Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vyšehradský tunel se na tři týdny uzavře, místo tramvají budou cestující vozit i lodě
Vyšehradský tunel patří mezi dopravně frekventované úseky. Foto(3x): Jan Puci

Vyšehradský tunel se na tři týdny uzavře, místo tramvají budou cestující vozit i lodě

Kvůli opravě tramvajové tratě bude velkou část srpna uzavřen Vyšehradský tunel, což prodlouží jízdu řidičům v autech i cestování lidem v MHD, kteří budou muset přesednout na náhradní lodní dopravu, nebo jet oklikou. Serveru Pražský patriot to sdělil pražský dopravní podnik (DPP).

Naposledy se frekventovaná tramvajová trať, po které je vedeno několik linek, opravovala v roce 2008. Byla tehdy ve špatném stavu, Drážní inspekce ji dokonce označila za nebezpečnou a před listopadovou opravou museli jezdit tramvaje skrz tunel krokem. 

vysehradsky-tunel-cedule

Na blížící se uzavření tunelu upozorňují značky

Během opravy, která začne v sobotu 7. a skončí v pátek 27. srpna, DPP vymění část kolejové konstrukce na Výtoni a kolejové oblouky v oblasti Vyšehradského tunelu. Tramvaje nepojedou na zhruba kilometrovém úseku mezi zastávkami Výtoň a Podolská vodárna, neprojedou tudy ani auta. Vozovka sice opravu dle vyjádření Technické správy komunikaci opravu nepotřebuje, ale tunel je příliš úzký na to, aby při výměně kolejí mohla auta místem projíždět. 

Ačkoli výluka začne už za týden, DPP je zatím na informace poměrně skoupý. „Více informací budeme zveřejňovat příští týden, veškeré detaily padnou na tiskové konferenci ve středu,“ sdělila mluvčí podniku Aneta Řehková.

Novináři (a jejich prostřednictvím veřejnost) tak budou podrobně informováni až tři dny před začátkem výluky. DPP sice má na svém webu v sekci Omezení a mimořádné události o výluce zmínku, ale ta se vesměs omezuje jen na informaci, kdy se výluka uskuteční a jakých linek se bude týkat (2, 3, 4, 17, 18, 21, 24, 92). A také na zprávu, jakými kanály bude DPP cestující informovat. 

Na přímé dotazy serveru Pražský patriot DPP přeci jen něco dalšího k výluce sdělil, díky čemuž (a při porovnání s omezeními v roce 2008) lze odhadnout, na co se mají Pražané připravit. 

vysehradsky-tunel-podolske-nabrezi

Portál tunelu na Podolském nábřeží

„Primárně bude náhradní doprava zajištěna lodní dopravou, náhradní autobusová doprava bude ve formě posílené pravidelné autobusové linky, ale také bude možné využít cyklodopravu,“ sdělila Řehková. 

Jak to vypadalo v roce 2008? Motorové lodě pro více než dvě stovky cestujících pendlovaly mezi přístavišti u Výtoně a Podolské vodárny. Pro cyklisty a chodce zůstal Vyšehradský tunel otevřen.

Z nábřeží u vodárny jezdila k stanici metra Pražského povstání náhradní autobusová doprava x-17. V tomto úseku jezdí nyní pravidelná autobusová linka 134, kterou pravděpodobně během srpnové výluky DPP posílí.   

Auta, která pojedou po Podolském nábřeží a budou se chtít dostat do oblasti Výtoně, pojedou přes Pražského povstání, Táborskou, Čiklovou a Vnislavovou ulicí.


Autor: Jan Puci

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

ČD posílí dopravu na sobotní Pochod Praha – Prčice

18. května 2023 ve 12:26

České dráhy výrazně posílí dopravu na 56. ročník Pochodu Praha – Prčice, který se koná už tuto sobotu 20. května. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu o přepravu do míst startů dopravce vypraví na trati z Prahy přes Benešov u Prahy a Olbramovice do Tábora a Sedlčan posilové vlaky a zvětší kapacitu...

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 6: Nové možnosti parkování pro dědinské

16. května 2023 v 08:49

Obyvatelé Dědiny mohou od května parkovat na nevyužívané odstavné ploše v blízkosti sídliště. Praha 6 se na tom dohodla s majitelem pozemku, ministerstvem obrany. Částečně se tak podaří nahradit parkovací místa, která dočasně chybí kvůli stavbě tramvajové trati a...

Rekonstrukce vozovky ve Zlíchovském tunelu omezí dopravu

12. května 2023 v 07:06

Od 12. května od 18 hodin do 14. května, nejpozději do 14 hodin, proběhne druhá etapa rekonstrukce vozovky ve Zlíchovském tunelu.

Další články
Nahoru