Dnes Pátek - oblacno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Výsadba nových stromů probíhá v Praze 12 na sídlištích, náměstích i podél polních cest
Na konci letošního září bylo vysazeno pět desítek stromů podél nové polní cesty mezi Točnou a Dolními Břežany. Foto: Facebook Jan Adamec

Výsadba nových stromů probíhá v Praze 12 na sídlištích, náměstích i podél polních cest

Nová cesta v polích mezi Točnou a Dolními Břežany bude po celé své délce osázena dvouřadou alejí. Stromy nově porostou v Praze 12 také u dalších cest, v revitalizovaných parcích a na sídlištích. Zkušebně budou na doporučení odborníků vysazovány některé jižní druhy dřevin, které snáší sucho a extrémní teplo.

Prvních šest desítek stromů mezi Točnou a Dolními Břežany bylo vysazeno na konci září. Akce proběhla v režii spolku ekologů Pražská pastvina ve spolupráci se zaměstnanci firmy DHL, která tak symbolicky kompenzuje svou uhlíkovou stopu. „Bylo to skvělé, sice velmi organizačně náročné, ale počasí nám to nakonec vynahradilo a zadařilo se. Pokud bude zájem, pomůžeme rádi i příště,“ uvedla Monika Cholenská z týmu dobrovolníků DHL IT Services.

Polní cestu bude v cílovém stavu lemovat téměř 150 stromů. Slivoní, višní, třešní a jabloní. Zbytek bude zasazen během podzimu společnými silami radnic Prahy 12 a Dolních Břežan.

„Letos ještě budeme sázet 50 stromů a 1400 keřů podél polní cesty z Cholupic na letiště. Dále 40 stromů v ulici K Dýmači, která přechází na polní cestu. Na tyto projekty jsme získali dotace od pražského magistrátu a z dotačního programu Ministerstva životního prostředí,“ uvedl starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti s podporou Zelených).

Radnice podle něj chce ještě letos požádat o finance z nového dotačního programu ministerstva na zhruba 50 dubů kolem polní cesty k památnému dubu na Točné. Dvanáctá městská část také uvažuje o rozhazování semen a plodů kolem polních cest.

Spolupráce s firmami je výhodná

Podle starosty Adamce chce „dvanáctka“ nadále spolupracovat při vysazování stromů se soukromým sektorem. „Zatím nám firemní dobrovolníky zprostředkoval spolek Pražská pastvina. Měli jsme jednání i se společností Sázíme stromy, která by nám mohla napomoci zajistit spolupráci firem v příštím roce. Za zprostředkování městská část nic neplatí, náklady na výsadby i organizační zajištění zprostředkovatelským spolkem hradí soukromé společnosti,“ sdělil.

Stromy kromě firemních zaměstnanců sází ve svém volném čase například i hasiči a další dobrovolníci. Nabízí se děti ze škol, například ze ZŠ Na Beránku.

Aktuálně má Praha 12 předběžně rozjednáno, že firma vyrábějící vodovodní baterie pravděpodobně zafinancuje a realizuje výsadbu stromů a instalaci nádrží na dešťovou vodu do jedné z mateřských školek.

Výsadba na sídlištích a v parcích

V sídlištích dosadí Praha 12 asi 120 stromů místo těch, které dožily. Některá sídliště, například Kamýk, jsou založena na navážkách, kde se stromům nedaří. V kombinaci s drsnějším prostředím (silný vítr, v létě sucho) již řada stromů uhynula a budou proto nahrazovány odolnějšími druhy.

„Zkušebně chceme vysadit na základě doporučení odborníků některé jižní druhy, které snáší sucho a extrémní teplo, například cedr libanonský. Dosazujeme stromy kolem dětských hřišť, aby je poskytovaly stín dětem. Nově jsme se rozhodli vysazovat na sídlištích třešně, abychom pro prvomájový polibek nemuseli chodit daleko,“ uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (Piráti s podporou Zelených).

Letos ještě bude na sídlištích v Praze 12 vysazeno 120 stromů. Dalších zhruba 100 stromů vysadí městská část při revitalizaci parků, například na Komořanském náměstí a v ulici Povodňová.

„I v příštím roce počítáme s tím, že budeme hledat dotační příležitosti pro zajištění financí na další výsadby. Výsadba stromů je jednou z našich priorit, jako dobrý hospodář však šetříme náš rozpočet a hledáme maximum financí z externích zdrojů,“ dodala místostarostka Eva Tylová.

Při realizaci projektů podle ní pomáhá nejen odbor životního prostředí úřadu dvanácté městské části a v iniciační fázi i žádostech o dotace bioložka Veronika Oušková.


Praha 1 kritizuje AirBnb

Dnes v 10:23

Předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Prahy 1 Bronislava Sitár Baboráková kritizuje nové opatření společnosti AirBnb. Ta oznámila zřízení nové telefonní linky pro obyvatele domů, kteří budou mít potíže s uživateli krátkodobých pronájmů. Nejdříve ale bude...

Zastupitelstvo Prahy 15 zveřejnilo program jednání

Dnes v 07:41

Čtvrté mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 15 se koná ve středu 28. dubna od 10 hodin v sále TJ Sokol Hostivař – ve Švehlově sokolovně.

Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Další články
Nahoru