Výsledky Pocitové mapy poslouží radnici Prahy 9 při tvorbě strategií a projektů
14. února 2022 20:37
Pocitová mapa Prahy 9, která byla aktivní od začátku července do konce října 2020, vznikla na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkaly kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí a klimatických změn, jež ho ovlivňují, a bezpečnosti. Do jejího vytváření se zapojilo celkem 248 respondentů, kteří na mapě vyznačili 3957 záznamů.
„Výsledky Pocitové mapy Prahy 9 budou sloužit při tvorbě strategií a návrhu rozvoje a pro další připravované projekty radnice: pro plánování investičních akcí, vytváření koncepcí dopravy, realizaci odpočinkových ploch nebo jako informace pro městskou policii, kde jsou lokality se zvýšenou kriminalitou,“ říká starosta Tomáš Portlík a dodává: „Věřím, že i díky návrhům nápravných adaptačních opatření od našich občanů, které budeme moci realizovat, dojde ke zlepšení životního prostředí na devítce, a tím i kvality života jejích obyvatel.“
Kvalita ovzduší, dopravní zatížení, bezpečnost, zeleň a horko
Nejvyšší počet záznamů na Pocitové mapě Prahy 9 se týká špatné kvality ovzduší (728 záznamů). Jsou závažné. Odrážejí dopad stacionárních zdrojů v okolí a emisí škodlivin z vysokého stupně dopravního zatížení na ovzduší v oblasti Prahy 9.
Obyvatelé Prahy 9 vyznačili vysoký počet míst (636 záznamů), kde se ve své městské části necítí bezpečně. Zajištění větší bezpečnosti bude úkolem, který je nutno řešit paralelně s návrhem opatření na zmírnění dopadů klimatické změny.
Nedostatek zeleně vyznačili respondenti na 601 místech na devítce. Převážně odpovídají místům, kde lidé pociťují extrémní horko (vyznačených záznamů na horko je 558).
Příjemné prostředí a příjemný teplotní komfort se na Pocitové mapě Prahy 9 objevil v 574 záznamech, což je více než záznamů o místech s extrémním horkem. Na oblasti, kde dochází k výraznému suchu, upozornilo 208 záznamů. Na nedostatečné zasakování srážek ukazuje 237 záznamů.
Kompletní výsledky (původní data) jsou k nahlédnutí v mapových podobách na stránkách MČ Prahy 9 https://www.pocitovemapy.cz/praha9-klima2020/nahled.
„Analýza výsledků Pocitové mapy Prahy 9 nám umožňuje specifikovat rozsah a intenzitu negativních dopadů klimatické změny, zejména extrémního horka, na konkrétních místech v naší městské části, a přijmout opatření na jejich zmírnění nebo nápravu. Řada z nich bude vycházet z podnětů, které respondenti vyznačili v návrhové části Pocitové mapy Prahy 9 a lze je obecně charakterizovat jako využití chladícím účinku vegetace a modro-zelené infrastruktury,“ dodal místostarosta Jan Jarolím.