dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Vysoké školy v Praze konečně dosáhnou na peníze z EU. Mohou čerpat až 2,4 miliardy korun
Ilustrační foto: http://fis.vse.cz

Vysoké školy v Praze konečně dosáhnou na peníze z EU. Mohou čerpat až 2,4 miliardy korun

Pražské vysoké školy dostanou z Evropské unie dalších 400 milionů, celkově mohou čerpat 2,4 miliardy korun. Ministerstvo školství to oznámilo v tiskové zprávě s tím, že se jim podařilo dojednat navýšení peněz s Evropskou komisí. Úřad se tak snaží zrychlit ohrožené čerpání dotací. Pražské vysoké školy si na systém rozdělování peněz z EU dlouhodobě stěžují. Praha coby bohatý region totiž na tyto prostředky nedosáhne.

Peníze půjdou z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Z něj Česku hrozilo nedočerpání 7,5 miliardy korun. „Situace v operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace je kritická, ministerstvo školství se ale snaží minimalizovat ztráty například individuálním přístupem k velkým projektům. Za poslední dva měsíce se tak ministerstvu školství podařilo navýšit proplacené prostředky o více než dvě miliardy korun," sdělil úřad. Ministerstvo spravuje také program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, z něhož podle dřívějších vyjádření hrozí nedočerpání 1,9 miliardy.

Čtyřsetmilionové navýšení je určeno na výuku spojenou s výzkumem. Přednost dostanou technické a přírodovědné obory, o peníze se nicméně mohou ucházet všechny pražské vysoké školy. Výzvu na dvě miliardy vypsalo ministerstvo už loni na podzim.

„Dobře vyškolení a kvalifikovaní absolventi vysokých škol jsou pro dlouhodobou konkurenceschopnost české ekonomiky zásadní. Hlavní město Praha přitom představuje vzdělávací centrum, které přináší prospěch celé České republice," řekl k tomu ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Univerzity z metropole už dříve upozornily, že v Praze se dělá 70 až 75 procent výzkumu České republiky a 65 až 70 mimopražských studentů studuje v hlavním městě. Přesto z desítek miliard z evropských fondů určených na budování nových vědeckých center a vzdělávací projekty neměly pražské instituce původně dostat nic. Ministerstvo školství pro ně nakonec dojednalo výjimku v podobě dvoumiliardové dotace.

Mnohem více peněz si ale vysoké školy a vědecké ústavy z hlavního města slibují v letech 2014 až 2020 z připravovaného programu Výzkum, vývoj, vzdělávání.


Další články
Nahoru