dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Dětská PrahaVíkendové tipy

Vyšehrad ožije proměnami

V sobotu 21. května ožije Vyšehrad barvami dvanácti krajů naší země. V parku na Královské a knížecí akropoli, v tajuplném prostoru legend, proběhne již po osmé velkolepé zahájení národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn. Návštěvníkům se poprvé představí 112 zvelebujících proměn dosud opomíjených míst ze všech koutů naší vlasti.

Před 11 hodinou tradičně uvítají návštěvníky vznešené tóny Smetanovy Vltavy z cyklu Má vlast. Slavnost zahájí prezident Asociace Entente Florale CZ Souznění Karel Drhovský s ředitelkou Drahomírou Kolmanovou, ředitel NKP Vyšehrad František Stádník, zástupce Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a představitelé dalších klíčových partnerů. Výjimečné místo zaujme představitel hlavního partnerského kraje, hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák.

Vyhodnoceny budou soutěže proměn ročníku 2015 a arch. Josef Pleskot udělí ceny odborné poroty. Vítězové soutěží Má vlast v srdci Evropy obdrží ocenění od zástupců Památkové komory. Za asistence osobnosti nejpovolanější, pana prof. Jana Pirka, proběhne slavnostní předání Srdce vlasti a kontrola stavu srdcí krajů.

Dopolední blok osvěží svým vystoupením dětský pěvecký sbor Randál z Ústí nad Labem, slavnostní fanfáry zazní v podání studentů Žesťového souboru Deylovy konzervatoře Praha. Odpolední Vyšehrad rozezní cimbálová muzika Kunovjané.

Poctu stromům udělí známý český botanik Mgr. Václav Větvička a PhDr. Marie Hrušková. Spolu se zástupci Zlínského kraje a přítomnými návštěvníky vysadí potomka památné hrušně z Dobrotic u Kroměříže a představí novou publikaci Poselství stromů.

Poté se představí v celé své kráse 112 zvelebených míst na výstavních panelech. Práci šikovných učňů opět předvedou střední odborná učiliště Domažlice a Praha 2.

Ochutnáte též jídla restaurace U Šemíka, zvěřinový guláš ze Šumavy a letos poprvé navaří starostové.

Slavnost je celodenním přátelským setkáním autorů proměn a obyvatel a starostů měst a obcí z celé naší země. Setkání doprovodí vystoupení Spirituál kvintetu.

Po celý den bude probíhat program pro děti Dětský ráj s tematikou Karla IV., kreativní tvoření, neviditelná výstava, neviditelný labyrint, ukázky práce slepeckých psů a mnoho dalšího. Představí se tradiční jarmark s českými a moravskými specialitami, držitelé Regionálních značek kvality z celé republiky, proběhne ukázka řemesel s možností jejich vyzkoušení.

Návštěvníci slavnosti budou mít po celý den možnost navštívit památky Vyšehradu za symbolické vstupné, včetně prohlídek s průvodci.

Výjimečně bude v určené hodiny otevřena hrobka významných osobností Slavín s odborným výkladem Mgr. Václava Potočka.

V bazilice sv. Petra a Pavla zazní překrásná zvonkohra v podání skupiny Zvonky dobré zprávy.

Panely výstavy zůstanou na Vyšehradě do 30. června. Se začátkem prázdnin se jednotlivé kolekce vydají na svou roční pouť po celé naší vlasti.

Program:

11.00 Dětský pěvecký sbor Randál, úvodní slovo

Vyhlášení vítězů soutěží Má vlast v srdci Evropy a Má vlast cestami proměn 2015 – hlasování

veřejnosti a odborné poroty, arch. Josef Pleskot

ZAHÁJENÍ ROČNÍKU 2016 – Blanka Stehlíková

12.00 Vyšehradské zvony, PŘEDÁNÍ SRDCE VLASTI – Ústecký a Zlínský kraj

SETKÁNÍ SRDCÍ – prof. Jan Pirk a zástupci krajů

12.30 Cimbálová muzika Kunovjané

Příjezd Jeho Veličenstva, náprava historické křivdy

13.15 POCTA STROMŮM – Společná výsadba hrušně z Dobrotic u Kroměříže – Mgr. Václav Větvička, hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák a všichni přítomní. Křest brožury Potomci památných stromů na Vyšehradě – PhDr. Marie Hrušková. Autogramiáda knih – Václav Větvička, Marie Hrušková

14.00 Cimbálová muzika Kunovjané, PŘEDSTAVENÍ PROMĚN ROČNÍKU 2016

15.00 Spirituál kvintet

16.00 Procházka Vyšehradem s průvodci – MgA. Jakub Tejkl a Mgr. Ladislav Varadzin

10–14 Otevřena bazilika sv. Petra a Pavla

16–17.30 Otevřen Slavín, průvodce – Mgr. Václav Potoček, kostel Stětí sv. Jana Křtitele a bazilika sv. Vavřince

9.30–18 Stálé expozice Vyšehradu – gotický sklep, Cihelná brána a Galerie – vstupné 5 Kč

11.00–16.30 Dětský koutek – spolupráce Jedličkův ústav a škola, Země lidí o.p.s.a Neviditelná výstava

17.00 Zvonky dobré zprávy – koncert v bazilice sv. Petra a Pavla

Závěrečný společný přípitek – park Královská a knížecí akropole

 

 

 


Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

13. prosince 2017 v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Dětem nestačí jen předčítat. Příběhy je musíme naučit vnímat a přemýšlet o nich

6. prosince 2017 ve 13:24

Předčítání s porozuměním je aktivita podporující čtenářskou pregramotnost. Je to interaktivní proces, při kterém je potřeba posluchače vtáhnout do děje. Dítě by mělo mít prostor pro vlastní komentář k obrázkům, mělo by se naučit odpovídat na otázky týkající se textu, interpretovat děj a formulovat...

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru