dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Výročí upálení Jana Palacha připomene odhalení památníku
Památník J. Palacha. Foto: Archiv Galerie hl. m. Prahy

Výročí upálení Jana Palacha připomene odhalení památníku

Praha slavnostně odhalí památník Jana Palacha na Alšově nábřeží. Stane se tak v den výročí upálení Jana Palacha, v sobotu 16. ledna, za účasti primátorky Adriany Krnáčové, radního Jana Wolfa, velvyslance USA Andrewa H. Schapira a dalších významných osobností. Slavnostní odhalení proběhne při příležitosti 47 let od jeho sebeupálení na protest proti potlačování svobod a násilné okupaci sovětskými vojsky od jejich vpádu v srpnu 1968. 

„Jsem opravdu nadšená. Téměř po šesti letech se městu podařilo umístit památník Jana Palacha, který Praze věnoval John Heyduk. S přípravami na umístění se začalo v minulém volební období. Jsem ráda, že se po dlouhé době v Praze umístí do veřejného prostoru dvě sochy s tak zásadní symbolikou pro naší historii. Pokud se památník Jana Palacha na Alšově nábřeží stane součástí veřejného prostranství a důvodem k zastavení a zamyšlení se, jistě splní svůj účel,“ okomentovala primátorka Adriana Krnáčová.

Slavnostní odhalení doprovází řada souvisejících akcí. V listopadu 2015 se konala přednáška Jamese Williamsona na Fakultě architektury ČVUT a 15. ledna 2016 proběhne přednáška Jamese Williamsona na Filozofické fakultě, kterou uvede Jan Royt. Ve vestibulu Filozofické fakulty UK se do 31. ledna 2016 koná výstava Galerie hl. m. Prahy dokumentující realizaci díla v USA a v ČR. Při odhalení památníku přečte báseň Pohřeb Jana Palacha na půdě FF UK autor David Shapiro.

„Výročím upálení Jana Palacha si připomínáme začátek éry, která není pro naši historii příliš veselá. O to významnější je si podobná výročí připomínat. Důležitost nového památníku v Praze na mě doléhá o to více, že jsem se v roce 1989 osobně účastnil takzvaného Palachova týdne na Václavském náměstí. Věřím, že památník bude nejen pro mě připomenutím událostí v roce 69 i 89,“ uvedl radní pro kulturu Jan Wolf.

Poprvé bylo dílo Dům syna, dům matky realizováno v letech 1986–1990 skupinou studentů Georgia Institute of Technology v Atlantě pod vedením Jamese Williamsona. Objekty byly umístěny v hale institutu. Druhou realizaci díla John Hejduk věnoval Václavu Havlovi a československému lidu v roce 1991. Stavba byla provedena ze dřeva. Na realizaci dohlíželi James Williamson a kurátor a knižní grafik Kim Shkapich. Stavby byly z Pražského hradu po roce 2000 pro zchátralý stav odstraněny. Představené dílo je tak v pořadí třetí realizací.

Tento objekt je první plastikou od Johna Hejduka trvale umístěnou ve veřejném prostranství na světě. „Jedná se po dlouhé době o nejvýznamnější realizaci uměleckého díla národního dosahu ve veřejném prostoru města. Zároveň je realizace soch dokladem příkladného způsobu umísťování výtvarných děl do veřejného prostoru města, které bylo nedílně připravováno v úzké spolupráci s hlavním městem Prahou, městskou částí Praha 1, Galerií hlavního města Prahy a architektem celkových úprav veřejného prostoru,“ přivítal umístění památníku ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Petr Hlaváček.

Umístění objektů je dílem atelieru MCA architektů Miroslava Cikána a Pavly Melkové ve spolupráci s architektem Václavem Králíčkem. Koncept vychází z myšlenky situování děl na Alšově nábřeží, jež byla součástí studie Palachova náměstí architekta Václava Králíčka, která vzešla ze soutěže konané v roce 2002. Realizací byla pověřena v roce 2014 Galerie hlavního města Prahy pod vedením ředitelky Magdaleny Juříkové, kurátorkou byla Marie Foltýnová. Autorský dohled prováděl James Williamson (jako u první i druhé realizace) ve spolupráci s architektem Miroslavem Cikánem. Prováděcí dokumentaci zhotovil architektonický ateliér MCA, který navrhl i celkovou úpravu jižní části Alšova nábřeží. Stavby z nerezové oceli (Dům syna) a z cortenu (Dům matky) vyrobila firma KRUNTORÁD metal design z Chotěboře.


Na Letišti Václava Havla Praha byla otevřena restaurace KFC

Dnes v 16:04

Letiště Praha má od dnešního dne nového provozovatele služeb rychlého občerstvení. Stala se jím restaurace KFC, která byla otevřena v prostorách spojovacího objektu mezi Terminálem 1 a 2. 

Vánoční trhy v Bohnicích. Živý betlém a občerstvení, dílny, koncert

Dnes ve 14:17

Vánoční trhy v areálu nemocnice v Bohnicích před kostelem sv. Václava v neděli 17. prosince od 13 hodin.

Christmas Flea Market at Wine Cellar

Dnes ve 13:59

V neděli 17. prosince v 10–19 hodin blešák Flea Market at Wine Cellar Prague, tentokrát s vánoční atmosférou.

Novým pražským zastupitelem za Piráty se stal Viktor Mahrik

Dnes ve 13:02

Novým pražským zastupitelem se včera stal Viktor Mahrik (Piráti). V zastupitelstvu nahradil svého stranického kolegu Jakuba Michálka, který se stal poslancem a rozhodl se složit zastupitelský mandát.

Neděle: Národní technické muzeum za 50 korun

Dnes ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí Václava Havla mají návštěvníci v neděli 17. prosince možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 korun za osobu.

Praha 1: Betlémské světlo v parku za Staroměstskou radnicí

Dnes ve 12:26

V neděli 17. prosince od 13 hodin uslyšíte Spirituál Kvintet, Les Petits Chanteurs, Magdalenu Urbanovou a N.O.T.@

Ovečka betlémská

Dnes v 11:33

V sobotu 16. prosince mohou děti od 15 hodin zažít vánoční zázrak s chundelatou ovečkou a pastýřem. Loutková pohádka vhodná pro děti od 3 let na Plechárně.

Vánoční koleda na Desítce

Dnes v 08:02

V sobotu 23. prosince zazní na Kubánském náměstí od 11 hodin Česká vánoční mše J. J. Ryby, známé vánoční koledy a děti se mohou těšit na vánoční dílny.

Chrám P. Marie a Karla Velikého na Karlově

Dnes v 07:54

Pozoruhodný církevní objekt, kterým vás velice poutavě provede zdejší jáhen p. dr. Laňka. Budete obdivovat nejen neobvyklý tvar tohoto kostela, naleznete tady i obraz P. Marie Karlovské, ke kterému se uchylovaly pro ochranu těhotné ženy i další pozoruhodnosti.

Praha 6 má ocenění za nejlepší projekty prevence kriminality v Praze

Dnes v 07:49

Magistrát Prahy vyhlásil soutěž o nejlepší projekty prevence kriminality na území hlavního města Prahy realizované v letech 1997 až 2017. Cílem soutěže bylo připomenout problematiku prevence kriminality široké i odborné veřejnosti, ocenit úspěšnou preventivní práci v oblasti prevence kriminality...

Město přispěje na vybavení Nemocnice Milosrdných sester

Dnes v 07:36

Zastupitelstvo schválilo návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí dotací Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Příspěvek v celkové výši 1 050 000 korun bude využit na nákup nového vybavení.

Adventní koncert ve Staré čistírně

Dnes v 07:35

V sobotu 16. prosince v 18 hodin koncert v jedinečném industriálním prostředí.

Praha 1: Omezení provozu Úřadu městské části

Dnes v 07:31

Z provozních důvodů bude 29. prosince omezen provoz úřadu.

Bazárek Marie Doležalové a jejích kolegyň v Divadle Na Fidlovačce

Dnes v 07:19

V sobotu 16. prosince ve 12 hodin otevřou krám ve foyer Divadla Na Fidlovačce herečky Maruška Doležalová, Aneta Krejčíková, Ivu Pazderková, Sandra Pogodová a Vanda Chaloupková a budou prodávat vlastní kousky donesené z domovů doslova všem kolemjdoucím.

Další krátké zprávy
Nahoru