Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výsadek syslů se chystá do ohrady s koni Převalského na Dívčích hradech
Syslové patří mezi takzvané zemní veverky. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Výsadek syslů se chystá do ohrady s koni Převalského na Dívčích hradech

Příští rok na jaře by měla být v horní části Zoo Praha zpřístupněna nová expozice s koni Převalského, jedním za symbolů zahrady. Do té doby uvidí Pražané koně pouze na Dívčích hradech, kde se prohání již šestičlenné stádo. To se možná na jaře rozroste, dvě samice jsou asi březí. Další novinkou v ohradě bude vypuštění syslů. Server Pražský patriot o tom informoval ředitel trojské zahrady Miroslav Bobek.

Nový expoziční celek koní Převalského a dalších zástupců fauny vnitřní Asie právě vzniká v jihovýchodní části takzvaných Plání v horní části Zoo Praha. „Koně Převalského jsou ikonickými zvířaty Zoo Praha. Přeměna Plání právě proto začíná jejich stájemi a výběhy, které doplní expozice dalších zvířat, například kočkovité šelmy manula nebo zvířete-legendy olgoje chorchoje,“ sdělil ředitel.

Dlouhodobý plán přestavby Plání v horní části zoo započal odstraněním původních stájí koně Převalského v předloňském roce, následovalo rozšíření vodojemu a loni v říjnu započaly stavební práce na expozičním celku koní Převalského.

Po jeho dokončení bude postupně následovat přestavba dalších úseků Plání až po občerstvení Obora. Po dokončení se tak do Zoo Praha vrátí i nosorožci.

Na pražských Dívčích hradech je nyní k vidění šestihlavé stádo koní Převalského, které je tvořeno valachem Nepomukem a klisnami Veredou, Xicarou, Gruhne, Khamiinou a Lanou. Poslední dvě z uvedených klisen byly loni na čas umístěny do chovné stanice v Dolním Dobřejově a připuštěny s hřebcem Granolou.

„Pro postupné připouštění klisen v Dolním Dobřejově jsme se rozhodli, aby nedošlo k synchronnímu zabřeznutí všech klisen a měli jsme tak dostatek času na vhodné umístění narozených hříbat. Zda klisny Khamiina a Lana úspěšně zabřezly, zatím nevíme, případné nejbližší termíny porodu by připadly na přelomu března a dubna,“ vysvětluje kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová. 

Sysel na Dívčí hrady 

Kromě pravděpodobného rozšíření stáda koní bude další letošní novinkou založení kolonie sysla obecného v ohradě na Dívčích hradech. Zoo Praha v minulosti vytvořila ve svém areálu nad výběhem žiraf syslí kolonii, jejíž příslušníci již byli vypuštěni v Českém středohoří a letos v létě by někteří jedinci měli být umístěni právě na Dívčích hradech. Zahrada se tak podílí na projektu návratu kriticky ohroženého sysla obecného do české přírody.

„V ohradě pro koně Převalského na Dívčích hradech letos vybudujeme voliéru, která bude sysly chránit. Dříve žili syslové i v této části Prahy, takže půjde o jejich návrat. Předpokládáme, že v ohradě pro převaláky pro ně budou natolik vhodné podmínky, že se odtud posléze rozšíří i do okolí,“ uvedl Miroslav Bobek. 

Sysel obecný měl ještě před patnácti lety největší kolonii v Česku na parcelách letňanského letiště, na základě sledování odborníků se počty odhadovaly na minimálně 600 jedinců. Letiště bylo dokonce kvůli ochraně syslů vyhlášeno národní přírodní památkou. Postupně zde však sysli vyhynuli.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru