Dnes Sobota - obcasny-dest 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Vysočanská škola U Elektry se začíná stavět, dokončení je v plánu za dva roky
Škola se bude moci pochlubit sportovním zázemím. Plánována je velká tělocvična, gymnastický sál, posilovna a venkovní hřiště. Vizualizace: MČ Praha 9

Vysočanská škola U Elektry se začíná stavět, dokončení je v plánu za dva roky

Základní a mateřskou školu U Elektry v Praze 9 postaví firmy PP 53 a SMP CZ. Ty s nabídkovou cenou 408 545 894 korun bez DPH v dubnu vyhrály výběrové řízení na dodavatele stavby. Praha 9 coby investor v pondělí konsorciu firem předala staveniště. Budova ve Vysočanech by měla být postavená za dva roky.

„Zcela nová ZŠ a MŠ U Elektry bude spádovou školou pro velké rozvojové území Vysočany. Mezi ulicemi Poděbradská a Kolbena, na bývalém vysočanském brownfieldu, v současnosti probíhá nebo je plánována rozsáhlá urbanizace. A převážně bytová výstavba musí jít v těchto nových lokalitách ruku v ruce s veřejnou vybaveností, tedy včetně výstavby školských zařízení,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Základní škola, kterou devátá městská část začíná stavět na svém pozemku v sousedství ulice Sousedíkova, bude pro 1. až 9. ročník, zhruba pro 705 žáků včetně dětí z přípravné třídy. Ve škole bude celkem 30 tříd: jedna přípravná, patnáct pro první stupeň základní školy, osm pro druhý stupeň základní školy a šest odborných učeben – pro informatiku, výtvarnou výchovu, hudební výchovu, multimediální/přednáškovou a dvě jazykové učebny. Prostory tu budou také pro tři třídy mateřské školy se 78 žáky.

„Abychom pozemek co nejefektivněji využili, přiklonili jsme se k projektu, v němž hlavní budovu školy tvoří dvojice navzájem kolmých objektů – čtyřpodlažní rovnoběžný se Sousedíkovou ulicí a třípodlažní. Ke čtyřpodlažní budově pak z druhé strany přiléhá stavba s tělocvičnou a jídelnou,“ vysvětluje místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09).

Projekt také využívá přirozené svažitosti území a celé vstupní podlaží částečně zapouští do terénu. V tomto polosuterénu se nachází hlavní vstup v podobě proskleného atria, dále šatny, vstup do tělocvičen, zázemí a gastroprovoz, kryté parkování. Zelená střecha nad suterénem vytváří vnitřní atrium školy a navazuje na školní zahradu.

Ve čtyřpodlažní budově žáci ze svých tříd uvidí převážně do zahrady školního areálu, naopak speciální učebny jsou orientovány na sever. Dále zde bude sídlit administrativa školy, místo je tu plánováno pro část jídelny s varnou a výdejem jídla a byt školníka.

Třídy mateřské školy, přípravná třída a třídy ročníků prvního stupně jsou projektovány ve třípodlažní budově. Z heren pro předškolní děti v přízemí je navíc přímý přístup na zahradu a na oplocené hřiště mateřské školy. Částečně zelená střecha budovy může být využívána jako letní terasa pro venkovní výuku.

„Jako venkovní hřiště nebo odpočinková terasa bude sloužit i střecha tělocvičny ve třetím objektu, který je částečně zapuštěný v terénu,“ dodává Marek Doležal.

A pro případ, že by tělocvičny využívala ve večerních hodinách veřejnost, je navržen samostatný vstup do nich z východní strany.

Škola byla projektovaná v roce 2013. Žádost o umístění stavby byla na stavební úřad podána v roce 2015 a pravomocné stavební povolení bylo vydáno roku 2020. Prvního kola výběrového řízení na firmu, která školu postaví, se podle zúčastnilo devět uchazečů, druhého kola se zúčastnilo šest zájemců.


Autor: red

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Další články
Nahoru