Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Výstava oslavuje 30 let samostatnosti obou republik

10. 10. 2023 - 30. 11. 2023
Výstava „Česká a slovenská architektura“, která se v Jízdárně Pražského hradu uskuteční od 10. října do 30. listopadu letošního roku, je nejrozsáhlejší retrospektivou architektury v našich zemích za více než století. Koná se u příležitosti 30. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky. 

Na ploše přes 2 000 metrů čtverečních se představí více než 500 nejvýznamnějších architektonických děl stovek architektů a architektek působících od začátku 20. století do současnosti v Česku i na Slovensku.

Výstava ilustruje fyzickou podobu našich měst a krajiny – jak se proměnila v průběhu doby delší než jedno století – nejprve ve společném státě a následně od roku 1993 paralelně ve dvou samostatných svobodných státech.

„Na přípravě expozice se podílelo více než 20 státních a soukromých institucí z České i Slovenské republiky pod vedením kurátorů prof. Matúše Dully a prof. Vladimíra Šlapety. Díky všem těmto spolupracujícím institucím je zde soustředěn obrovský počet architektonických modelů, mezi nimi modely původní i speciálně vyrobené pro tuto výstavu,“ vysvětluje Petr Ivanov, ředitel Architecture week. Modely doprovázejí fotografie nejvýznamnějších děl architektury v obou státech. Expozici dále tvoří faksimilie vybraných architektonických kreseb, publikací a dalších zajímavých dokumentů.

Výstavu doprovází také publikace Česká a slovenská architektura, která zachycuje obsah výstavy a připomíná trvalou česko-slovenskou blízkost v této významné oblasti tvůrčí činnosti. Kniha zahrnuje více než 100 architektonických děl s jejich popisem a ilustracemi. „Člení se do deseti kapitol, které odráží historický vývoj architektury od první republiky, přes dobu protektorátní okupace a Slovenského státu, poválečnou obnovu, sorelu 50. let, liberální pozdněmoderní 60. léta, dále architekturu normalizace a konečně přelom Sametové revoluce, a nakonec samostatný vývoj architektury v obou našich státech v posledních třech desetiletích,“ dodává Ivanov.

Výstava představí historii české a slovenské architektury v segmentech:

Historická osa – ilustruje nejdůležitější tendence vývoje architektury od roku 1918 až do roku 1989, počínaje národním slohem, holandským civilismem, poetismem, funkcionalismem, romantismem a konservativismem válečné doby, dobou obnovy národního hospodářství koncem 40. let, socialistickým realismem, návratem k principům moderny až po tendence pozdní moderny, postmoderny a brutalismu 80. let. Součástí této části výstavy je samostatná expozice České národní banky, ve které se prostřednictvím bankovek, originálních dokumentů a faksimilií samostatně prezentuje hospodářský ale i umělecko-politický vývoj Československa.

Strom republik – jako jakási předělová linie mezi historií a současností naší společné a následně samostatné architektury slouží „strom republik“, s portréty našich významných architektů a architektek, kteří tak budou symbolicky pozorovat výsledky své profesní aktivity.

Architektura nové éry – expozice vznikla za intenzivní odborné spolupráce měst v Česku i na Slovensku s ambicí prezentovat nejdůležitější výsledky výstavby v éře demokracie a svobodného tržního hospodářství. Města jsou prezentována samostatnými expozicemi, které zdůrazňují jejich kulturní a hospodářský význam v otevřené Evropě.

Kronika české a slovenské architektury – je těžké si uvědomit, v jakých dobových podmínkách vznikaly stavby během vývoje naší republiky a světa obecně – k tomuto bude sloužit Kronika české a slovenské architektury, která dává do souvislosti období staveb klíčových budov našich republik a historické události, které souběžně probíhaly.

V závěrečném segmentu výstavy je umístěn prostor, kde se mimo jiné uskuteční společenská setkání, křty, přednášky, besedy a také programy pro děti a mládež. Mladí návštěvníci výstavy dozajista ocení i karikatury architektů Jaroslava Kándla, které je provedou celou výstavou a je jen na nich, aby je všechny našly. V tomto závěrečném prostoru se také nachází výstava pro nevidomé, na které jsou vystaveny haptické modely vybraných architektonických děl, zapůjčené Fakultou architektury ČVUT v Praze a Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave.

Výstava v Jízdárně Pražského hradu nemá co do rozsahu a záběru v historii našich architektonických výstav obdobu. Výstavní expozice a s ní související publikace přibližují to nejlepší z naší architektonické historie a mají za cíl přiblížit všem návštěvníkům smysl architektury ve společenském, kulturním a ekonomickém životě obou národů.


Autor: Alo

Circus Brothers vystoupí v Praze 15

Včera v 17:01

Jako každý rok se mohou zájemci těšit na hudební večery na zahradě pivovaru Hostivar H2. Již nyní je známa první hudební hvězda – kapela Circus Brothers.

Výstava: Koblen & Lazar

Včera v 17:01

Výstava Koblen & Lazar nabízí pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata...

Florea Theatrum v létě ožije dvojicí výpravných historických baletů

Včera ve 12:32

Hudební ansámbl Musica Florea a Helena Kazárová, přední historička, režisérka a choreografka, připravují pro letošní letní sezónu obnovenou premiéru dvou baletů z poloviny 18. století. Na prkna převozního barokního divadla Florea Theatrum na nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla Hudební a...

Víkendový tip: Příběhy Afriky s tancem, workshopy, korálky, batikou a africkými bubny

13. června 2024 v 16:23

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2024 zve také na doprovodné akce.  Víkend 15. a 16. června bude v prostorech Krenovky a na Žižkov Highline za Krenovkou patřit Příběhům Afriky. 

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

12. června 2024 v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

Čeští madrigalisté zahrají v kostele. Vstupné dobrovolné

12. června 2024 v 11:56

V kostele sv. Václava na Proseku se bude v pátek 14. června konat koncert. Hrát budou Čeští madrigalisté

Letní scéna Prahy 10 v Heroldových sadech

11. června 2024 v 19:27

Dílničky pro děti a divadlo. V Heroldových sadech se koná Letní scéna Prahy 10.

Letní scéna Prahy 10: Malešičák

11. června 2024 v 18:05

Praha 10 zve v rámci Letní scény do Malešického parku. Příští týden se tam koná koncert a divadlo pro děti.

Operní arie v průběhu staletí

11. června 2024 v 07:49

Další koncert z cyklu Tóny Vinohrad, který připravila radnice Prahy 2, uslyšíte ve středu 12. června.

Letní scéna Prahy 10 na Zahradním městě

11. června 2024 v 07:28

V Parku Malinová – Chrpová se do konce června konají koncerty a divadla v rámci Letní scény Prahy 10.

Letní scéna Prahy 10 na Skalce

10. června 2024 ve 20:49

V parčíku u Aldašínské se koná program pro děti i dospělé. Tento týden jsou připraveny Automat na filmy a Diskotéka na kolečkách.

Hudba bez hranic zve na koncert s Romanem Janálem

10. června 2024 v 10:54

Koncert z cyklu Hudba bez hranic se koná v barokním refektáři dominikánů v Jilské 5 v úterý 11. června. Vstupné je dobrovolné.

Další články
Nahoru