Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Výsledky Pocitové mapy poslouží radnici Prahy 9 při tvorbě strategií a projektů

Pocitová mapa představuje efektivní nástroj na sběr informací o tom, jak obyvatelé a veřejnost vnímají projevy zkoumaných jevů klimatické změny a bezpečnostní situace a jaké mají představy o možnostech řešení jejich negativních dopadů.

Pocitová mapa Prahy 9, která byla aktivní od začátku července do konce října 2020, vznikla na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkaly kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí a klimatických změn, jež ho ovlivňují, a bezpečnosti. Do jejího vytváření se zapojilo celkem 248 respondentů, kteří na mapě vyznačili 3957 záznamů.

„Výsledky Pocitové mapy Prahy 9 budou sloužit při tvorbě strategií a návrhu rozvoje a pro další připravované projekty radnice: pro plánování investičních akcí, vytváření koncepcí dopravy, realizaci odpočinkových ploch nebo jako informace pro městskou policii, kde jsou lokality se zvýšenou kriminalitou,“ říká starosta Tomáš Portlík a dodává: „Věřím, že i díky návrhům nápravných adaptačních opatření od našich občanů, které budeme moci realizovat, dojde ke zlepšení životního prostředí na devítce, a tím i kvality života jejích obyvatel.“

Kvalita ovzduší, dopravní zatížení, bezpečnost, zeleň a horko
Nejvyšší počet záznamů na Pocitové mapě Prahy 9 se týká špatné kvality ovzduší (728 záznamů). Jsou závažné. Odrážejí dopad stacionárních zdrojů v okolí a emisí škodlivin z vysokého stupně dopravního zatížení na ovzduší v oblasti Prahy 9.

Obyvatelé Prahy 9 vyznačili vysoký počet míst (636 záznamů), kde se ve své městské části necítí bezpečně. Zajištění větší bezpečnosti bude úkolem, který je nutno řešit paralelně s návrhem opatření na zmírnění dopadů klimatické změny.

Nedostatek zeleně vyznačili respondenti na 601 místech na devítce. Převážně odpovídají místům, kde lidé pociťují extrémní horko (vyznačených záznamů na horko je 558).

Příjemné prostředí a příjemný teplotní komfort se na Pocitové mapě Prahy 9 objevil v 574 záznamech, což je více než záznamů o místech s extrémním horkem. Na oblasti, kde dochází k výraznému suchu, upozornilo 208 záznamů. Na nedostatečné zasakování srážek ukazuje 237 záznamů.

Kompletní výsledky (původní data) jsou k nahlédnutí v mapových podobách na stránkách MČ Prahy 9 https://www.pocitovemapy.cz/praha9-klima2020/nahled.

„Analýza výsledků Pocitové mapy Prahy 9 nám umožňuje specifikovat rozsah a intenzitu negativních dopadů klimatické změny, zejména extrémního horka, na konkrétních místech v naší městské části, a přijmout opatření na jejich zmírnění nebo nápravu. Řada z nich bude vycházet z podnětů, které respondenti vyznačili v návrhové části Pocitové mapy Prahy 9 a lze je obecně charakterizovat jako využití chladícím účinku vegetace a modro-zelené infrastruktury,“ dodal místostarosta Jan Jarolím.


Autor: Cen

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

Dnes ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

Dnes v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Den Vltavy 2024

Včera v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Včera v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Včera v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

23. února 2024 v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

23. února 2024 v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru