Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Vyšehrad rozšíří vinice, réva poroste i před hradbami
Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě, vinná réva výhledově poroste i na strmém svahu za hradbami (na snímku vlevo). Foto: se svolením Magistrátu hl. m. Prahy

Vyšehrad rozšíří vinice, réva poroste i před hradbami

Na Vyšehradě bylo od středověku několik rozsáhlých vinic, které postupně zanikly. Vinná réva se zde v současnosti pěstuje na několika místech, i když je to jen zlomek původního stavu. V plánu je však založení nových vinic, mohla by se zde výhledově konat ve spolupráci s druhou městskou částí vinobraní. Serveru Pražský patriot to sdělil ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera.

„Počítá se s postupnou obnovou vinic na svahu před hradbami. Je to ta pohledově atraktivní část směrem k Vltavě. V minulosti se tam rozléhaly vinice a sady, které založil zahradní architekt František Thomayer. Necháme tam dožít současnou zeleň, a pak vysadíme vinnou révu,“ plánuje Kučera.

Podle něj budou na Vyšehradě vysazovány i ovocné stromy. Zvažuje se zeleninová zahrada, aby byl podpořen vesnický charakter místa, který tu je podle Kučery patrný už nyní.

Starostce Prahy 2 Janě Černochové (ODS) se rozšiřování vinic na Vyšehradě líbí. „Bylo by fajn, kdyby se v době, kdy organizujeme vinobraní na Grébovce, konalo vinobraní na Vyšehradě. Grébovka praská ve švech, ulevilo by jí to, navíc by si obě vinice mohly navzájem propagovat svá vína. Na Vyšehrad se hodí různé jarmarky, festivaly a podobné akce, vinobraní by mu určitě také slušelo,“ uvedla.

Kučerovi se tento nápad líbí. „Je to dobrý námět, jak ulehčit Grébovce. Máme tu dobré červené i bílé víno. Chceme Vyšehrad více otevřít lidem, aby to bylo místo, kde se setkáte s živou historií a tradicemi. A vinobraní do této filosofie dobře zapadá,“ řekl.

Starostka Černochová a ředitel Kučera včera podepsali memorandum o spolupráci Prahy 2 s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Podpisem dokumentu stvrdili vzájemnou spolupráci v oblasti propagace a prezentace Vyšehradu. Deklarovali tak společnou snahu o další rozvoj území s respektem ke kulturně-historickému dědictví a k dlouhodobým tradicím.

Na Vyšehradě se rozprostíraly vinice na slunných místech už od 10. století, za Karla IV., který se zasadil o pěstování vinné révy v Praze, jich zde přibylo. Jižní vyšehradský svah patřil mezi nejlepší viniční polohy ve městě. Tradovalo se, že pokud se na Vyšehradě dařit vinicím, bude dobře celé české zemi.

S pozdější přestavbou Vyšehradu na pevnost a s dalšími stavebními úpravami réva jen živořila, ale v posledních letech se daří zašlou slávu oprašovat. Před patnácti lety došlo k založení tří malých vinic podél vyhlídkové cesty mezi hradební zdí a Starým purkrabstvím, v mělké navážce nad sklepy a zbytky palácových budov.

Jsou zde pěstovány odrůdy Festival, Marlen a Bianca vedené takzvaně „na hlavu“ na akátových kůlech.

V roce 2002 byl vysazen vinohrad v areálu Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla, před zraky návštěvníku je ukryt za zdmi zahrady. Rostou zde odrůdy Müller Thurgau, Modrý Portugal a Pinot Noir.

Na jižním svahu Vyšehradu bývalo od středověku několik rozsáhlých vinic, které postupně zanikly. Od 50. let minulého století zde sídlí Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí. Před devíti lety se sem vinice vrátila, je pod hradební zdí. Rostou na ní odrůdy Cabernet Cortis, Kofranka a Saphira. Vinice není veřejně přístupná, ale je dobře vidět z vyšehradských hradeb.


Autor: Jan Puci

Praha 12 má schválený rozpočet

Dnes ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Dnes v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Dnes v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

Včera ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

Včera v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

Včera v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Další články
Nahoru