dnes
Neděle - mlha
0°C
zítra
Pondělí - zatazeno
4°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
6°C
Výsadba nových stromů probíhá v Praze 12 na sídlištích, náměstích i podél polních cest
Na konci letošního září bylo vysazeno pět desítek stromů podél nové polní cesty mezi Točnou a Dolními Břežany. Foto: Facebook Jan Adamec

Výsadba nových stromů probíhá v Praze 12 na sídlištích, náměstích i podél polních cest

Nová cesta v polích mezi Točnou a Dolními Břežany bude po celé své délce osázena dvouřadou alejí. Stromy nově porostou v Praze 12 také u dalších cest, v revitalizovaných parcích a na sídlištích. Zkušebně budou na doporučení odborníků vysazovány některé jižní druhy dřevin, které snáší sucho a extrémní teplo.

Prvních šest desítek stromů mezi Točnou a Dolními Břežany bylo vysazeno na konci září. Akce proběhla v režii spolku ekologů Pražská pastvina ve spolupráci se zaměstnanci firmy DHL, která tak symbolicky kompenzuje svou uhlíkovou stopu. „Bylo to skvělé, sice velmi organizačně náročné, ale počasí nám to nakonec vynahradilo a zadařilo se. Pokud bude zájem, pomůžeme rádi i příště,“ uvedla Monika Cholenská z týmu dobrovolníků DHL IT Services.

Polní cestu bude v cílovém stavu lemovat téměř 150 stromů. Slivoní, višní, třešní a jabloní. Zbytek bude zasazen během podzimu společnými silami radnic Prahy 12 a Dolních Břežan.

„Letos ještě budeme sázet 50 stromů a 1400 keřů podél polní cesty z Cholupic na letiště. Dále 40 stromů v ulici K Dýmači, která přechází na polní cestu. Na tyto projekty jsme získali dotace od pražského magistrátu a z dotačního programu Ministerstva životního prostředí,“ uvedl starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti s podporou Zelených).

Radnice podle něj chce ještě letos požádat o finance z nového dotačního programu ministerstva na zhruba 50 dubů kolem polní cesty k památnému dubu na Točné. Dvanáctá městská část také uvažuje o rozhazování semen a plodů kolem polních cest.

Spolupráce s firmami je výhodná

Podle starosty Adamce chce „dvanáctka“ nadále spolupracovat při vysazování stromů se soukromým sektorem. „Zatím nám firemní dobrovolníky zprostředkoval spolek Pražská pastvina. Měli jsme jednání i se společností Sázíme stromy, která by nám mohla napomoci zajistit spolupráci firem v příštím roce. Za zprostředkování městská část nic neplatí, náklady na výsadby i organizační zajištění zprostředkovatelským spolkem hradí soukromé společnosti,“ sdělil.

Stromy kromě firemních zaměstnanců sází ve svém volném čase například i hasiči a další dobrovolníci. Nabízí se děti ze škol, například ze ZŠ Na Beránku.

Aktuálně má Praha 12 předběžně rozjednáno, že firma vyrábějící vodovodní baterie pravděpodobně zafinancuje a realizuje výsadbu stromů a instalaci nádrží na dešťovou vodu do jedné z mateřských školek.

Výsadba na sídlištích a v parcích

V sídlištích dosadí Praha 12 asi 120 stromů místo těch, které dožily. Některá sídliště, například Kamýk, jsou založena na navážkách, kde se stromům nedaří. V kombinaci s drsnějším prostředím (silný vítr, v létě sucho) již řada stromů uhynula a budou proto nahrazovány odolnějšími druhy.

„Zkušebně chceme vysadit na základě doporučení odborníků některé jižní druhy, které snáší sucho a extrémní teplo, například cedr libanonský. Dosazujeme stromy kolem dětských hřišť, aby je poskytovaly stín dětem. Nově jsme se rozhodli vysazovat na sídlištích třešně, abychom pro prvomájový polibek nemuseli chodit daleko,“ uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (Piráti s podporou Zelených).

Letos ještě bude na sídlištích v Praze 12 vysazeno 120 stromů. Dalších zhruba 100 stromů vysadí městská část při revitalizaci parků, například na Komořanském náměstí a v ulici Povodňová.

„I v příštím roce počítáme s tím, že budeme hledat dotační příležitosti pro zajištění financí na další výsadby. Výsadba stromů je jednou z našich priorit, jako dobrý hospodář však šetříme náš rozpočet a hledáme maximum financí z externích zdrojů,“ dodala místostarostka Eva Tylová.

Při realizaci projektů podle ní pomáhá nejen odbor životního prostředí úřadu dvanácté městské části a v iniciační fázi i žádostech o dotace bioložka Veronika Oušková.


Praha se připojí k výzvě evropských měst ohledně platforem pro krátkodobé ubytování

Dnes v 09:29

Praha se připojí k výzvě několika evropských měst Evropské komisi, aby začala řešit celoevropskou regulaci platforem pro krátkodobé ubytování typu Airbnb. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. Město také jedná s ministerstvem pro místní rozvoj o národní regulaci, dva předchozí návrhy Poslanecká...

Dotace od hlavního města podpoří výstavu dostupného bydlení, rozhodli zastupitelé

Dnes v 09:19

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo poskytnutí dotací z Fondu rozvoje dostupného bydlení městské části Praha – Ďáblice ve výši 17 milionů korun a městské části Praha – Lysolaje ve výši 89 milionů korun. Finanční prostředky budou využity k podpoře vybudování...

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

22. ledna 2020 v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru