Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vysočanská škola U Elektry se začíná stavět, dokončení je v plánu za dva roky
Škola se bude moci pochlubit sportovním zázemím. Plánována je velká tělocvična, gymnastický sál, posilovna a venkovní hřiště. Vizualizace: MČ Praha 9

Vysočanská škola U Elektry se začíná stavět, dokončení je v plánu za dva roky

Základní a mateřskou školu U Elektry v Praze 9 postaví firmy PP 53 a SMP CZ. Ty s nabídkovou cenou 408 545 894 korun bez DPH v dubnu vyhrály výběrové řízení na dodavatele stavby. Praha 9 coby investor v pondělí konsorciu firem předala staveniště. Budova ve Vysočanech by měla být postavená za dva roky.

„Zcela nová ZŠ a MŠ U Elektry bude spádovou školou pro velké rozvojové území Vysočany. Mezi ulicemi Poděbradská a Kolbena, na bývalém vysočanském brownfieldu, v současnosti probíhá nebo je plánována rozsáhlá urbanizace. A převážně bytová výstavba musí jít v těchto nových lokalitách ruku v ruce s veřejnou vybaveností, tedy včetně výstavby školských zařízení,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Základní škola, kterou devátá městská část začíná stavět na svém pozemku v sousedství ulice Sousedíkova, bude pro 1. až 9. ročník, zhruba pro 705 žáků včetně dětí z přípravné třídy. Ve škole bude celkem 30 tříd: jedna přípravná, patnáct pro první stupeň základní školy, osm pro druhý stupeň základní školy a šest odborných učeben – pro informatiku, výtvarnou výchovu, hudební výchovu, multimediální/přednáškovou a dvě jazykové učebny. Prostory tu budou také pro tři třídy mateřské školy se 78 žáky.

„Abychom pozemek co nejefektivněji využili, přiklonili jsme se k projektu, v němž hlavní budovu školy tvoří dvojice navzájem kolmých objektů – čtyřpodlažní rovnoběžný se Sousedíkovou ulicí a třípodlažní. Ke čtyřpodlažní budově pak z druhé strany přiléhá stavba s tělocvičnou a jídelnou,“ vysvětluje místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09).

Projekt také využívá přirozené svažitosti území a celé vstupní podlaží částečně zapouští do terénu. V tomto polosuterénu se nachází hlavní vstup v podobě proskleného atria, dále šatny, vstup do tělocvičen, zázemí a gastroprovoz, kryté parkování. Zelená střecha nad suterénem vytváří vnitřní atrium školy a navazuje na školní zahradu.

Ve čtyřpodlažní budově žáci ze svých tříd uvidí převážně do zahrady školního areálu, naopak speciální učebny jsou orientovány na sever. Dále zde bude sídlit administrativa školy, místo je tu plánováno pro část jídelny s varnou a výdejem jídla a byt školníka.

Třídy mateřské školy, přípravná třída a třídy ročníků prvního stupně jsou projektovány ve třípodlažní budově. Z heren pro předškolní děti v přízemí je navíc přímý přístup na zahradu a na oplocené hřiště mateřské školy. Částečně zelená střecha budovy může být využívána jako letní terasa pro venkovní výuku.

„Jako venkovní hřiště nebo odpočinková terasa bude sloužit i střecha tělocvičny ve třetím objektu, který je částečně zapuštěný v terénu,“ dodává Marek Doležal.

A pro případ, že by tělocvičny využívala ve večerních hodinách veřejnost, je navržen samostatný vstup do nich z východní strany.

Škola byla projektovaná v roce 2013. Žádost o umístění stavby byla na stavební úřad podána v roce 2015 a pravomocné stavební povolení bylo vydáno roku 2020. Prvního kola výběrového řízení na firmu, která školu postaví, se podle zúčastnilo devět uchazečů, druhého kola se zúčastnilo šest zájemců.


Autor: red

Muž zemřel po pádu z lešení

Včera v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru