Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Výsadek syslů se chystá do ohrady s koni Převalského na Dívčích hradech
Syslové patří mezi takzvané zemní veverky. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Výsadek syslů se chystá do ohrady s koni Převalského na Dívčích hradech

Příští rok na jaře by měla být v horní části Zoo Praha zpřístupněna nová expozice s koni Převalského, jedním za symbolů zahrady. Do té doby uvidí Pražané koně pouze na Dívčích hradech, kde se prohání již šestičlenné stádo. To se možná na jaře rozroste, dvě samice jsou asi březí. Další novinkou v ohradě bude vypuštění syslů. Server Pražský patriot o tom informoval ředitel trojské zahrady Miroslav Bobek.

Nový expoziční celek koní Převalského a dalších zástupců fauny vnitřní Asie právě vzniká v jihovýchodní části takzvaných Plání v horní části Zoo Praha. „Koně Převalského jsou ikonickými zvířaty Zoo Praha. Přeměna Plání právě proto začíná jejich stájemi a výběhy, které doplní expozice dalších zvířat, například kočkovité šelmy manula nebo zvířete-legendy olgoje chorchoje,“ sdělil ředitel.

Dlouhodobý plán přestavby Plání v horní části zoo započal odstraněním původních stájí koně Převalského v předloňském roce, následovalo rozšíření vodojemu a loni v říjnu započaly stavební práce na expozičním celku koní Převalského.

Po jeho dokončení bude postupně následovat přestavba dalších úseků Plání až po občerstvení Obora. Po dokončení se tak do Zoo Praha vrátí i nosorožci.

Na pražských Dívčích hradech je nyní k vidění šestihlavé stádo koní Převalského, které je tvořeno valachem Nepomukem a klisnami Veredou, Xicarou, Gruhne, Khamiinou a Lanou. Poslední dvě z uvedených klisen byly loni na čas umístěny do chovné stanice v Dolním Dobřejově a připuštěny s hřebcem Granolou.

„Pro postupné připouštění klisen v Dolním Dobřejově jsme se rozhodli, aby nedošlo k synchronnímu zabřeznutí všech klisen a měli jsme tak dostatek času na vhodné umístění narozených hříbat. Zda klisny Khamiina a Lana úspěšně zabřezly, zatím nevíme, případné nejbližší termíny porodu by připadly na přelomu března a dubna,“ vysvětluje kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová. 

Sysel na Dívčí hrady 

Kromě pravděpodobného rozšíření stáda koní bude další letošní novinkou založení kolonie sysla obecného v ohradě na Dívčích hradech. Zoo Praha v minulosti vytvořila ve svém areálu nad výběhem žiraf syslí kolonii, jejíž příslušníci již byli vypuštěni v Českém středohoří a letos v létě by někteří jedinci měli být umístěni právě na Dívčích hradech. Zahrada se tak podílí na projektu návratu kriticky ohroženého sysla obecného do české přírody.

„V ohradě pro koně Převalského na Dívčích hradech letos vybudujeme voliéru, která bude sysly chránit. Dříve žili syslové i v této části Prahy, takže půjde o jejich návrat. Předpokládáme, že v ohradě pro převaláky pro ně budou natolik vhodné podmínky, že se odtud posléze rozšíří i do okolí,“ uvedl Miroslav Bobek. 

Sysel obecný měl ještě před patnácti lety největší kolonii v Česku na parcelách letňanského letiště, na základě sledování odborníků se počty odhadovaly na minimálně 600 jedinců. Letiště bylo dokonce kvůli ochraně syslů vyhlášeno národní přírodní památkou. Postupně zde však sysli vyhynuli.


Autor: Jan Puci

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru