Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vysočanské sídlo Pražských služeb má novou zelenou střechu
Nová úprava střechy Pražských služeb. Foto(2x): JP

Vysočanské sídlo Pražských služeb má novou zelenou střechu

Největší metropolitní svozová společnost Pražské služby nechala na střeše své hlavní administrativní budovy v Praze 9 zhotovit zelenou střechu o rozloze 450 metrů čtverečních. Informoval o tom mluvčí firmy Radim Mana. Nová zelená střecha podle něj naplňuje hned několik ekologických funkcí, které jsou v souladu se strategií adaptace hlavního města na změnu klimatu.  

Projekt poslouží zejména ke zlepší udržení vlhkosti v prostředí. Střecha zabrání odparu dešťové vody a odizoluje poslední patro stavby zejména v letních měsících.

„Naše nová zelená střecha ovlivní tepelný komfort budovy, zlepší její energetickou účinnost a přispěje k poklesu prašnosti v okolí. Záměrně jsme zvolili extenzivní typ střechy, která plní více ekologických funkci. V neposlední řadě vznikne příjemné prostředí pro zaměstnance společnosti,“ sdělil generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

Na střeše rostou například rozhodníky, které nepotřebují pravidelnou zálivku. Na střeše je také cesta z nášlapných kamenů a plácek pro relaxaci.

Původní střecha byla opatřena střešní fólií a byla přístupná pouze za účelem běžné údržby. V rámci realizace projektu došlo k úpravám umožňujícím růst vegetace, navezení a rozprostření substrátů.

Odborná firma vytvořila terénní modelace v podobě kopečků a vysadila suchomilné rostliny, především již zmíněné rozchodníky. V koordinaci s rozložením vegetačních souvrství proběhla také instalace mobiliáře a dalších prvků.

Na novou zelenou střechu se byl minulý týden v pátek podívat s ředitelem Romanem náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). „Líbí se mi. Pražským službám se podařilo skloubit jak ekologické, tak estetické aspekty. Zelené střechy dopomáhají snižování akumulace tepla v zastavěných částech města a přispívají k podpoře vsakování a zadržování srážkové vody," uvedl. 

prazske-sluzby-sidlo

Pohled na sídlo Pražských služeb z Třešňovky

„Střecha Pražských služeb navíc zajímavě opticky navazuje na blízký vrch Třešňovka. Tato aktivita přesně zapadá do koncepce Klimatického plánu hlavního města Prahy a já doufám, že další městské firmy budou Pražské služby následovat a podpoří rozšíření zelené infrastruktury v metropoli,“ dodal .

Projekt zařazen do soutěže

Momentálně je projekt zelené střechy Pražských služeb zařazen do druhého kola soutěže Adapterra Awards 2022, jejímž cílem je hledání a ocenění inspirativních projektů, které pomáhají přizpůsobit města, domy a krajinu klimatické změně.

Nyní projekt musí posoudit odborná porota, která další projekty pošle do veřejného online hlasování. Vítězné soutěžní projekty by měly být známé v listopadu. Záměr a samotná realizace si vyžádali zhruba půl roku. Celkové náklady se pak vyšplhaly asi na dva miliony korun.


Autor: puc

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

PVK: Aktivně přispíváme svými projekty k plnění klimatického plánu Prahy

5. června 2024 v 17:31

Hlavní město Praha přijalo v roce 2019 přelomové usnesení, ve kterém se město dobrovolně zavázalo začít aktivně sledovat a postupně snižovat své přímé i nepřímé emise oxidu uhličitého (CO2). Město tím oficiálně vyhlásilo svůj klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030 ve srovnání...

Testbed jako brána do inovací. Den otevřených dveří představil příklady digitalizace z praxe

4. června 2024 v 11:50

Trendy, vize, technologické inovace i praktická řešení pod taktovkou Průmyslu 4.0 vyvíjená v prostředí průmyslových testbedů. To byla témata Dne otevřených dveří pro Průmysl 4.0, akce, která ve středu 29. května otevřela ředitelům a manažerům výrobních podniků prostory RICAIP Testbedu Praha na...

Do dozorčí rady VIG byli nově zvoleni Kulhánek, Machačová, Simhandl a Svoób

2. června 2024 v 17:12

V pátek 24. května se ve Wiener Stadthalle konala 33. řádná valná hromada společnosti VIENNA INSURANCE GROUP AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG).Jedním z bodů byla i volby do dozorčí rady.

Na veletrh Expo Real míří opět ve společné expozici Praha, Ostrava i Moravskoslezský kraj

27. května 2024 v 11:55

Prestižní developerský veletrh Expo Real se uskuteční ve dnech 7. až 9. října 2024 v německém Mnichově. Prezentují se na něm desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí světa, což jej řadí mezi světově nejvýznamnější investiční veletrhy. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha se této prestižní a...

Další články
Nahoru