jejich názorům, rodinnému původu, perzekvovat i děti kvůli rodičům.  

K tématům humorným patří třeba prosté porovnání každodenních reálií života za komunismu a dnes. Nedostatek úplně základních potřeb – toaletního papíru, hygienických vložek. „Snědené krámy“ – úplně prázdné regály socialistických obchodů. Místo naplněných regálů agitační plakáty ve výlohách, často v komických souvislostech. Výstavu doplňuje také několik komiksových příběhů na daná témata.  

Výstava nabízí také přímá srovnání „Tehdy a Teď“, týkající se městské části Praha 2. Dobové fotografie poskytli soukromí fotografové a především Muzeum hlavního města Prahy. To po skončení výstavy přijme do sbírek nově nafocené snímky stejných míst, ulic a náměstí. Výstavní projekt je putovní – k vidění bude např. v budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě nebo v Novoměstské radnici, chystá se jeho využití v základních školách Prahy 2. 


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru