Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vysoké školy v Praze nyní počítají s prezenční výukou, chystají se ale i na distanční
Ilustrační foto: VŠE

Vysoké školy v Praze nyní počítají s prezenční výukou, chystají se ale i na distanční

Vysoké školy v Praze v současnosti počítají s tím, že budou v novém akademickém roce učit prezenčně. Připravují se ale i na možnost, že by teoretické předměty učily on-line, pokud by to vyžadovala epidemie covidu-19.

Protiepidemická opatření přizpůsobí na začátku semestru aktuálním doporučením ministerstev zdravotnictví a školství, na jejich upřesnění zatím čekají. Jasno zatím nemají ani v tom, zda bude pro účast na výuce nutné předkládat doklad o bezinfekčnosti.

Opatření budou závislá na vývoji epidemie. Vyplývá to z vyjádření zástupců vysokých škol (VŠ), které oslovila ČTK.

Například vedení Univerzity Karlovy (UK) či Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) považují prezenční výuku za prioritu, protože třeba laboratorní výuka se nedá na dálku nahradit.

 Obě školy doufají, že celkový přechod na distanční vzdělávání jako v předešlých třech semestrech nebude nutný, přesto se chystají i na tuto možnost. Podle prorektora České zemědělské univerzity (ČZU) Jiřího Remeše může být on-line výuka alternativou pro teoretickou výuku.

Vše bude záležet na vládních epidemických opatřeních, řekla mluvčí Vysoké školy ekonomické (VŠE) Martina Mlynářová. Podobně se vyjádřila i prorektorka Českého vysokého učení technického Gabriela Achtenová.

Podmínky pro výuku na vysokých školách v novém akademickém roce ministerstvo zdravotnictví zatím nedefinovalo. V opatřeních pro školství, která vláda schválila tento týden, určilo jen pravidla pro koleje.

Ubytovaní budou muset předkládat test na covid-19, případně doklad o očkování nebo o prodělané nemoci.

ČZU chce testování a respirátory či roušky vyžadovat ve škole tam, kde to bude podle vládních nařízení nutné. Mluvčí UK poukázal na to, že povinná ochrana dýchacích cest v současnosti platí pro vnitřní prostory vysokých škol s výjimkou výuky a zkoušení.

Podle Mlynářové se ovšem do začátku semestru, který přijde v druhé polovině září, může epidemická situace ještě výrazně změnit. VŠE proto už nyní chystá změny týkající se vstupu do areálu školy, které by měly umožnit prokazování bezinfekčnosti u tisíců osob vcházejících do areálu, uvedla.

Podle Mlynářové by pro VŠE bylo velmi obtížné kombinovat prezenční a on-line výuku, protože na povinných předmětech se mohou sejít studenti z různých ročníků ze všech pěti pražských fakult.

„Pokud by však platná omezení neumožňovala realizovat pouze velké přednášky, tak se tomu přizpůsobíme," řekla. Škola by podle ní potřebovala co nejdřív vědět, jaká opatření bude vláda pro vstup do školy a pro výuku vyžadovat.

Zpřesnění by podle informací z ministerstva školství mohlo přijít do konce srpna, dodala.

Na UK se situací bude podle Hájka příští týden zabývat krizový tým a následně kolegium rektora. „Situaci diskutujeme i s ostatními VŠ v České republice," řekl.

Remeš připomněl výzvu ke studentům, aby se přes prázdniny nechali očkovat. Jde podle něj zřejmě o jedinou cestu, která může pomoci zahájit prezenční výuku bezpečně.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru