Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 3°C
Pátek 2. 12. 2022
Svátek má Blanka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražský život

Výsledky Pocitové mapy poslouží radnici Prahy 9 při tvorbě strategií a projektů

Pocitová mapa představuje efektivní nástroj na sběr informací o tom, jak obyvatelé a veřejnost vnímají projevy zkoumaných jevů klimatické změny a bezpečnostní situace a jaké mají představy o možnostech řešení jejich negativních dopadů.

Pocitová mapa Prahy 9, která byla aktivní od začátku července do konce října 2020, vznikla na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkaly kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí a klimatických změn, jež ho ovlivňují, a bezpečnosti. Do jejího vytváření se zapojilo celkem 248 respondentů, kteří na mapě vyznačili 3957 záznamů.

„Výsledky Pocitové mapy Prahy 9 budou sloužit při tvorbě strategií a návrhu rozvoje a pro další připravované projekty radnice: pro plánování investičních akcí, vytváření koncepcí dopravy, realizaci odpočinkových ploch nebo jako informace pro městskou policii, kde jsou lokality se zvýšenou kriminalitou,“ říká starosta Tomáš Portlík a dodává: „Věřím, že i díky návrhům nápravných adaptačních opatření od našich občanů, které budeme moci realizovat, dojde ke zlepšení životního prostředí na devítce, a tím i kvality života jejích obyvatel.“

Kvalita ovzduší, dopravní zatížení, bezpečnost, zeleň a horko
Nejvyšší počet záznamů na Pocitové mapě Prahy 9 se týká špatné kvality ovzduší (728 záznamů). Jsou závažné. Odrážejí dopad stacionárních zdrojů v okolí a emisí škodlivin z vysokého stupně dopravního zatížení na ovzduší v oblasti Prahy 9.

Obyvatelé Prahy 9 vyznačili vysoký počet míst (636 záznamů), kde se ve své městské části necítí bezpečně. Zajištění větší bezpečnosti bude úkolem, který je nutno řešit paralelně s návrhem opatření na zmírnění dopadů klimatické změny.

Nedostatek zeleně vyznačili respondenti na 601 místech na devítce. Převážně odpovídají místům, kde lidé pociťují extrémní horko (vyznačených záznamů na horko je 558).

Příjemné prostředí a příjemný teplotní komfort se na Pocitové mapě Prahy 9 objevil v 574 záznamech, což je více než záznamů o místech s extrémním horkem. Na oblasti, kde dochází k výraznému suchu, upozornilo 208 záznamů. Na nedostatečné zasakování srážek ukazuje 237 záznamů.

Kompletní výsledky (původní data) jsou k nahlédnutí v mapových podobách na stránkách MČ Prahy 9 https://www.pocitovemapy.cz/praha9-klima2020/nahled.

„Analýza výsledků Pocitové mapy Prahy 9 nám umožňuje specifikovat rozsah a intenzitu negativních dopadů klimatické změny, zejména extrémního horka, na konkrétních místech v naší městské části, a přijmout opatření na jejich zmírnění nebo nápravu. Řada z nich bude vycházet z podnětů, které respondenti vyznačili v návrhové části Pocitové mapy Prahy 9 a lze je obecně charakterizovat jako využití chladícím účinku vegetace a modro-zelené infrastruktury,“ dodal místostarosta Jan Jarolím.


Autor: Cen

Výstava nožů na Novoměstské radnici

Dnes v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

Včera ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Další články
Nahoru