Dnes Sobota - prehanky-dest 24°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vysočanské sídlo Pražských služeb má novou zelenou střechu
Nová úprava střechy Pražských služeb. Foto(2x): JP

Vysočanské sídlo Pražských služeb má novou zelenou střechu

Největší metropolitní svozová společnost Pražské služby nechala na střeše své hlavní administrativní budovy v Praze 9 zhotovit zelenou střechu o rozloze 450 metrů čtverečních. Informoval o tom mluvčí firmy Radim Mana. Nová zelená střecha podle něj naplňuje hned několik ekologických funkcí, které jsou v souladu se strategií adaptace hlavního města na změnu klimatu.  

Projekt poslouží zejména ke zlepší udržení vlhkosti v prostředí. Střecha zabrání odparu dešťové vody a odizoluje poslední patro stavby zejména v letních měsících.

„Naše nová zelená střecha ovlivní tepelný komfort budovy, zlepší její energetickou účinnost a přispěje k poklesu prašnosti v okolí. Záměrně jsme zvolili extenzivní typ střechy, která plní více ekologických funkci. V neposlední řadě vznikne příjemné prostředí pro zaměstnance společnosti,“ sdělil generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

Na střeše rostou například rozhodníky, které nepotřebují pravidelnou zálivku. Na střeše je také cesta z nášlapných kamenů a plácek pro relaxaci.

Původní střecha byla opatřena střešní fólií a byla přístupná pouze za účelem běžné údržby. V rámci realizace projektu došlo k úpravám umožňujícím růst vegetace, navezení a rozprostření substrátů.

Odborná firma vytvořila terénní modelace v podobě kopečků a vysadila suchomilné rostliny, především již zmíněné rozchodníky. V koordinaci s rozložením vegetačních souvrství proběhla také instalace mobiliáře a dalších prvků.

Na novou zelenou střechu se byl minulý týden v pátek podívat s ředitelem Romanem náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). „Líbí se mi. Pražským službám se podařilo skloubit jak ekologické, tak estetické aspekty. Zelené střechy dopomáhají snižování akumulace tepla v zastavěných částech města a přispívají k podpoře vsakování a zadržování srážkové vody," uvedl. 

prazske-sluzby-sidlo

Pohled na sídlo Pražských služeb z Třešňovky

„Střecha Pražských služeb navíc zajímavě opticky navazuje na blízký vrch Třešňovka. Tato aktivita přesně zapadá do koncepce Klimatického plánu hlavního města Prahy a já doufám, že další městské firmy budou Pražské služby následovat a podpoří rozšíření zelené infrastruktury v metropoli,“ dodal .

Projekt zařazen do soutěže

Momentálně je projekt zelené střechy Pražských služeb zařazen do druhého kola soutěže Adapterra Awards 2022, jejímž cílem je hledání a ocenění inspirativních projektů, které pomáhají přizpůsobit města, domy a krajinu klimatické změně.

Nyní projekt musí posoudit odborná porota, která další projekty pošle do veřejného online hlasování. Vítězné soutěžní projekty by měly být známé v listopadu. Záměr a samotná realizace si vyžádali zhruba půl roku. Celkové náklady se pak vyšplhaly asi na dva miliony korun.


Autor: puc

EY Světovým podnikatelem roku 2022 se stal Gaston Taratuta z Argentiny

10. června 2022 v 19:44

Vítězem letošního světového finále soutěže EY Podnikatel roku byl na slavnostním ceremoniálu v monackém Salle des Étoiles vyhlášen Gaston Taratuta, zakladatel a generální ředitel argentinské společnosti Aleph Group, Inc. Soutěže se zúčastnilo více než 350 podnikatelů, Gaston Taratuta byl vybrán...

Skanska spouští prodej vysočanského bytového domu Alfred

6. června 2022 v 07:54

Společnost Skanska zahajuje prodej bytů v dalším domě druhé etapy projektu čtvrť Emila Kolbena. Bytový dům Alfred vyroste na 11 tisících m2 a nabídne 179 bytových jednotek. Výstavba začne ke konci letošního roku a její dokončení se předpokládá v roce 2025. 

Téměř tři čtvrtiny sporů se zahraničními prodejci loni vyřešilo ESC

30. května 2022 v 11:40

Čeští spotřebitelé se loni dočkali výrazné pomoci od Evropského spotřebitelského centra (ESC). Jeho právníci úspěšně vyřešili 72 procent jejich sporů s podnikateli z jiných zemí Evropské unie, Norska, Islandu a Velké Británie, a to hlavně v oblasti nákupů přes internet. Nejvyšší mimosoudně...

Konference ve Slovanském domě se zaměřila na digitalizaci a kryptoměny

24. května 2022 v 11:44

Jaký vliv a dopady má digitalizace na vzdělání, životní prostředí a platební systémy? Světoví experti a osobnosti na oblasti informačních technologií, bankovnictví i umění o tématu diskutovali na prestižní mezinárodní konferenci o digitalizaci a kryptoměnách – Platon Life Global Digital Ecosystem...

V dubnu vzniklo 2256 společností, nejméně od září loňského roku

24. května 2022 v 10:34

V dubnu vzniklo v České republice 2 256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 990 společností, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 266 obchodních společností. Vyplývá...

Další články
Nahoru