dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
0°C
pozítří
Pondělí - snih
0°C
Vyšetřovací komise Opencard si předvolá desítky lidí, mezi prvními exnáměstka Blažka
Ilustrační foto: archiv

Vyšetřovací komise Opencard si předvolá desítky lidí, mezi prvními exnáměstka Blažka

Sněmovní vyšetřovací komise kauzy Opencard si pozve na slyšení pražského exnáměstka Rudolfa Blažka (ODS). Předvolat si chce také zástupce auditorské firmy, která pro Prahu zpracovala na projekt Opencard audit, nebo právníka, který kvůli kauze sepsal trestní oznámení. Rozhodli o tom na svém dnešním prvním setkání členové komise.

Předseda komise Bronislav Schwarz (ANO) očekává, že ve Sněmovně nakonec vyslechnou desítky lidí. Komise má za úkol prověřit způsob policejního vyšetřování kauzy. Poslanci ze sněmovní vyšetřovací komise projednávali zejména taktiku a harmonogram vyšetřování. O svém postupu částečně jednali bez účasti médií za zavřenými dveřmi.

Členové komise chtějí případ projednávat od doby, kdy si tehdejší náměstek primátora Blažek nechal zpracovat audit projektu Opencard. Ten ukázal na předražení karty, která dosud Prahu vyšla na asi 1,2 miliardy korun.

Blažka si proto na návrh poslance Ivana Gabala (KDU-ČSL) pozvou na jedno z dalších zasedání, aby jim vysvětlil, proč si audit zadal. Komise vyslechne také členy auditorské firmy AT Kearney, která materiál zpracovala, a právníka Filipa Hajného, který připravil pro tehdejší zastupitelku Janu Ryšlinkovou trestní oznámení.

Námitky z možného konfliktu zájmů

Později by měla být pozvána i Ryšlinková, policejní vyšetřovatelé nebo dozorující státní zástupce. Členové komise chtějí také požádat ministryni Helenu Válkovou, aby jim podala souhrnnou zprávu o stavu vyšetřování. Další zasedání komise se uskuteční příští pátek, první výslechy si její členové naplánovali na 23. dubna.

Poslanci také diskutovali o tom, zda se má práce komise účastnit poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, který pracoval u policie a kauzu Opencard vyšetřoval. Zazněly například námitky z možného konfliktu zájmů.

„Předpokládám, že vyšetřovací komise bude kolektivní orgán a jako kolektivní orgán budeme rozhodovat. To znamená, že moje subjektivní názory nebo subjektivní věci, které bych do kauzy vnášel, kolegové zjistí a samozřejmě pak na ně nebudou brát zřetel," řekl Ondráček.

Pomohou dva policejní vyšetřovatelé

Schwarz ujišťoval, že komisi vnímá velmi vážně a udělá vše pro to, aby se dobrala výsledků, které budou prospěšné pro všechny. Komise si vyžádala od ministra vnitra také dva policejní vyšetřovatele, kteří ji budou pomáhat s prací. Jde o vyšetřovatelku z odboru hospodářské kriminality z Úřadu služby kriminální policie policejního prezidia, která u policie působí už 16 let.

Druhý vyšetřovatel působí v Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi na své poslední schůzi. Za úkol má zhodnotit, jestli policie a státní zástupci v této kauze pracují správně. Kvůli Opencard bylo zatím nepravomocně odsouzeno několik někdejších úředníků.

Autoři projektu z řad městských politiků v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS) vystupovali v roli svědků. Stíhána je kvůli Opencard ale většina členů pozdější městské rady včetně Bémova nástupce, nyní poslance Bohuslava Svobody (ODS) a současného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09).


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru