Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Sobota 8. 10. 2022
Svátek má Věra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Výročí: První občanská svatba se konala 5. března 1871 na Staroměstské radnici
Pohled na Staroměstskou radnici a její okolí. Foto: Se svolením Prague City Tourism

Výročí: První občanská svatba se konala 5. března 1871 na Staroměstské radnici

Svatby, z nichž ta úplně první občanská se v Čechách odehrála 5. března 1871 na Staroměstské radnici, prošly za 150 let své existence různorodým vývojem. Jejich počty v různých obdobích stoupaly a klesaly, aktuálně jich v souvislostí s pandemií covid-19 také znatelně ubylo. A mnohým párům, které si spolu na radnici řeknou ano, navíc soužití nevydrží. Rozvádí se skoro polovina manželství.

Rekordní počet svateb se odehrál v roce 1973. Do manželství tehdy vstoupilo téměř 100 000 dvojic. Podle odborníků za tím nebyla jen touha žít společně v oficiálním svazku, ale i normalizační utužení socialismu a uzavřené hranice. Možností cestování a vyžití ubylo, takže se lidé soustředili na rodinný život. Roli mohly sehrát také výhodné novomanželské půjčky.

S nabytou svobodou se měnila také podoba partnerského soužití a od počátku 90. let se počet sňatků propadal. Na začátku nového století tyto údaje stagnovaly mezi 52 a 53 tisíci. A potom dál klesaly k minimu, jehož bylo dosaženo v roce 2013. Stále více lidí spolu žilo nesezdáno a svatba se odkládala do vyššího věku.

Koncem druhého desetiletí ale sňatky začaly zase přicházet do módy. V roce 2018 se už v Česku uskutečnilo 52 567 svateb, nejvíc za posledních deset let. Pak ale přišla pandemie nového koronaviru a s ní spojená omezení, která svatbám nepřejí. Počet sňatků v prvních třech čtvrtletích loňského roku poklesl meziročně asi o pětinu.

Mnoho mužů a žen se dnes obejde bez svatby, a to i když mají spolu potomky. Podle demografů přibývá nejen nesezdaných dvojic, ale třeba také těch, kteří žijí společně, i když odděleně.

Mění se také věk, kdy lidé do manželství vstupují. Od počátku 60. do konce 80. let minulého století se ženy poprvé vdávaly v průměru v 21 letech, jejich vyvolení byli o tři roky starší. Ale po sametové revoluci začal věk rapidně narůstat.

V polovině 90. let muži vstupovali do manželství v průměru v 26 letech, ženy ve skoro 24 letech. Na přelomu tisíciletí bylo ženichům skoro 29 let a nevěstám přes 26 let. V roce 2009 muži poprvé říkali své „ano" ve 32 a ženy ve více než 29 letech.

Mění se i počet rozvodů. Zatímco před 90 lety připadly na stovku sňatků ani ne tři rozvody, na konci první republiky to bylo už kolem sedmi rozvodů, v polovině minulého století 12 a v roce 1989 už skoro 39 rozvodů. Teď se manželství rozpadá zhruba 47 procent, tedy téměř každé druhé. Podle demografů spolu manželé vydrží v průměru kolem dvanácti let.


Autor: ČTK

Polívkování a Street food festival na Smíchovské náplavce

Včera ve 12:16

V sobotu 8. října se na Smíchovské náplavce koná Street food festival Polívkování. Zahřejí vás nejen polévky tuzemské, jako například bramboračka, kulajda, zelňačka, čočková, dýňová, prdelačka, knedlíčková, dršťková či poctivé vývary, tak i polévky z celého světa, jako ruský boršč, mexické...

Praha 13: Rybářské závody v Třebonicích

Včera v 11:45

Pro vyznavače šupin a ploutví se konají rybářské závady v Třebonicích.

Festival Das Filmfest zve na nejaktuálnější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

Včera v 10:53

Za dva týdny v Praze odstartuje 16. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který opět nabídne pestrý výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných snímků od renomovaných tvůrců i debutantů. Němčina zazní na plátnech pražských kin Lucerna, Atlas a Ponrepo od 20. do...

Do kampaně 100 gramů pro přírodu se zapojila Praha 15

Včera v 10:17

Patnáctá městská část ve spolupráci se společností Remobil se zapojila do charitativně ekologického sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů.

Pavilon goril prodlužuje návštěvní hodiny

Včera v 07:29

O nový pavilon goril – Rezervaci Dja – je mimořádný zájem. Na základě četných dotazů návštěvníků prodlužuje Zoo Praha otevírací dobu pavilonu o dvě hodiny. Od 7. října, tak mohou lidé probádat kamerunský prales a pozorovat gorily i po uzavření areálu zoo až do 20 hodin. Rozšířené návštěvní hodiny...

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

6. října 2022 v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

6. října 2022 v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Další články
Nahoru