Dnes Středa - zatazeno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Výsledky soutěže FILMOVÉ NADACE a Cena prezidenta MFF Karlovy Vary pro Danielu Kolářovou

O podporu se v aktuálním kole scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE ucházelo celkem 111 scénářů od 119 žadatelů. Autoři se v soutěži tematicky zaměřili na dramata všeho druhu (19) společně s komediemi (19). Následovaly pohádky, rodinné filmy, sci-fi a fantasy (12) a thrillery a detektivky (9). Největší skupinu však tvoří různorodá díla nespecifikovaných žánrů.

Počet autorů v porovnání s loňským rokem vzrostl o dvacet. Členové výboru měli z čeho vybírat, k prostudování se sešlo více než jedenáct tisíc stran textu.

Celkem 79 scenáristů obeslalo svými pracemi hlavní kategorii, 40 jich soutěží v kategorii Hvězda zítřka. Ze všech přihlášených se 59 účastní soutěže letos poprvé, což je téměř polovina. Přitom v kategorii Hvězda zítřka soutěží premiérově skoro tři čtvrtiny účastníků, konkrétně 29 autorů ze 40.

Svůj podíl na tom mají studenti FAMU, kteří přihlásili sedm školních či absolventských děl. Scénáře zasílali jako obvykle více muži, kterých byly tři čtvrtiny. Nejmladší autorkou je patnáctiletá studentka, jež se do kategorie Hvězda zítřka přihlásila s hororem inspirovaným počítačovou hrou. Nejstaršímu žadateli je 83 let. Zkušenějších autorů, například scenáristů, režisérů, dramaturgů nebo spisovatelů, je rovných 80.

Přihlášené scénáře hodnotil čtyřčlenný výbor ve složení Ivo Mathé, Ivo Trajkov, Kristián Suda a Zuzana Kopečková. Každý člen výboru přečtl všechna díla z obou soutěžních kategorií. Členové výboru neznali jména autorů prací, které posuzují, všichni soutěžící tak měli stejnou šanci.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary převezme na slavnostním zakončení 57. ročníku karlovarského festivalu herečka Daniela Kolářová. Karlovarský festival uvede jako poctu Daniele Kolářové film Kulový blesk.

„Scénáře musí být zcela nové, které dosud do soutěže nebyly přihlášeny. S dílem totiž nelze soutěžit opakovaně, a to ani po jeho přepracování. Na druhou stranu není na překážku podpora přihlášeného díla například ze Státního fondu kinematografie za podmínky, že nebyla zahájena realizace filmu,“  připomněla Helena Uldrichová, členka správní rady FILMOVÉ NADACE a vedoucí Filmového centra České televize. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v době konání 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který se uskuteční od 30. června do 8. července 2023.

Mezi vítězné autory je nadace rozdělí až 800 tisíc korun

V hlavní kategorii své síly změří scenáristé bez rozdílu věku, v kategorii Hvězda zítřka pak autoři ve věku do 33 let, kteří dosud nemají realizovaný žádný scénář celovečerního filmu. Nadace letos vstoupila do 18. sezony a za dobu svého trvání podpořila už 117 scenáristů a 109 projektů částkou 12,5 milionu korun.

innogy dodává karlovarskému dění tu správnou dávku energie již 28 let

Během 17 let činnosti nadace bylo podle vítězných scénářů natočeno 18 filmů, jež sklidily četné úspěchy na české i mezinárodní scéně. „Z ocenění filmů natočených podle nadací podpořených scénářů mám upřímnou radost. V této souvislosti rozhodně stojí za připomenutí životopisný snímek Il Boemo o osudech skladatele Josefa Myslivečka, který zastupoval Českou republiku v oscarovém klání, získal šest sošek Českých lvů a stal se mimo jiné nejlepším českým celovečerním filmem roku 2022,“ řekl Martin Chalupský, člen správní rady FILMOVÉ NADACE a ředitel komunikace innogy Česká republika.

Do kin vstoupí film Brutální vedro, který je stylovou road movie natočenou podle nadací oceněného scénáře

Divákům by se měl během letošního roku představit snímek natočený podle scénáře oceněného nadací. V létě do kin zamíří stylové road movie Brutální vedro. Scénář Alberta Hospodářského, který je zároveň i režisérem, nadace ocenila v kategorii Hvězda zítřka v roce 2020.


Autor: Hla

Jarní koncert v kostele sv. Michaela Archanděla

Dnes v 07:25

Jarní koncert se koná 1. května v kostele sv. Michaela Archanděla. Vstupné je dobrovolné.

Sunny Swing – Adéla Zejfartová

Dnes v 06:40

Adéla Zejfartová vystoupí v KD Mlejn 25. dubna v 19:0 hodin.

Ladislav Pazdera na Vyšehradě

22. dubna 2024 v 10:31

Ladislav Pazdera se zcela oddal hře na akustickou kytaru a patří ke generaci hudebníků, která vyrostla bez žánrových hranic. Na Vyšehradě zahraje 25. dubna skladby ze svého posledního alba Chiaroscuro, kde zpracovává řadu stylově různorodých vlivů a přetváří je do velmi osobitých a jímavých...

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně

20. dubna 2024 ve 14:10

Jarní část sedmého ročníku festivalu Věčná naděje zakončí dva dramaturgicky výjimečné koncerty formace Petra Ernyei Quartet v čelákovické vile Volman. Pásmo jazzových a židovských písní odehrají 21. a 28. dubna, součástí akce bude také komentovaná prohlídka...

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru

20. dubna 2024 ve 13:17

Ve čtvrtek 25. dubna si budete moci pohovořit s autorkou výstavy Nahoru, která se koná v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2.

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Další články
Nahoru