Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

Výsledky Pocitové mapy poslouží radnici Prahy 9 při tvorbě strategií a projektů

Pocitová mapa představuje efektivní nástroj na sběr informací o tom, jak obyvatelé a veřejnost vnímají projevy zkoumaných jevů klimatické změny a bezpečnostní situace a jaké mají představy o možnostech řešení jejich negativních dopadů.

Pocitová mapa Prahy 9, která byla aktivní od začátku července do konce října 2020, vznikla na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkaly kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí a klimatických změn, jež ho ovlivňují, a bezpečnosti. Do jejího vytváření se zapojilo celkem 248 respondentů, kteří na mapě vyznačili 3957 záznamů.

„Výsledky Pocitové mapy Prahy 9 budou sloužit při tvorbě strategií a návrhu rozvoje a pro další připravované projekty radnice: pro plánování investičních akcí, vytváření koncepcí dopravy, realizaci odpočinkových ploch nebo jako informace pro městskou policii, kde jsou lokality se zvýšenou kriminalitou,“ říká starosta Tomáš Portlík a dodává: „Věřím, že i díky návrhům nápravných adaptačních opatření od našich občanů, které budeme moci realizovat, dojde ke zlepšení životního prostředí na devítce, a tím i kvality života jejích obyvatel.“

Kvalita ovzduší, dopravní zatížení, bezpečnost, zeleň a horko
Nejvyšší počet záznamů na Pocitové mapě Prahy 9 se týká špatné kvality ovzduší (728 záznamů). Jsou závažné. Odrážejí dopad stacionárních zdrojů v okolí a emisí škodlivin z vysokého stupně dopravního zatížení na ovzduší v oblasti Prahy 9.

Obyvatelé Prahy 9 vyznačili vysoký počet míst (636 záznamů), kde se ve své městské části necítí bezpečně. Zajištění větší bezpečnosti bude úkolem, který je nutno řešit paralelně s návrhem opatření na zmírnění dopadů klimatické změny.

Nedostatek zeleně vyznačili respondenti na 601 místech na devítce. Převážně odpovídají místům, kde lidé pociťují extrémní horko (vyznačených záznamů na horko je 558).

Příjemné prostředí a příjemný teplotní komfort se na Pocitové mapě Prahy 9 objevil v 574 záznamech, což je více než záznamů o místech s extrémním horkem. Na oblasti, kde dochází k výraznému suchu, upozornilo 208 záznamů. Na nedostatečné zasakování srážek ukazuje 237 záznamů.

Kompletní výsledky (původní data) jsou k nahlédnutí v mapových podobách na stránkách MČ Prahy 9 https://www.pocitovemapy.cz/praha9-klima2020/nahled.

„Analýza výsledků Pocitové mapy Prahy 9 nám umožňuje specifikovat rozsah a intenzitu negativních dopadů klimatické změny, zejména extrémního horka, na konkrétních místech v naší městské části, a přijmout opatření na jejich zmírnění nebo nápravu. Řada z nich bude vycházet z podnětů, které respondenti vyznačili v návrhové části Pocitové mapy Prahy 9 a lze je obecně charakterizovat jako využití chladícím účinku vegetace a modro-zelené infrastruktury,“ dodal místostarosta Jan Jarolím.


Autor: Cen

V šest U Kalicha

Včera v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

30. března 2023 v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

Další články
Nahoru