Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vyšehrad rozšíří vinice, réva poroste i před hradbami
Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě, vinná réva výhledově poroste i na strmém svahu za hradbami (na snímku vlevo). Foto: se svolením Magistrátu hl. m. Prahy

Vyšehrad rozšíří vinice, réva poroste i před hradbami

Na Vyšehradě bylo od středověku několik rozsáhlých vinic, které postupně zanikly. Vinná réva se zde v současnosti pěstuje na několika místech, i když je to jen zlomek původního stavu. V plánu je však založení nových vinic, mohla by se zde výhledově konat ve spolupráci s druhou městskou částí vinobraní. Serveru Pražský patriot to sdělil ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera.

„Počítá se s postupnou obnovou vinic na svahu před hradbami. Je to ta pohledově atraktivní část směrem k Vltavě. V minulosti se tam rozléhaly vinice a sady, které založil zahradní architekt František Thomayer. Necháme tam dožít současnou zeleň, a pak vysadíme vinnou révu,“ plánuje Kučera.

Podle něj budou na Vyšehradě vysazovány i ovocné stromy. Zvažuje se zeleninová zahrada, aby byl podpořen vesnický charakter místa, který tu je podle Kučery patrný už nyní.

Starostce Prahy 2 Janě Černochové (ODS) se rozšiřování vinic na Vyšehradě líbí. „Bylo by fajn, kdyby se v době, kdy organizujeme vinobraní na Grébovce, konalo vinobraní na Vyšehradě. Grébovka praská ve švech, ulevilo by jí to, navíc by si obě vinice mohly navzájem propagovat svá vína. Na Vyšehrad se hodí různé jarmarky, festivaly a podobné akce, vinobraní by mu určitě také slušelo,“ uvedla.

Kučerovi se tento nápad líbí. „Je to dobrý námět, jak ulehčit Grébovce. Máme tu dobré červené i bílé víno. Chceme Vyšehrad více otevřít lidem, aby to bylo místo, kde se setkáte s živou historií a tradicemi. A vinobraní do této filosofie dobře zapadá,“ řekl.

Starostka Černochová a ředitel Kučera včera podepsali memorandum o spolupráci Prahy 2 s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Podpisem dokumentu stvrdili vzájemnou spolupráci v oblasti propagace a prezentace Vyšehradu. Deklarovali tak společnou snahu o další rozvoj území s respektem ke kulturně-historickému dědictví a k dlouhodobým tradicím.

Na Vyšehradě se rozprostíraly vinice na slunných místech už od 10. století, za Karla IV., který se zasadil o pěstování vinné révy v Praze, jich zde přibylo. Jižní vyšehradský svah patřil mezi nejlepší viniční polohy ve městě. Tradovalo se, že pokud se na Vyšehradě dařit vinicím, bude dobře celé české zemi.

S pozdější přestavbou Vyšehradu na pevnost a s dalšími stavebními úpravami réva jen živořila, ale v posledních letech se daří zašlou slávu oprašovat. Před patnácti lety došlo k založení tří malých vinic podél vyhlídkové cesty mezi hradební zdí a Starým purkrabstvím, v mělké navážce nad sklepy a zbytky palácových budov.

Jsou zde pěstovány odrůdy Festival, Marlen a Bianca vedené takzvaně „na hlavu“ na akátových kůlech.

V roce 2002 byl vysazen vinohrad v areálu Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla, před zraky návštěvníku je ukryt za zdmi zahrady. Rostou zde odrůdy Müller Thurgau, Modrý Portugal a Pinot Noir.

Na jižním svahu Vyšehradu bývalo od středověku několik rozsáhlých vinic, které postupně zanikly. Od 50. let minulého století zde sídlí Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí. Před devíti lety se sem vinice vrátila, je pod hradební zdí. Rostou na ní odrůdy Cabernet Cortis, Kofranka a Saphira. Vinice není veřejně přístupná, ale je dobře vidět z vyšehradských hradeb.


Praha 2 zve na Karlovo náměstí. Bude se cvičit jóga

Dnes v 09:08

Pondělí 21. června bude Karlovo náměstí od 16:30 hodin patřit józe.Vstup je zdarma.

Praha 6: Nová komunitní zahradu Na Vypichu

Dnes v 08:10

Na Vypichu vedle prodejny Kaufland vyrostla nová komunitní zahrada. Slavnostní otevření se koná dnes v 15 hodin.

Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Na Petříně se dnes otevírá nové informační centrum pro turisty

Včera v 09:30

Jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek – Petřínská rozhledna dnes otevírá nové informační centrum. Návštěvníci zde získají všechny potřebné turistické informace nebo se dozví řadu zajímavostí, které s rozhlednou a petřínským vrchem souvisí. 

Kampaň s tématem Voda je život ve středu na Vyšehradě

Včera v 09:22

Ve středu 16. června se uskuteční od 9 do 18 hodin na pražském Vyšehradě na ploše před Starým purkrabstvím zábavně-vzdělávací kampaň pro školy a širokou veřejnost s názvem Voda je život. Akci pořádá hlavní město Praha pod záštitou náměstka primátora hlavního města Prahy Petra Hlubučka. Jedná se...

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Další články
Nahoru