Dnes Neděle - polojasno 14°C
Zítra Pondělí - jasno 10°C
Neděle 9. 5. 2021
Svátek má Ctibor
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vysoké školy v Praze plánují letos investice celkem za 2,5 miliardy korun
Zimní pohled na areál České zemědělské univerzity v Praze. Foto: archiv ČZU

Vysoké školy v Praze plánují letos investice celkem za 2,5 miliardy korun

Dokončení staveb nových pavilonů, modernizace vybavení či některých kolejí i menší opravy mají letos ve svých investičních plánech vysoké školy v Praze. Za stavby či rekonstrukce plánují zaplatit kolem 2,5 miliardy korun. Peníze na projekty dají z vlastních rozpočtů, ze státních dotací i z Evropské unie. Vyplývá to z informací, které ČTK získala od zástupců pražských vysokých škol.

Podobně jako v uplynulých letech investuje nejvíce peněz největší a nejstarší vysoká škola v ČR Univerzita Karlova. Do čtyř desítek projektů staveb či oprav plánuje letos dát asi miliardu korun, řekl mluvčí Václav Hájek. Chce například otevřít nové sídlo fakulty humanitních věd v pražské Libni či budovu pro matematicko-fyzikální fakultu v Troji.

Hodlá rovněž pokračovat v přípravě nového kampusu na Albertově. Bude to největší výstavba UK za posledních 100 let, má stát asi 2,5 miliardy korun ze státního rozpočtu. Její součástí budou dvě budovy – Biocentrum a Globcentrum. Práce na projektu jsou pomalejší, než vedení školy původně předpokládalo. Dříve škola očekávala zahájení výstavby v letošním roce, kdežto nyní odhaduje, že příští rok v březnu získá stavební povolení.

Na nových budovách pracuje i Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU). Letos by podle mluvčí Jany Kašparové měla dokončit Pavilon tropického zemědělství pro stejnojmennou fakultu a Výukové centrum zpracování zemědělských produktů. „Dále chceme zahájit rekonstrukci a potřebnou přístavbu hlavní budovy Fakulty lesnické a dřevařské, postavené v sedmdesátých letech," uvedla.

ČZU podle ní odhaduje, že za tyto tři projekty zaplatí asi 385 milionů korun. Z toho by mělo jít z rozpočtu školy 145 milionů korun a zbytek ze státních či evropských dotací. V důsledku rostoucích cen stavebních prací zaplatí ČZU podle Kašparové nakonec víc, než předpokládala v projektových žádostech.

Vysoká škola chemicko-techologická v Praze plánuje letos investice ve výši asi 565 milionů korun, řekl mluvčí Michal Janovský. Do obnovy a modernizace budov chce dát 290 milionů a dalších asi 275 milionů by mělo jít do přístrojového vybavení a IT infrastruktury.

Mezi jejími největšími projekty bude letos rekonstrukce kancelářských prostor fakult a rektorátu za 145 milionů korun nebo propojení dvou historických budov v dejvickém kampusu můstky za 60 milionů korun. Z dotací ministerstva získá škola 190 milionů.

Největšími akcemi Českého vysokého učení technického v Praze budou letos rekonstrukce Bubenečské koleje (200 milionů) či velkých poslucháren fakulty stavební a fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (155 milionů), uvedla prorektorka pro výstavbu Alena Kohoutková. Celkový objem investic by podle ní měl činit kolem 450 milionů korun, z toho asi 320 milionů by měly pokrýt státní dotace.

Vysoká škola ekonomická bude pokračovat ve výstavbě depozitu svého archivu v areálu na Žižkově, který by chtěla dokončit příští rok, sdělila mluvčí Martina Mlynářová. Kromě toho má v plánu také třeba další modernizaci studentských kolejí na Jarově. Počítá s investicemi za 130 milionů korun, z toho asi 90 milionů z dotací od státu.

Akademie múzických umění v Praze letos žádné velké investice neplánuje, řekla mluvčí Tereza Petáková. Za zhruba 20 milionů korun chce především modernizovat své vybavení, šatny a další zázemí, dodala.

Podle investičního plánu, který předloni schválila vláda, by vysoké školy měly získat od státu na rozvoj a obnovu svého majetku do roku 2027 přibližně 12,5 miliardy. Celkové náklady škol na investice v tomto období mohou činit až 15,9 miliardy.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Dnes v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Včera v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru