Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Vysočany: Soutěž o návrh fontány s plastikou zná vítěze

Praha 9 vyhlásila koncem loňského roku projektovou výtvarně-architektonickou soutěž o návrh fontány s dětským brouzdalištěm doplněné o plastiku, která by měla stát při Sokolovské ulici naproti vysočanské nemocnici.

Soutěžní porota vybírala z 29 návrhů, které můžete od 18. ledna do 3. února 2022 vidět v Galerii 9.

Nové umělecké dílo by mělo stát na místě fontány z roku 1961, jejímž autorem byl sochař Miroslav Jirava a která je nyní zasypaná.

Cílem deváté městské části je obnovení původního významu místa pro veřejný život, podpora strategie childfriendly city vytvořením herního prvku a částečně vytvoření prvku upravujícího místní mikroklima jako adaptaci na změnu klimatu.

„Vyrůstal jsem na pomezí Vysočan a devítkové Libně a velká fontána s vodotrysky v parčíku nedaleko polikliniky byla častým místem našich klukovských her,“ zavzpomínal místostarosta deváté městské části Adam Vážanský (ODS) při vyhlášení soutěže a pokračoval: „Asi nemusím zdůrazňovat, že od jara do podzimu jsme se odsud většinou vraceli domů celí promáčení."

Porota, která zasedala 2. prosince, měla před sebou nelehký úkol – posoudit všech 29 návrhů a vybrat ty nejlepší. Hodnocení probíhalo anonymně, porotcům nebyla známa jména účastníků ani autorů návrhů.

Tři návrhy porota ocenila první, druhou a třetí cenou a jeden návrh mimořádnou odměnou. Podoby všech předložených návrhů jsou součástí lednové výstavy v Galerii 9.

S účastníky, kteří podali oceněné návrhy, začala devátá městská část koncem roku postupně jednat o navazujícím projektu a realizaci díla. Zároveň probíhalo administrativní uzavření soutěže a její výsledek schválila Rada městské části Praha 9.

Vybraná instalace bude pořízená z peněz z programu pražského magistrátu Umění pro město. Celkové náklady na zhotovení uměleckého díla a fontány jsou podle soutěžního zadání 4,5 milionu korun bez DPH.Autor: TZ, red

Letní trhy na náměstí Republiky

Včera v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru