Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Výstava oslavuje 30 let samostatnosti obou republik

10. 10. 2023 - 30. 11. 2023
Výstava „Česká a slovenská architektura“, která se v Jízdárně Pražského hradu uskuteční od 10. října do 30. listopadu letošního roku, je nejrozsáhlejší retrospektivou architektury v našich zemích za více než století. Koná se u příležitosti 30. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky. 

Na ploše přes 2 000 metrů čtverečních se představí více než 500 nejvýznamnějších architektonických děl stovek architektů a architektek působících od začátku 20. století do současnosti v Česku i na Slovensku.

Výstava ilustruje fyzickou podobu našich měst a krajiny – jak se proměnila v průběhu doby delší než jedno století – nejprve ve společném státě a následně od roku 1993 paralelně ve dvou samostatných svobodných státech.

„Na přípravě expozice se podílelo více než 20 státních a soukromých institucí z České i Slovenské republiky pod vedením kurátorů prof. Matúše Dully a prof. Vladimíra Šlapety. Díky všem těmto spolupracujícím institucím je zde soustředěn obrovský počet architektonických modelů, mezi nimi modely původní i speciálně vyrobené pro tuto výstavu,“ vysvětluje Petr Ivanov, ředitel Architecture week. Modely doprovázejí fotografie nejvýznamnějších děl architektury v obou státech. Expozici dále tvoří faksimilie vybraných architektonických kreseb, publikací a dalších zajímavých dokumentů.

Výstavu doprovází také publikace Česká a slovenská architektura, která zachycuje obsah výstavy a připomíná trvalou česko-slovenskou blízkost v této významné oblasti tvůrčí činnosti. Kniha zahrnuje více než 100 architektonických děl s jejich popisem a ilustracemi. „Člení se do deseti kapitol, které odráží historický vývoj architektury od první republiky, přes dobu protektorátní okupace a Slovenského státu, poválečnou obnovu, sorelu 50. let, liberální pozdněmoderní 60. léta, dále architekturu normalizace a konečně přelom Sametové revoluce, a nakonec samostatný vývoj architektury v obou našich státech v posledních třech desetiletích,“ dodává Ivanov.

Výstava představí historii české a slovenské architektury v segmentech:

Historická osa – ilustruje nejdůležitější tendence vývoje architektury od roku 1918 až do roku 1989, počínaje národním slohem, holandským civilismem, poetismem, funkcionalismem, romantismem a konservativismem válečné doby, dobou obnovy národního hospodářství koncem 40. let, socialistickým realismem, návratem k principům moderny až po tendence pozdní moderny, postmoderny a brutalismu 80. let. Součástí této části výstavy je samostatná expozice České národní banky, ve které se prostřednictvím bankovek, originálních dokumentů a faksimilií samostatně prezentuje hospodářský ale i umělecko-politický vývoj Československa.

Strom republik – jako jakási předělová linie mezi historií a současností naší společné a následně samostatné architektury slouží „strom republik“, s portréty našich významných architektů a architektek, kteří tak budou symbolicky pozorovat výsledky své profesní aktivity.

Architektura nové éry – expozice vznikla za intenzivní odborné spolupráce měst v Česku i na Slovensku s ambicí prezentovat nejdůležitější výsledky výstavby v éře demokracie a svobodného tržního hospodářství. Města jsou prezentována samostatnými expozicemi, které zdůrazňují jejich kulturní a hospodářský význam v otevřené Evropě.

Kronika české a slovenské architektury – je těžké si uvědomit, v jakých dobových podmínkách vznikaly stavby během vývoje naší republiky a světa obecně – k tomuto bude sloužit Kronika české a slovenské architektury, která dává do souvislosti období staveb klíčových budov našich republik a historické události, které souběžně probíhaly.

V závěrečném segmentu výstavy je umístěn prostor, kde se mimo jiné uskuteční společenská setkání, křty, přednášky, besedy a také programy pro děti a mládež. Mladí návštěvníci výstavy dozajista ocení i karikatury architektů Jaroslava Kándla, které je provedou celou výstavou a je jen na nich, aby je všechny našly. V tomto závěrečném prostoru se také nachází výstava pro nevidomé, na které jsou vystaveny haptické modely vybraných architektonických děl, zapůjčené Fakultou architektury ČVUT v Praze a Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave.

Výstava v Jízdárně Pražského hradu nemá co do rozsahu a záběru v historii našich architektonických výstav obdobu. Výstavní expozice a s ní související publikace přibližují to nejlepší z naší architektonické historie a mají za cíl přiblížit všem návštěvníkům smysl architektury ve společenském, kulturním a ekonomickém životě obou národů.


Autor: Alo

Láska se nedělí. Láska se násobí. Výstava na radnici

Dnes v 08:59

Praha 4 hostí expozici, jejímž cílem je podpořit a propagovat náhradní rodičovství a nalézt co nejširší spektrum nových pěstounů. Výstava nazvaná „Láska se nedělí. Láska se násobí.“ je součástí stejnojmenné kampaně hlavního města a veřejnosti představí sedm různých příběhů lidí, kteří jsou již...

Ruce plné talentu. Předvánoční prodejní výstava klientů Domova Petra

Dnes v 08:02

Domov Petra Mačkov se nachází v krásném koutě jižních Čech, v okrese Strakonice, 3 km od města Blatná. Byl uveden do provozu v roce 1999. Od roku 2003 je zřizován Jihočeským krajem v Českých Budějovicích.

Projekt plný radosti v divadle DISK

9. prosince 2023 v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

8. prosince 2023 v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Další články
Nahoru