Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Vysočanská škola U Elektry se začíná stavět, dokončení je v plánu za dva roky
Škola se bude moci pochlubit sportovním zázemím. Plánována je velká tělocvična, gymnastický sál, posilovna a venkovní hřiště. Vizualizace: MČ Praha 9

Vysočanská škola U Elektry se začíná stavět, dokončení je v plánu za dva roky

Základní a mateřskou školu U Elektry v Praze 9 postaví firmy PP 53 a SMP CZ. Ty s nabídkovou cenou 408 545 894 korun bez DPH v dubnu vyhrály výběrové řízení na dodavatele stavby. Praha 9 coby investor v pondělí konsorciu firem předala staveniště. Budova ve Vysočanech by měla být postavená za dva roky.

„Zcela nová ZŠ a MŠ U Elektry bude spádovou školou pro velké rozvojové území Vysočany. Mezi ulicemi Poděbradská a Kolbena, na bývalém vysočanském brownfieldu, v současnosti probíhá nebo je plánována rozsáhlá urbanizace. A převážně bytová výstavba musí jít v těchto nových lokalitách ruku v ruce s veřejnou vybaveností, tedy včetně výstavby školských zařízení,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Základní škola, kterou devátá městská část začíná stavět na svém pozemku v sousedství ulice Sousedíkova, bude pro 1. až 9. ročník, zhruba pro 705 žáků včetně dětí z přípravné třídy. Ve škole bude celkem 30 tříd: jedna přípravná, patnáct pro první stupeň základní školy, osm pro druhý stupeň základní školy a šest odborných učeben – pro informatiku, výtvarnou výchovu, hudební výchovu, multimediální/přednáškovou a dvě jazykové učebny. Prostory tu budou také pro tři třídy mateřské školy se 78 žáky.

„Abychom pozemek co nejefektivněji využili, přiklonili jsme se k projektu, v němž hlavní budovu školy tvoří dvojice navzájem kolmých objektů – čtyřpodlažní rovnoběžný se Sousedíkovou ulicí a třípodlažní. Ke čtyřpodlažní budově pak z druhé strany přiléhá stavba s tělocvičnou a jídelnou,“ vysvětluje místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09).

Projekt také využívá přirozené svažitosti území a celé vstupní podlaží částečně zapouští do terénu. V tomto polosuterénu se nachází hlavní vstup v podobě proskleného atria, dále šatny, vstup do tělocvičen, zázemí a gastroprovoz, kryté parkování. Zelená střecha nad suterénem vytváří vnitřní atrium školy a navazuje na školní zahradu.

Ve čtyřpodlažní budově žáci ze svých tříd uvidí převážně do zahrady školního areálu, naopak speciální učebny jsou orientovány na sever. Dále zde bude sídlit administrativa školy, místo je tu plánováno pro část jídelny s varnou a výdejem jídla a byt školníka.

Třídy mateřské školy, přípravná třída a třídy ročníků prvního stupně jsou projektovány ve třípodlažní budově. Z heren pro předškolní děti v přízemí je navíc přímý přístup na zahradu a na oplocené hřiště mateřské školy. Částečně zelená střecha budovy může být využívána jako letní terasa pro venkovní výuku.

„Jako venkovní hřiště nebo odpočinková terasa bude sloužit i střecha tělocvičny ve třetím objektu, který je částečně zapuštěný v terénu,“ dodává Marek Doležal.

A pro případ, že by tělocvičny využívala ve večerních hodinách veřejnost, je navržen samostatný vstup do nich z východní strany.

Škola byla projektovaná v roce 2013. Žádost o umístění stavby byla na stavební úřad podána v roce 2015 a pravomocné stavební povolení bylo vydáno roku 2020. Prvního kola výběrového řízení na firmu, která školu postaví, se podle zúčastnilo devět uchazečů, druhého kola se zúčastnilo šest zájemců.


Autor: red

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru