Dnes Pátek - polojasno 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výsadba zeleně na střechách Křižíkových pavilonů začne na podzim
Střechy Křižikových pavilonů se dočkají úprav. Foto: Jiří Šebek / Výstaviště Praha

Výsadba zeleně na střechách Křižíkových pavilonů začne na podzim

Výsadba zeleně na střechách Křižíkových pavilonů na Výstavišti v Bubenči začne letos na podzim. Zelené střechy s odpočinkovými plochami, běžeckým oválem či bufetem se návštěvníkům otevřou příští rok na jaře. Na dotaz ČTK to řekl ředitel Výstaviště Tomáš Hübl. Vedení firmy nyní opravuje Průmyslový palác a od září bude pokračovat v opravě divadla Spirála.

Upravena bude podle Hübla také instalace Maroldova panoráma, která zobrazuje Bitvu u Lipan. Hotova už je hlavní část oprav budov Lapidária a opraveny jsou cesty v areálu. Výstaviště je městskou firmou a kromě areálu v Bubenči má na starosti také Holešovickou tržnici.

„Je hotova hydroizolace (na střechách Křižíkových pavilonů), jsou hotovy terasy a připravuje se poslední fáze, kterou je výsadba zeleně. Ta by se měla začít ještě na podzim letošního roku," řekl Hübl. Střechy by měly být pro veřejnost zpřístupněny od jara příštího roku. „Součástí toho je i bufet. Část střech bude sloužit k pronájmu pro soukromé akce, svatby, oslavy a podobně," uvedl.

Střešní terasy se zelení budou na střechách všech čtyř pavilonů. Na větších dvou to budou nižší výsadby a měly by to působit jako zelený ostrov, jehož součástí bude také zastínění nebo drobné vodní prvky. Na velké budově označené písmenem B bude tartanový okruh pro běh.

Revitalizace střech pavilonů a vznik pobytových zón na nich navazuje na rekonstrukci Křižíkových pavilonů, kterou zahájila Praha v roce 2020. První byla dokončena oprava pavilonu D, který se po rekonstrukci otevřel předloni.

Dělníci v areálu dokončili hlavní část oprav Lapidária, to znamená, že hotovy jsou střechy a fasády a nyní se chystá druhá část oprav, a sice štuků či soch. „Dokončena je obnova cestní sítě, dokončily se drobné detaily dodláždění okolo Křižíkových pavilonů,“ řekl Hübl.

V divadle Spirála od září začnou dělníci dodělávat interiéry a částečně divadelní technologie a zejména povrchy stěn, dokončí vzduchotechniku a technologie, podlahy a firma nakoupí vybavení jednotlivých místností. Lidem by se divadlo mělo otevřít v září příštího roku. V případě Lapidária pak začne oprava fasád zřejmě příští rok na jaře.

Maroldovo panoráma bude oživeno multimediálními prvky, které divákům představí samotný obraz a přiblíží jeho zajímavé prvky. Na rozdíl od nynějších informačních panelů, které vyprávějí o vojenských strategiích a dění na bitevním poli, bude nový program spíš o malíři Luďku Maroldovi, a sice proč si vybral právě bitvu u Lipan apod. Opravu návštěvnických prostor plánuje Výstaviště v zimních měsících, kdy je panoráma uzavřeno.

Dělníci v minulém týdnu začali vztyčovat novou ocelovou konstrukci dostavovaného křídla Průmyslového paláce, které vyhořelo v roce 2008. Práce potrvají několik měsíců. Stavebníci také opravují technologické kanály v podzemí, snímají původní ocelovou konstrukci střední haly a opravují betonovou konstrukci. Zahájili opravu vitráží a dalších uměleckých prvků.


Autor: ČTK

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru