Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Vyšehradská odysea provedla proměnami původního Vyšehradského města
Foto: Praha 2 /2X/

Vyšehradská odysea provedla proměnami původního Vyšehradského města

Videomapping promítaný v sobotu večer na Vyšehradské bazilice sv. Petra a Pavla přilákal stovky diváků. Autorský umělecký projekt je oslavou historických počátků české státnosti, které jsou spojeny s letošními významnými výročími: 950 let Vyšehradské baziliky sv. Petra a Pavla a připomínkou 1100 let od úmrtí sv. Ludmily, babičky sv. Václava.
vysehradska-odysea-solc

Příjemný zážitek popřál i místostarosta Dvojky pro kulturu Jaroslav Šolc.

Umělecký projekt vytvářela dlouhodobě Zdeňka Čechová, autorka řady videomappingů, multimediálních koncertů, režisérka a choreografka Křižíkovy fontány, která před zahájením projekce osobně divákům projekt představila a poděkovala za podporu Vyšehradské kapitule a radnici Praze 2.

Projekce provedla diváky proměnami původního Vyšehradského města a historickou přestavbou samotné baziliky. Za zvuku symfonické básně Vyšehrad, z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, obrazově ožily historické osobnosti. Kněžna Libuše věštila budoucí slavné město Prahu, slavnostní průvod trubačů a bubeníků ohlásil příchod krále apod. Závěrečná část audiovizuální projekce pak byla symbolicky věnována sv. Ludmile.


Autor: TZ, red

Po stopách Ludvíka Očenáška se vydají studenti společně se seniory

19. ledna 2022 v 09:29

Ludvík Očenášek, konstruktér, vynálezce a odbojář za první světové války působil nedaleko dnešní litevské ambasády v Praze 5. Očenášek zde instaloval tajnou telefonní stanici, díky které mohl odposlouchávat rozhovory na žhavé lince Vídeň–Berlín. Zprávy pak předával odbojové organizaci Maffie pod...

Praha 5 vydala speciální číslo radničních novin, chce přiblížit problematiku územního rozvoje

18. ledna 2022 v 19:45

Ukázat komplexní proces od myšlenky k realizaci stavebního projektu včetně pravomocí městské části zasahovat do procesu výstavby na svém území. To je hlavní idea speciálu radničního časopisu Pětka, který se rozhodla vydat Praha 5.

Ohlédnutí: Komunikace magistrátu se loni soustředila na očkování, podporu bydlení a pomoc lidem v nouzi

18. ledna 2022 v 11:12

Hlavní město se v roce 2021 při své komunikaci soustředilo mimo témata týkající se koronaviru a očkování také na jiné důležité aspekty života v hlavním městě. Kromě pandemie metropole nejvíce akcentovala podporu pro lidi ve finanční nouzi, ale také energetickou krizí. Ke konci roku převládla také...

Soutěž Popiš památku na české Wikipedii

18. ledna 2022 v 07:33

Jubilejní pátý ročník oblíbené editační soutěže byl zahájen 15. ledna. Až do konce února mohou dobrovolní editoři bojovat o hodnotné ceny. Stačí k tomu jediné – obohatit českou Wikipedii novými články o kulturním dědictví. Je určena jak starým harcovníkům, tak i novým editorům Wikipedie bez...

Dotace v Praze 4: Lhůta pro podání žádostí končí v úterý

16. ledna 2022 v 17:37

Odbor kultury, sportu a dotační politiky Úřadu MČ Praha 4 na facebookovém profilu městské části zveřejnil upozornění pro žadatele v rámci dotačních programů čtvrté městské části.  

Praha 2 si připomíná oběť Jana Palacha

16. ledna 2022 ve 13:00

Dnes si připomínáme oběť studenta Jana Palacha, který svým činem apeloval na ostatní, aby nikdy nepřestali usilovat o demokracii.

Zahradní úpravy ve Vojanových sadech a na Kampě

15. ledna 2022 v 19:43

V příštích týdnech budou probíhat úpravy některých keřových skupin ve Vojanových sadech a v parku Kampa.

Další články
Nahoru