Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Výročí: První občanská svatba se konala 5. března 1871 na Staroměstské radnici
Pohled na Staroměstskou radnici a její okolí. Foto: Se svolením Prague City Tourism

Výročí: První občanská svatba se konala 5. března 1871 na Staroměstské radnici

Svatby, z nichž ta úplně první občanská se v Čechách odehrála 5. března 1871 na Staroměstské radnici, prošly za 150 let své existence různorodým vývojem. Jejich počty v různých obdobích stoupaly a klesaly, aktuálně jich v souvislostí s pandemií covid-19 také znatelně ubylo. A mnohým párům, které si spolu na radnici řeknou ano, navíc soužití nevydrží. Rozvádí se skoro polovina manželství.

Rekordní počet svateb se odehrál v roce 1973. Do manželství tehdy vstoupilo téměř 100 000 dvojic. Podle odborníků za tím nebyla jen touha žít společně v oficiálním svazku, ale i normalizační utužení socialismu a uzavřené hranice. Možností cestování a vyžití ubylo, takže se lidé soustředili na rodinný život. Roli mohly sehrát také výhodné novomanželské půjčky.

S nabytou svobodou se měnila také podoba partnerského soužití a od počátku 90. let se počet sňatků propadal. Na začátku nového století tyto údaje stagnovaly mezi 52 a 53 tisíci. A potom dál klesaly k minimu, jehož bylo dosaženo v roce 2013. Stále více lidí spolu žilo nesezdáno a svatba se odkládala do vyššího věku.

Koncem druhého desetiletí ale sňatky začaly zase přicházet do módy. V roce 2018 se už v Česku uskutečnilo 52 567 svateb, nejvíc za posledních deset let. Pak ale přišla pandemie nového koronaviru a s ní spojená omezení, která svatbám nepřejí. Počet sňatků v prvních třech čtvrtletích loňského roku poklesl meziročně asi o pětinu.

Mnoho mužů a žen se dnes obejde bez svatby, a to i když mají spolu potomky. Podle demografů přibývá nejen nesezdaných dvojic, ale třeba také těch, kteří žijí společně, i když odděleně.

Mění se také věk, kdy lidé do manželství vstupují. Od počátku 60. do konce 80. let minulého století se ženy poprvé vdávaly v průměru v 21 letech, jejich vyvolení byli o tři roky starší. Ale po sametové revoluci začal věk rapidně narůstat.

V polovině 90. let muži vstupovali do manželství v průměru v 26 letech, ženy ve skoro 24 letech. Na přelomu tisíciletí bylo ženichům skoro 29 let a nevěstám přes 26 let. V roce 2009 muži poprvé říkali své „ano" ve 32 a ženy ve více než 29 letech.

Mění se i počet rozvodů. Zatímco před 90 lety připadly na stovku sňatků ani ne tři rozvody, na konci první republiky to bylo už kolem sedmi rozvodů, v polovině minulého století 12 a v roce 1989 už skoro 39 rozvodů. Teď se manželství rozpadá zhruba 47 procent, tedy téměř každé druhé. Podle demografů spolu manželé vydrží v průměru kolem dvanácti let.


Letošní Den Země slaví Praha online

Včera v 11:33

Celá planeta si dnes, 22. dubna, připomíná Den Země. Miliarda lidí znovu upozorní především na dopady chování člověka na životní prostředí a na další klíčová témata ochrany životního prostředí současnosti. 

Přemýšlíte o vlastním chovu včel? Můžete to zkusit a pronajmout si včelín

Včera v 10:02

Od května začne v ekocentru Prales fungovat nová komunitní včelnice. Máte-li zájem pustit se do včelaření, můžete si jeden z úlů se včelstvem v produkční síle pronajmout a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely vypadá.

Javor rostoucí v Anenském trojúhelníku se nakonec kácet nebude

21. dubna 2021 ve 22:47

Praha 1 plánovala při úpravách takzvaného Anenského trojúhelníku (parčík u Smetanova nábřeží vedle Pachtova paláce) pokácet javor, čímž by se uvolnila cesta pro budoucí zpřístupnění takzvaného čapadla (podchod pod vozovkou). Dnes večer radnice oznámila, že od kácení...

Do soutěže Nej sestřička se lze přihlašovat do 30. dubna

21. dubna 2021 v 10:32

Zdravotnictví za poslední rok prošlo ohromnou zatěžkávací zkouškou. V boji proti koronaviru jsou aktivně nasazeny desetitisíce lékařů a sester. Aby byli nablízku všem, kteří se ocitli v ohrožení života a pomohli jim vyhrát těžký boj se zákeřnou nemocí. Zviditelnit a ocenit práci sester – to je...

PVK doporučují: Zkontrolujte vodu ve studních

20. dubna 2021 v 09:46

Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat.

Projekt Školní obědy pro každé dítě bude i v příštím školním roce

20. dubna 2021 v 09:23

Začátkem března letošního roku vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí výzvu Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi, a to v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Praha se do tohoto programu zapojuje pravidelně již od roku 2016, a to s projekty pod názvem Školní...

Zaměstnanci pražské záchranky podpoří sbírku pro malou pacientku

19. dubna 2021 v 19:08

Na jaře v roce 2019 se rodině Černých obrátil život naruby. Jejich nejmladší dcerka Šošana tehdy málem utonula v zahradním jezírku, pod jehož hladinou byla téměř deset minut. Noční můra každého rodiče, mimořádně náročný zásah pro pražské záchranáře. Díky 1,5 hodiny dlouhé resuscitaci, kterou...

Další články
Nahoru