Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Výsadba zeleně na střechách Křižíkových pavilonů začne na podzim
Střechy Křižikových pavilonů se dočkají úprav. Foto: Jiří Šebek / Výstaviště Praha

Výsadba zeleně na střechách Křižíkových pavilonů začne na podzim

Výsadba zeleně na střechách Křižíkových pavilonů na Výstavišti v Bubenči začne letos na podzim. Zelené střechy s odpočinkovými plochami, běžeckým oválem či bufetem se návštěvníkům otevřou příští rok na jaře. Na dotaz ČTK to řekl ředitel Výstaviště Tomáš Hübl. Vedení firmy nyní opravuje Průmyslový palác a od září bude pokračovat v opravě divadla Spirála.

Upravena bude podle Hübla také instalace Maroldova panoráma, která zobrazuje Bitvu u Lipan. Hotova už je hlavní část oprav budov Lapidária a opraveny jsou cesty v areálu. Výstaviště je městskou firmou a kromě areálu v Bubenči má na starosti také Holešovickou tržnici.

„Je hotova hydroizolace (na střechách Křižíkových pavilonů), jsou hotovy terasy a připravuje se poslední fáze, kterou je výsadba zeleně. Ta by se měla začít ještě na podzim letošního roku," řekl Hübl. Střechy by měly být pro veřejnost zpřístupněny od jara příštího roku. „Součástí toho je i bufet. Část střech bude sloužit k pronájmu pro soukromé akce, svatby, oslavy a podobně," uvedl.

Střešní terasy se zelení budou na střechách všech čtyř pavilonů. Na větších dvou to budou nižší výsadby a měly by to působit jako zelený ostrov, jehož součástí bude také zastínění nebo drobné vodní prvky. Na velké budově označené písmenem B bude tartanový okruh pro běh.

Revitalizace střech pavilonů a vznik pobytových zón na nich navazuje na rekonstrukci Křižíkových pavilonů, kterou zahájila Praha v roce 2020. První byla dokončena oprava pavilonu D, který se po rekonstrukci otevřel předloni.

Dělníci v areálu dokončili hlavní část oprav Lapidária, to znamená, že hotovy jsou střechy a fasády a nyní se chystá druhá část oprav, a sice štuků či soch. „Dokončena je obnova cestní sítě, dokončily se drobné detaily dodláždění okolo Křižíkových pavilonů,“ řekl Hübl.

V divadle Spirála od září začnou dělníci dodělávat interiéry a částečně divadelní technologie a zejména povrchy stěn, dokončí vzduchotechniku a technologie, podlahy a firma nakoupí vybavení jednotlivých místností. Lidem by se divadlo mělo otevřít v září příštího roku. V případě Lapidária pak začne oprava fasád zřejmě příští rok na jaře.

Maroldovo panoráma bude oživeno multimediálními prvky, které divákům představí samotný obraz a přiblíží jeho zajímavé prvky. Na rozdíl od nynějších informačních panelů, které vyprávějí o vojenských strategiích a dění na bitevním poli, bude nový program spíš o malíři Luďku Maroldovi, a sice proč si vybral právě bitvu u Lipan apod. Opravu návštěvnických prostor plánuje Výstaviště v zimních měsících, kdy je panoráma uzavřeno.

Dělníci v minulém týdnu začali vztyčovat novou ocelovou konstrukci dostavovaného křídla Průmyslového paláce, které vyhořelo v roce 2008. Práce potrvají několik měsíců. Stavebníci také opravují technologické kanály v podzemí, snímají původní ocelovou konstrukci střední haly a opravují betonovou konstrukci. Zahájili opravu vitráží a dalších uměleckých prvků.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru