dnes
Neděle - skorojasno
18°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
16°C
pozítří
Úterý - zatazeno
15°C
Výročí tragické smrti Štefánika připomenula Praha 5 pietním aktem i zahájením výstavy
Venkovní výstavu o Štefánikovi zahájili slavnostním přestřižením pásky starosta Prahy 5 Daniel Mazur, velvyslanec Slovenska v ČR Peter Weiss a radní Prahy 5 pro kulturu Lukáš Herold. Foto: JP

Výročí tragické smrti Štefánika připomenula Praha 5 pietním aktem i zahájením výstavy

Dnes se konal před radnicí Prahy 5 pietní akt připomínající 100. výročí tragické smrti Milana Rastislava Štefánika, za zvuku obou státních hymen. Po aktu byla slavnostně zahájena výstava na prostranství před farností sv. Václava s názvem „Milan Rastislav Štefánik – život legendy“. Akce se zúčastnil J.E. Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky.

Starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti) poděkoval Rastislavu Štefánikovi za jeho významný podíl na vzniku demokratického státu. „Štefánikovi a Benešovi vděčíme za zrod a z velké části i naplnění myšlenky společného státu, že vznikl a dal našim národům na dvacet let okusit demokracii. Je to ten největší dar, který jsme mohli dostat do vínku,“ řekl starosta Mazur a dodal: „Děkuji za to Štefánikovi a všem, které nikdy neuspokojí status qou a kteří vytrvale pracují na změně k lepšímu.“

Při slavnostním zahájení venkovní výstavy radní Prahy 5 pro kulturu Lukáš Herold (ODS) uvedl: „Tak jak to u výjimečných lidí bývá, i Rastislav Štefánik měl mnoho přátel, ale i četné nepřátele. I tak dokázal stále být svůj a stát si za svými postoji a názory. Někdy až tvrdohlavě, ale to proto, že v sebe věřil, stejně tak jako ve společnou česko-slovenskou myšlenku. A já tvrdím, že nejen Česko a Slovensko Štefánika stále potřebuje a bude potřebovat navždy.“ Krátce rovněž promluvili k režii výstavy, která bude na náměstí 14. října k vidění do 31. května, autoři a historici Pavel Fabini a Jakub Štofanik. Pietního aktu se zúčastnili radní, zastupitelé, zástupci Sokola, občané Slovenska žijící v metropoli a občané páté městské části. Slavnostní akt byl zakončen recepcí v Portheimce, kde si mohli zájemci také prohlédnout současnou výstavu skla.

Výstava „Milan Rastislav Štefánik – život legendy vznikla ve spolupráci Městské čáti Praha 5 s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR. Autory koncepce a textů výstavy jsou Jakub Štofaník a Pavel Fabini. Grafické řešení je dílem Evy Miškovské. Venkovní výstava je k vidění do 31. května letošního roku.


Praha 13: Nechceme pro občany další zátěž, daň z nemovitosti u nás neporoste

20. září 2019 ve 13:27

Pražští zastupitelé včera schválili úpravy vyhlášky, která umožní zvýšit daň z obytných nemovitostí pro výpočet daně. V Praze 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12 se daň fakticky zdvojnásobí. Naopak například v Praze 2, 4, 5, 9, 13 se daň zvyšovat nebude.

Maratonci z magistrátu: Budou zastupitelé jednat do noci? Možná, jen program schvalovali čtyři hodiny

19. září 2019 v 15:39

Dnes ráno v půl deváté se pražští zastupitelé sešli k prvnímu jednání po letní pauze. Ani vidina více než padesáti bodů, kterými se mají zabývat, je nepřinutila ke kvapíku. Jen o programu diskutovali celé dopoledne. 

Celé znění usnesení zastupitelstva Prahy 6 k pomníku maršála Koněva

12. září 2019 v 18:58

Zastupitelstvo Prahy 6 dnes rozhodlo o dalším nakládání s pomníkem maršála Koněva a přijalo usnesení poměrem hlasů 33 pro, 1 proti (6 zdrželo, 5 nehlasovalo). Podpora pro toto usnesení byla napříč politickým spektrem.

Další články
Nahoru