Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Vyšehrad rozšíří vinice, réva poroste i před hradbami
Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě, vinná réva výhledově poroste i na strmém svahu za hradbami (na snímku vlevo). Foto: se svolením Magistrátu hl. m. Prahy

Vyšehrad rozšíří vinice, réva poroste i před hradbami

Na Vyšehradě bylo od středověku několik rozsáhlých vinic, které postupně zanikly. Vinná réva se zde v současnosti pěstuje na několika místech, i když je to jen zlomek původního stavu. V plánu je však založení nových vinic, mohla by se zde výhledově konat ve spolupráci s druhou městskou částí vinobraní. Serveru Pražský patriot to sdělil ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera.

„Počítá se s postupnou obnovou vinic na svahu před hradbami. Je to ta pohledově atraktivní část směrem k Vltavě. V minulosti se tam rozléhaly vinice a sady, které založil zahradní architekt František Thomayer. Necháme tam dožít současnou zeleň, a pak vysadíme vinnou révu,“ plánuje Kučera.

Podle něj budou na Vyšehradě vysazovány i ovocné stromy. Zvažuje se zeleninová zahrada, aby byl podpořen vesnický charakter místa, který tu je podle Kučery patrný už nyní.

Starostce Prahy 2 Janě Černochové (ODS) se rozšiřování vinic na Vyšehradě líbí. „Bylo by fajn, kdyby se v době, kdy organizujeme vinobraní na Grébovce, konalo vinobraní na Vyšehradě. Grébovka praská ve švech, ulevilo by jí to, navíc by si obě vinice mohly navzájem propagovat svá vína. Na Vyšehrad se hodí různé jarmarky, festivaly a podobné akce, vinobraní by mu určitě také slušelo,“ uvedla.

Kučerovi se tento nápad líbí. „Je to dobrý námět, jak ulehčit Grébovce. Máme tu dobré červené i bílé víno. Chceme Vyšehrad více otevřít lidem, aby to bylo místo, kde se setkáte s živou historií a tradicemi. A vinobraní do této filosofie dobře zapadá,“ řekl.

Starostka Černochová a ředitel Kučera včera podepsali memorandum o spolupráci Prahy 2 s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Podpisem dokumentu stvrdili vzájemnou spolupráci v oblasti propagace a prezentace Vyšehradu. Deklarovali tak společnou snahu o další rozvoj území s respektem ke kulturně-historickému dědictví a k dlouhodobým tradicím.

Na Vyšehradě se rozprostíraly vinice na slunných místech už od 10. století, za Karla IV., který se zasadil o pěstování vinné révy v Praze, jich zde přibylo. Jižní vyšehradský svah patřil mezi nejlepší viniční polohy ve městě. Tradovalo se, že pokud se na Vyšehradě dařit vinicím, bude dobře celé české zemi.

S pozdější přestavbou Vyšehradu na pevnost a s dalšími stavebními úpravami réva jen živořila, ale v posledních letech se daří zašlou slávu oprašovat. Před patnácti lety došlo k založení tří malých vinic podél vyhlídkové cesty mezi hradební zdí a Starým purkrabstvím, v mělké navážce nad sklepy a zbytky palácových budov.

Jsou zde pěstovány odrůdy Festival, Marlen a Bianca vedené takzvaně „na hlavu“ na akátových kůlech.

V roce 2002 byl vysazen vinohrad v areálu Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla, před zraky návštěvníku je ukryt za zdmi zahrady. Rostou zde odrůdy Müller Thurgau, Modrý Portugal a Pinot Noir.

Na jižním svahu Vyšehradu bývalo od středověku několik rozsáhlých vinic, které postupně zanikly. Od 50. let minulého století zde sídlí Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí. Před devíti lety se sem vinice vrátila, je pod hradební zdí. Rostou na ní odrůdy Cabernet Cortis, Kofranka a Saphira. Vinice není veřejně přístupná, ale je dobře vidět z vyšehradských hradeb.


Autor: Jan Puci

Webinář: Jak ovlivnit svoji spotřebu a ušetřit za teplo z centrálního zdroje

Včera v 07:45

Odpovědi najdete na webináři Pražské teplárenské, který bude zaměřen na dálkové vytápění v Praze. Zjistíte, které z informací o dálkovém vytápění jsou mýtus a které skutečná fakta.

Praha 2 pomáhá prodejcům zrušených vánočních trhů

3. prosince 2021 v 07:08

Trhovci, kteří museli kvůli koronavirovým opatřením odstrojit stánky vánočních trhů na náměstí Míru, našli zastání u městské části Praha 2. Radnice od nich odkoupila téměř 300 balíčků s drobnými dárky, vínem, vánočním cukrovím, sušenkami a rukodělnými...

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Další články
Nahoru