Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Výsledky Pocitové mapy poslouží radnici Prahy 9 při tvorbě strategií a projektů

Pocitová mapa představuje efektivní nástroj na sběr informací o tom, jak obyvatelé a veřejnost vnímají projevy zkoumaných jevů klimatické změny a bezpečnostní situace a jaké mají představy o možnostech řešení jejich negativních dopadů.

Pocitová mapa Prahy 9, která byla aktivní od začátku července do konce října 2020, vznikla na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkaly kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí a klimatických změn, jež ho ovlivňují, a bezpečnosti. Do jejího vytváření se zapojilo celkem 248 respondentů, kteří na mapě vyznačili 3957 záznamů.

„Výsledky Pocitové mapy Prahy 9 budou sloužit při tvorbě strategií a návrhu rozvoje a pro další připravované projekty radnice: pro plánování investičních akcí, vytváření koncepcí dopravy, realizaci odpočinkových ploch nebo jako informace pro městskou policii, kde jsou lokality se zvýšenou kriminalitou,“ říká starosta Tomáš Portlík a dodává: „Věřím, že i díky návrhům nápravných adaptačních opatření od našich občanů, které budeme moci realizovat, dojde ke zlepšení životního prostředí na devítce, a tím i kvality života jejích obyvatel.“

Kvalita ovzduší, dopravní zatížení, bezpečnost, zeleň a horko
Nejvyšší počet záznamů na Pocitové mapě Prahy 9 se týká špatné kvality ovzduší (728 záznamů). Jsou závažné. Odrážejí dopad stacionárních zdrojů v okolí a emisí škodlivin z vysokého stupně dopravního zatížení na ovzduší v oblasti Prahy 9.

Obyvatelé Prahy 9 vyznačili vysoký počet míst (636 záznamů), kde se ve své městské části necítí bezpečně. Zajištění větší bezpečnosti bude úkolem, který je nutno řešit paralelně s návrhem opatření na zmírnění dopadů klimatické změny.

Nedostatek zeleně vyznačili respondenti na 601 místech na devítce. Převážně odpovídají místům, kde lidé pociťují extrémní horko (vyznačených záznamů na horko je 558).

Příjemné prostředí a příjemný teplotní komfort se na Pocitové mapě Prahy 9 objevil v 574 záznamech, což je více než záznamů o místech s extrémním horkem. Na oblasti, kde dochází k výraznému suchu, upozornilo 208 záznamů. Na nedostatečné zasakování srážek ukazuje 237 záznamů.

Kompletní výsledky (původní data) jsou k nahlédnutí v mapových podobách na stránkách MČ Prahy 9 https://www.pocitovemapy.cz/praha9-klima2020/nahled.

„Analýza výsledků Pocitové mapy Prahy 9 nám umožňuje specifikovat rozsah a intenzitu negativních dopadů klimatické změny, zejména extrémního horka, na konkrétních místech v naší městské části, a přijmout opatření na jejich zmírnění nebo nápravu. Řada z nich bude vycházet z podnětů, které respondenti vyznačili v návrhové části Pocitové mapy Prahy 9 a lze je obecně charakterizovat jako využití chladícím účinku vegetace a modro-zelené infrastruktury,“ dodal místostarosta Jan Jarolím.


Autor: Cen

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

Včera v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Jaká bude bobová dráha? Praha 9 zve na setkání nad mapou

Včera ve 12:54

Další ze setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9, tentokrát na téma jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor, se koná dnes, 19. května před bobovou dráhou od 16 do 18 hodin.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

Včera v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Praha 11: Hraní bez hranic

Včera v 09:30

V sobotu 21. května od 10 do 17:30 hodin proběhne v KC Zahrada již desáté Hraní bez hranic, ve kterém můžete navštívit africký kontinent. Připraven je pestrý program pro děti i rodiče.

U Gröbeho vily je nová lípa

Včera v 09:13

Volné rabátko za Gröbeho vilou je již zaplněno, zdobí ho nová lípa. Tu 13. května společně zasadili Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro životní prostředí, a zakladatel CEELI Institutu Homer E. Moyer u příležitosti 20. výročí vzniku institutu.

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

18. května 2022 v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

18. května 2022 v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

18. května 2022 ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

18. května 2022 v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Další články
Nahoru