dnes
Sobota - obcasny-dest
18°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - polojasno
22°C
Vysoké školy v Praze plánují investice za statisíce až stovky milionů korun
Investice plánuje i Česká zemědělská univerzita do svého areálu v Suchdole. Foto: ČZU

Vysoké školy v Praze plánují investice za statisíce až stovky milionů korun

Vysoké školy v Praze chystají letos stavby, opravy a nákupy vybavení za statisíce až stovky milionů korun. Nejvíc peněz se chystá investovat Univerzita Karlova, a to celkem zhruba tři miliardy korun. Školy mají v plánech stavby nových pavilonů i drobnější opravy. Chtěly by také investovat víc peněz do obnovy kolejí a menz. Peníze budou čerpat z vlastních rozpočtů, dotací ministerstva školství i Evropské unie, zjistila ČTK.

Na obnovu kolejí a menz by letos vysoké školy měly mít možnost začít čerpat peníze z nového dotačního programu, který loni v září schválila vláda. Program počítá s podporou investic za celkem 2,5 miliardy korun do roku 2027. První z výzev by ministerstvo chtělo vyhlásit do konce února.

O peníze z programu chce žádat například Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE). Podle mluvčí školy Martiny Mlynářové na tom závisí její nejdůležitější a největší letošní investice. Těmi by mělo být zateplení koleje Jarov III/F, rekonstrukce buněk Jarov I A a výstavba Centra archivních a depozitních služeb. Kolik peněz mají tyto projekty stát, mluvčí neupřesnila.

Univerzita Karlova chce letos mimo jiné dokončit stavbu nového pracoviště matematicko-fyzikální fakulty v Troji a přestavbu budovy bývalé menzy kolejí 17. listopadu, kam by se měla přestěhovat fakulta humanitních studií. Celkem hodlá letos do výstavby a rekonstrukce různých budov investovat přibližně 2,5 miliardy korun. Kolem 400 milionů korun se univerzita chystá dát na modernizaci vybavení a přístrojů. Peníze bude čerpat z vlastního rozpočtu, dotací ministerstva školství i Evropské unie, sdělil ČTK mluvčí školy Václav Hájek.

Z těchto tří zdrojů budou čerpat peníze i další pražské vysoké školy. Třeba Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) tak investuje celkem zhruba 450 milionů korun do rekonstrukcí svého kampusu v Dejvicích. „Součástí stavebních prací bude i dokončení opravy vnějšího pláště budovy a výměny oken v jedné z památkově chráněných budov a vybudování spojovacích můstků mezi oběma hlavními budovami VŠCHT Praha," uvedl mluvčí školy Michal Janovský. Za dalších asi 169 milionů korun chce škola nakoupit nové přístroje a vybavení.

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) letos investuje mimo jiné zhruba 50 milionů korun do obnovy svého areálu na Karlově náměstí a v Kruhu u Semil. „Kromě toho v letošním roce připravujeme zahájení celkové rekonstrukce dvou velkých poslucháren Fakulty stavební ČVUT, další plánované akce budou zahajovány v průběhu roku 2020,“ uvedl vedoucí odboru výstavby a investiční činnosti Vít Kosina. ČVUT musí za tyto stavby zaplatit alespoň 15 procent ceny z vlastních peněz, což bude asi 150 milionů korun, dodal.

Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) bude schvalovat investiční plány na letošní rok v březnu. Její vedení by nicméně chtělo letos vybavit nový pavilon lesnické a dřevařské fakulty, který pak nabídne kromě jiného laboratoře, kde by se měla zkoumat protipožární ochrana lesa či ekologie hmyzu.
ČZU má dále v úmyslu opravit aulu. Náklady odhaduje na celkem asi 220 milionů korun, z čehož by 130 milionů mělo jít z dotací ministerstva školství. Bude také pravděpodobně pokračovat ve stavbě pavilonu pro fakultu tropického zemědělství v severní části areálu školy v pražském Suchdole. V současnosti se staví spodní deska budovy, která by měla být hotova do konce roku 2020. Letos by ČZU měla za stavbu zaplatit kolem 202 milionů korun, většinu uhradí asi EU.

„Investiční plán Akademie výtvarných umění v Praze (AVU) pro rok 2019 je velmi rozsáhlý," uvedl kvestor školy Evžen Mrázek. Zahrnuje mimo jiné komplexní rekonstrukci budovy Školy architektury za celkem 54,1 milionu korun, přičemž z rozpočtu AVU půjde kolem 840 000 korun. AVU připravila také projekt energeticky úsporných opatření, která chce udělat ve všech čtyřech svých památkově chráněných budovách. Opatření by měla vyjít na 53,5 milionu korun, z toho 24,5 milionu korun budou asi evropské dotace.

Akademie múzických umění v Praze hodlá letos za své významnější investice utratit kolem 87 milionů korun. Mezi priority patří například vestavba nových učebních místností a jejich zázemí do dosud nevyužívaného půdního prostoru Lichtenštejnského paláce nebo dokončení technologicko-akustického vybavení nově zrekonstruovaného objektu Studia FAMU v Klimentské ulici.


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Severně od Opatovské vznikne prostor pro oddych a relaxaci

7. července 2020 ve 12:26

Zítra, 8. července, zahájí Praha 11 regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Konstantinova a Černockého. V rámci úprav lokality budou odstraněny původní květníky a prostor zkrášlí nový květník osázený trvalkovým záhonem.

Další články
Nahoru